Siły zbrojne

614 żołnierzy z COVID-19. "Nie ma problemu z gotowością bojową"

Fot. MON, oficjalne konto na Twitterze
Fot. MON, oficjalne konto na Twitterze

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało 15 października na swoim kanale na Twitterze, że minister Mariusz Błaszczak odbył odprawę z dowódcami wojskowymi i z komendantami rektorami. Jednym z kluczowych elementów spotkania, zorganizowanego w znacznym stopniu w trybie on-line, stała się kwestia sytuacji epidemiologicznej w toku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

W komunikacie MON, zaznaczono,  że podczas odpraw z komendantami-rektorami i dowódcami, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odebrał meldunki o sytuacji epidemiologicznej. Podkreślono przy tym, że względem zasobów podlegających resortowi obrony wdrożone zostały dodatkowe zalecenia względem potrzeb sanitarno-epidemiologicznych. Zauważając, że służba odbywa się w reżimie sanitarnym. MON stwierdził przy tym, że obecnie zakażonych jest 614 żołnierzy i 346 podchorążych. Kluczowym elementem jest jednak stwierdzenie, że pod względem funkcjonowania potencjału militarnego nie możemy dziś mówić o wpływie na gotowość bojową.

Trzeba zauważyć, że w przypadku wojska, również w Polsce, cały czas istnieją niejako trzy potrzeby względem walki z koronawirusem. Zabezpieczenie samych żołnierzy i cywilnych pracowników wojska oraz adeptów szkół wojskowych pod względem kwestii zdrowotnych. Utrzymanie możliwości wspierania państwa na płaszczyźnie współpracy z instytucjami ochrony zdrowia, porządku publicznego, etc. Nader dobrze można było to zaobserwować względem chociażby operacji „Odporna Wiosna”. Lecz cały czas nasze siły zbrojne muszą spoglądać przez klasyczne potrzeby obronne kraju oraz wszelkie zobowiązania sojusznicze. Dotyczy to każdego z rodzajów sił zbrojnych, który w kontekście walki z pandemią musi zakładać również wymóg utrzymania gotowości bojowej na niezbędnym poziomie.

(JR)

image
Reklama

Komentarze