Reklama

Siły zbrojne

MON: Decyzja w sprawie systemu Wisła w kwietniu

Fot. sierż. Paweł Erdmann/33drop.wp.mil.pl
Fot. sierż. Paweł Erdmann/33drop.wp.mil.pl

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek zapowiedział, że rekomendacja w zakresie wyboru systemu Wisła zostanie wypracowana w resorcie obrony do końca kwietnia bieżącego roku. 

Minister Mroczek poinformował w trakcie konferencji poświęconej roli Polskiej Grupy Zbrojeniowej w procesie modernizacji Wojska Polskiego, że decyzje MON w zakresie wyboru dostawcy systemów Wisła zapadną w ciągu najbliższych tygodni. Do końca kwietnia w resorcie obrony ma zostać wypracowana stosowna rekomendacja, dotycząca wyłonienia dostawcy w omawianej procedurze.

Czesław Mroczek potwierdził, że w postępowaniu na zestaw przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu brane pod uwagę są oferty koncernu Raytheon oraz europejskiego konsorcjum Eurosam. Decyzja ma zostać podjęta „w ramach rekomendacji Ministerstwa Obrony Narodowej”, a proces wyboru zakończy się w kwietniu.

Według ministra Mroczka programy budowy okrętów obrony wybrzeża i jednostek patrolowych będą realizowane przez polski przemysł stoczniowy, a formalna decyzja odnośnie projektów Miecznik i Czapla zostanie ogłoszona w ciągu kilku najbliższych dni. W odniesieniu do zakupu śmigłowców wielozadaniowych sekretarz stanu w MON stwierdził, iż kończy się etap oceny ofert offsetowych w Ministerstwie Gospodarki. Po zamknięciu formalnej oceny propozycji zostanie podany komunikat odnośnie wyników omawianego etapu postępowania. 

Obecnie w procedurze dotyczącej wyboru systemu obrony powietrznej średniego zasięgu uczestniczą koncern Raytheon oferujący zestawy Patriot oraz konsorcjum Eurosam, proponujące system SAMP/T. Zgodnie z dokumentem wyznaczającym przebieg procesu modernizacji technicznej "Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-22" dostawy mają się odbywać od 2018 roku, a łącznie do Wojska Polskiego ma trafić 8 baterii zestawów Wisła.

Reklama

Komentarze (27)

 1. młody

  Jaki jest odpowiednik Natowski rakiet Iskander o Topol?

 2. pragmatyk

  Ciekaw jestem czy Patriot to system cyfrowy ,czy ucyfrowiony tak jak nasze po wielu modernizacjach zestawy poradzieckie.Było on stworzony w latach 70 tych ,więc od tego czasu w elektronice przeszło już parę epok.Zachód niema na chwilę obecną takiego zestawu jak byśmy potrzebowali, moze być alternatywą spolonizowanie i adoptowanie do naszych warunków składaka z kilku zestawów, ale wtedy do gry musiałby wrócić MEADS i potrzebna wspólpraca z Niemcami ,bo koszty sami nie udzwigniemy.

 3. defender

  Tak długo ta decyzja im zajmuje, szkoda że teraz to będzie element kampanii prezydenckiej. Dobrze, że jest przyspieszenie, niech wybiorą Patriot. Na USA od kilku lat możemy liczyć, należy im się rewanż za to.

 4. jjj

  kupowanie opl wisla to kupowanie kota w worku...brak radarow kierownaia ognia oslona dookulna, brak otwartej architektury ani patriot ani sampt nie spelnia wymogow niszczenia rakiet iskander. Sampt wloskie MON potwierdzilo ze obecny system sampt nie ma możliwości niszczenia rakiet iskander brak otwartej architektury systemu, patriot brak oslony dookolnej w zmodernizowanej wersji ma mieć możliwość niszczenia rakiet tylko w azymucie 120 stopni a doklejone 2 anteny nie będą mogly niszczyc rakiet typ iskander. Brak wdrożonych systemow zarówno sampt i patriot w zmodernizowanych wersjach

  1. jw.

   System Patriot NG z dookólną anteną AESA będzie w stanie zwalczać cele w pełnym zakresie. Zamiast powtarzać plotki lepiej poczytać NTW.

 5. RG

  Jak to jest możliwe, że w MON się wszyscy zastanawiają, analizują i oceniają, a wygrają i tak Patrioty.

  1. waceki

   Tak masz rację RG jeszcze w grudniu kongres USA podjął decyzję o wykonaniu zadań wykluczających konkurencję do Patriotów. Nie na prózno Siemoniak jeżdził do Waszyngtonu a dziś jest taki butny. Klamka zapadła "muszą byćPatrioty" i koniec.

 6. maniek

  Żeby był wilk syty i owca cała, to najbliższe przetargi widzę tak: Patrioty od USA, Caracale co Francji, A-26 od Szwecji i Mangusta od Włochów... ale mam nadzieję że wybiorą po prostu najlepsze oferty pod względem polonizacji...

  1. Arturo

   Jeżeli polskie części,podzespoły,wyposażenie jest lepsze lub minimum porównywalne a całość jest konkurencyjna to jestem ''za'' . Jeżeli jest słabsze to w tyłku mam te spolonizowane oferty i mam nadzieję,że wybiorą wtedy po prostu najlepsze oferty z najlepszych.

 7. OMEN

  Taa... Czyżby WISŁA = Patriot , a NAREW = MEADS ? To nie byłoby tak źle...

 8. Wacieńka

  Jednak USA zaczynają się angażować. Na Łotwę przybyło ok 120 wozów bojowych wraz z obsługą. Brednie Sikorskiego o potrzebie stawiania na Niemcy i Francję a nie na Amerykanów dają się łatwo wytłumaczyć tym, że to nie ci ostatni rozdzielaja lukratywne stanowiska w UE. Jeśli dostaniemy Patriota to pewnie najnowszy model a lepszy radar można dokupić później.

  1. Tyberios

   Panie... na co nam pocisk przeciwlotniczy bez naprowadzającej go stacji radiolokacyjnej?! To tak jakbyś kupił sobie auto.. a silnik możesz dokupić później.

  2. Billy

   Ale Raytheon nie produkuje PAC-3 zatem nie zaoferują nam tego pocisku.

 9. Kris

  Wybiorą Patriota, z resztą pewnie już wybrali. Chodzi o względy polityczne, USA są ważniejsi od Francji, którzy dodatkowo mają teraz kiepski pijar z powodu wzmocnienia rosyjskich jednostek pancernych noktowizorami oraz marynarki, wcześniej czy później, Mistralami. Szkoda tylko, że Patriot na chwilę obecną to wielka niewiadoma. Kupimy być może coś co nie będzie rozwijane, a niestety musi być.

  1. Niunio @ Kris

   Mogliśmy kupić znacznie taniej i więcej tych samych baterii systemu PATRIOT od Republiki Federalnej Niemiec, a tak zapłacimy więcej za to samo, ale będzie tego mniej.Wuj Sam zaciera dłonie i słusznie.Natomiast Niemcy wspólnie z Włochami i Francją dokończą system OPL MEADS (ukończony na dziś dzień w 85%). Program PATRIOT NG to mrzonka, gdyż państw partycypujących w ewentualnych kosztach modernizacyjnych nie przybędzie, gdyż jak wspomniałem powyżej chociażby Niemcy chcą postawić wszystko na dokończenie systemu MEADS.Decyzja zostanie ogłoszona w drugiej połowie kwietnia przez niemieckie MON.Wybory a wybory, to jednak zasadnicza różnica.

 10. volt015

  Wybory coraz bliżej , nawet konsultacje z Niemcami odłożono. Wszystko dla wzmocnienia pozycji jedynie słusznego Kandydata(Nie mylić ze wzmocnieniem obronności!)

  1. Albatros

   Jedyny słuszny kandydat lekką ręką akceptował cięcie budżetu MON o grube miliardy w ostatnich latach, a teraz zrobią z niego najbardziej dzielnego obrońcę ojczyzny. I kto za to zapłaci? Oczywiście my wszyscy.

 11. Andrew

  Według tego co wiem to same rakiety aster 30 są kilkakrotnie tańsze od rakiet systemu Patriot. Do tego posiadają większy zasięg i strtują z wyżutni pionowych.

  1. Seba

   Aster 30(SAMP/T) ma zasięg 120km, pułap max 20km, PAC-3 (Patriot) ma zasięg 160km, pułap max 25km. Czy startują z wyrzutni pionowych czy pod określonym kątem nie ma znaczenia bo mogą wykonywać nawroty już w powietrzu. Ceny rakiet nie znam. http://pl.wikipedia.org/wiki/MBDA_Aster http://pl.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot

 12. DARO

  Dokładnie taką samą wiadomość odnośnie okrętów miecznik i czapla usłyszeliśmy z ust ministra Mroczka na konferencji MON 29.01.2015 ("w ciągu kilku dni decyzja")- oby teraz nie były to słowa rzucane na wiatr... Jeśli chodzi o Wisłę- coś czuję że będzie to Patriot... I DOBRZE- bo jak pokazuje obecna sytuacja- liczyć należy przede wszystkim na Amerykanów!

 13. ursus

  Te 8 baterii, to i tak osłoni co najwyżej Warszawę... i to na kilka sekund. Trzeba wybrać pod kątem jak najszybszej możliwości zestrzeliwania Iskanderów, bo do wybranego systemu i tak trzeba będzie wpakować sporo środków na dalszy rozwój technologii. Silną OPL można zbudować wyłącznie jednorazowym zakupem ok. 20+ nowoczesnych baterii, a nie tak jak zabiera się do tego MON: nie dość, że wszystkiego mało, to jeszcze zasięg niewystarczający - choć niby lepiej mieć coś niż nic.

  1. mangusta

   Jakieś materiały źródłowe na temat, który z systemów był testowany/projektowany pod kątem zestrzeliwania iskanderów? A także dlaczego akurat 20 baterii a nie 18 czy 40 i coś jeszcze na temat tego zasięgu. Rozumiesz...coś na poparcie twoich tez bo przecież nie jest to wypowiedź kolejnego "ledwo skończyłem przedszkole ale już znam się na wszystkim" prawda?:)

  2. 1978

   Kolega chętnie rzuca hasła bez konkretów i niekoniecznie spójne: Czy jest do kupienia na już system dedykowany do zestrzeliwania iskanderów? Żeby kupić 20 baterii to konieczne byłoby ograniczenie przywilejów jednej z budżetowych grup nacisku - zaproponuj której. Jeżeli 8 baterii z trudem na chwilę zapewni ochronę stolicy to na co wystarczy 20 baterii? Idąc kolegi tokiem myślenia to wystarczy najwyżej do obrony na chwilę jeszcze Gdańska i Poznania.

  3. say69mat

   Dlaczegóż to zakładasz, że te osiem baterii systemu będzie działać w totalnej próżni wypełnionej jedynie Iskanderami??? Po pierwsze, Redzikowo plus niezbędne systemy zabezpieczające instalacje w Redzikowie. To w sumie zabezpiecza rejon północno - wschodniej Polski. Dalej, rotacyjna obecność baterii USArmy oraz pozostałych państw NATO. Dalej system NAREW, jeżeli zwycięży MEADS, to mamy ciekawą architekturę nowoczesnego systemu opl/opr. Dalej istniejące systemy przeciwlotnicze, przecież te osiem baterii systemu Patriot to będzie uzupełnieniem 20 zestawów KUB, 64 zestawów OSA, 60 zestawów S-125 NEWA, 12 zestawów S-200 Vega.

 14. johan

  MON nie powinien podejmować tak ważnych decyzji w trakcie kampanii wyborczych. Albo ogłosić rozstrzygnięcia już, tj. do końca marca, albo w końcu maja, albo zostawić nowemu rządowi na jesień.

  1. K

   Wie Pan, że to nie politycy powinni decydować o wyborze sprzętu a względy merytoryczne... bo kto jest prezydentem nie powinno mieć żadnego znaczenia dla oceny jaki sprzęt jest najlepszy... poza tym co zrobi nowy rząd? jeśli tylko podpisze to po co czekać ? a jeśli o zgrozo będzie chciał zacząć przetargi od nowa to znowu poczekamy 4 lata aż nowa ekipa połapie się że "coś trzeba zrobić" i za 4 lata jakiś inny "johan" napisze podobny post...

  2. dfv

   Nie bedziemy miec teraz nowego rzadu, bo najblizszymi wyborami sa wybory prezydenckie. Moze dla ciebie to zadna roznica, ale to tylko dla ciebie ;)

  3. ww

   Popieram pozostawienie wyboru nowemu rzadowi .

 15. vdv

  A co z "MEADS"?. Nowszy i lepszy

  1. Qba

   Odpadł w zeszłym roku, bo jest tylko na papierze.

  2. Andrew

   MEADS jest opart na tych samych rakietach co Patriot.

 16. Krzysiek

  Czytając miedzy wierszami Patriot przyjeżdża do Polski koncern jest pewny wiec ktoś wzioł już kasę ................

 17. Titi

  to już w kwietniu wybiorą patriota? to nawet szybciej, niż sami amerykanie myśleli, że zostanie wybrany...

 18. suxhc

  Jakikolwiek system który nie zestrzeli Iskanderów teraz lub w dającej się przewidzieć przyszłości, jest po prostu niepotrzebny. Pierwsze uderzenie jeśli już, nastąpi iskanderami. Tak jest doktryna Rosji do zniwelowania przewagi NATO.

 19. Adrian

  cholera,czekajcie jeszcze dluzej,chcecie Polske ogolocic do reszty a to co zostanie to na zbrojenia?

 20. Trzcinsky

  Oby cos z tego wyszlo. Pamietam Skorpiona(hahaha samolot szturmowy) , Gawrona (hahaha korweta a moze wyjdzie patrolowiec ino jeden) Anders!? Żenada i Kompromitacja, teraz te łodki dla MW by etaty zachowac dla oficjerow. Polskaarmia jest slaba i tyle.

 21. guest

  Francję powinniśmy wybrać ,bez,przetargu.Oferują nam transfer technologii, pracę przy okrętach podwodnych w naszych stoczniach wraz z rakietami manewrującymi, bardzo duży wkład w polonizację technologii i wdrażanie, od Amerykanów dostaniemy figę,bo sami nie wiedzą co jeszcze będzie z patriotami,nawet nie przyznano na to funduszy na ich modernizację.Patrioty nie spełniają naszych wymagań na czas odpowiedzi na iskandery.

 22. rolnik

  Z oczywistych względów,wygra patriot ,przecież USA już nam wysyłają baterię do Polski,i to bardzo dobrze ,bo jak na zachód od nas się patrzy to pomocy nie widać, A Stany napewno zarobią na nas ale realna bateria patriot za chwilę bedzie w Polsce a nie za trzy lata ,WYBIERAM PATRIOTA I BLACK HAWK (z tych samych względów)

  1. dz3

   I co nam da ta jedna bateria? Przed czym nas obroni? Poza tym nie ulegajmy histerii, rozumiem potrzebę zbudowania w naszym ograniczonym społeczeństwie poczucia zagrożenia w celu usprawiedliwienia zwiększonych wydatków na armię ale bez przesady, w ciągu najbliższych trzech lat nie zostaniemy zaatakowani przez rosję. Rosjanie wcześniej musieliby spacyfikować ukrainę, białoruś i kraje bałtyckie. I musieliby to zrobić w ciągu najbliższego półtorej roku, max. 2 lat żeby móc w ciągu kolejnego roku przygotować uderzenie na Polskę. Niewykonalne i samobójcze dla każdego kto by nie zasiadał na kremlu.

 23. Niunio

  Republika Federalna Niemiec posiada aż 36 baterii systemu OPL PATRIOT, a jak Niemcy wybiorą, dokończą i wprowadzą do uzbrojenia system MEADS, to może odsprzedadzą Rzeczypospolitej Polskiej owe osławione PATRIOTY, ale oczywiście za rozsądną cenę.Właściwie to najsensowniejsze rozwiązanie wobec współczesnych wyzwań i zagrożeń.Tym bardziej, że i tak wybierzemy PATRIOTA, a który niewiele będzie się różnił od zestawów niemieckich.Koniecznie trzeba rozmawiać z Niemcami, aby po wycofaniu baterii PATRIOT nam je przekazali i odsprzedali.Nadchodzi w RP swoista era PATRIOTA.

 24. Bolo

  Patriot? Czemu nie. Ale tylko w zamian za stałą bazę US Army we wschodniej Polsce.

 25. Łukasz L.

  Jeśli wygra Patriot nawet w najnowszej wersji będzie to jego modernizacja a nas nie stać na przeprowadzenie takiej modernizacji za x lat a poza tym nie posiadamy takiej techniki , jedyne sensowne rozwiązanie to SAMP/T z dużym transferem technologi do naszego przemysłu wojskowego i rozwijanie wspólnie z Francją tego systemu. A najlepiej by było jak byśmy wszystko wzięli z Francji OPL Śmigłowce transportowe jak i uderzeniowe i okręty podwodne wtedy byli byśmy poważnym graczem z którego zdaniem musieli by się liczyć a i transfer był by na pewno dużo większy i korzystniejszy. I może dołączenie do prac nad BSL który jest teraz testowany we Francji.W takiej sytuacji mogli byśmy naprawdę dużo ograć dla nas jeśli zabrali by się za to odpowiedni ludzie .

  1. Łukasz L.

   przepraszam między jego a modernizacja zjadłem słowo OSTATNIA

  2. life is brutal

   Wszystko pięknie i fajnie, ale na czasy spokoju. Przy założeniu, że w ciągu najbliższych 2-3 lat może być realny konflikt z Rosją, kupowanie Patriotów ma o tyle sens, że do czasu wyprodukowania egzemplarzy dla Polski, możliwe jest zapewnienie "wypożyczenia" tego sprzętu, ewentualnie nawet w razie realnej wojny, podarowanie tego sprzętu z zasobów sojusznika z za oceanu. Sojusznicy europejscy niestety tego nam nie zapewnią bo przede wszystkim nie mają takich zasobów, żeby z takiego sprzętu ogałacać własną armię. Do tego dochodzi oczywisty "pacyfizm" europejskich polityków, na których wsparcie w godzinie próby za bardzo bym nie wierzył. To, że nasza zbrojeniówka coś na tym by zyskała - szczerze powiedziawszy po tym co ostatnimi czasy prezentuje to strach się bać, nie wierzę, że ktoś z tego grona jest w stanie cokolwiek sensownego zrobić z ową "technologią". A poważnie to w przypadku wojny wszystkie polskie zakłady tego typu, najdalej w ciągu tygodnia od rozpoczęcia walk zostaną zrównane z ziemią, więc zapewnienie produkcji w czasie działań wojennych jest nierealne.

Reklama