Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zbudować system do tworzenia i zobrazowania Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej (POSO) na szczeblu operacyjnym.
W dniu 30 lipca br. na stronie Inspektoratu Uzbrojenia (IU) pojawiła się informacja o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego w celu uzyskania „…doradztwa umożliwiającego pozyskanie informacji niezbędnych do przygotowania przedmiotu zamówienia dla Systemu do tworzenia i zobrazowania Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej (POSO) na szczeblu operacyjnym”.
Zwróciliśmy się do Inspektoratu Uzbrojenia o wyjaśnienie, czego powyższy dialog techniczny ma dotyczyć i otrzymaliśmy odpowiedzi na wysłane przez nas pytania, które poniżej publikujemy.
1. Czym ma być "System do tworzenia i zobrazowania Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej (POSO) na szczeblu operacyjnym?
„System do Tworzenia i Zobrazowania Połączonego Obrazu Sytuacji Operacyjnej (POSO) będzie wykorzystywany przez SZ RP na szczeblu operacyjnym - przez Dowództwo Operacyjne SZ. Powyższy system ma umożliwiać monitorowanie sytuacji operacyjnej i warunków panujących w rejonie działań jak również sił i środków wydzielanych z różnych rodzajów Sił Zbrojnych i Wojsk do realizacji wspólnych (w tym prowadzonych z sojusznikami) operacji i misji”
2. Jakie systemy i źródła informacji cywilnej będzie łączył POSO?
W nomenklaturze NATO systemy o podobnym przeznaczeniu noszą nazwę NCOP (NATO CommonOperational Picture) i są zasilane przez podsystemy funkcjonalne przeznaczone do działań powietrznych, morskich oraz lądowych (RecognizedAir Picture – RAP, RecognizedMaretime Picture – RMP, Recognized Land Picture – RLP). Możliwości techniczne integracji sytemu POSO z innymi podsystemami (w tym źródłami informacji cywilnej) będą przedmiotem prowadzonego Dialogu Technicznego.
3. Czy będzie to związane z narzuceniem poszczególnym rodzajom sił zbrojnych nowego systemu, czy będzie to też następna próba ich połączenia?
Możliwości techniczne integracji sytemu POSO z podsystemami eksploatowanymi przez poszczególne RSZ będą przedmiotem prowadzonego Dialogu Technicznego.
4. Czy będzie to tylko system do zobrazowania POSO czy też będzie to system dowodzenia z możliwością wskazywania celu, symulowania rozwoju sytuacji, przekazywania informacji?
W pierwszym etapie uruchomienia systemu POSO nie przewiduje się takich funkcjonalności o ile nie zostaną zgłoszone w trakcie dialogu technicznego przez potencjalnych wykonawców jako gotowe i sprawdzone rozwiązania.
5. Jakiej klauzuli będzie to system i przy jego utajnieniu jak planuje się go połączyć z systemami cywilnymi?
Docelowa klauzula systemu POSO zostanie określona po zakończeniu Dialogu Technicznego, natomiast szczegółowe rozwiązania techniczne – specyficzne z punktu widzenia systemów zasilających POSO (w tym mechanizmy bezpieczeństwa) zostaną ustalone dopiero po opracowaniu docelowej architektury dla systemu POSO
6. Kto będzie odbiorcą informacji zbieranej w POSO i do jakiego szczebla planuje się przekazać fragmenty obrazu?
System POSO zainstalowany zostanie w Dowództwie Operacyjnym SZ i będzie udostępniać uprawnionym klientom stosowne dane, za pośrednictwem istniejącej w Siłach Zbrojnych RP rozleglej sieci komputerowej.
7. Ile osób będzie na co dzień obsługiwało POSO w czasie pokoju?
Na obecnym etapie IU, w ramach fazy Analityczno – Koncepcyjnej, planuje wszczęcie Dialogu Technicznego – celem określenia możliwości pozyskania systemu POSO. Sprawy etatowe nie są przedmiotem bieżących rozważań IU.
8. Ile lat ma trwać tworzenie systemu POSO i koto z ramienia sił zbrojnych będzie kierownikiem programu (czy dowództwo generalne, czy dowództwo operacyjne)?
Na obecnym etapie IU, w ramach fazy Analityczno – Koncepcyjnej, planuje wszczęcie Dialogu Technicznego – celem określenia możliwości pozyskania systemu POSO. Kalkulacje czasowe i wstępne harmonogramy implementacji są opracowywane po zakończeniu Dialogu Technicznego – na etapie opracowywania Studium Wykonalności.
(MD)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie