Siły zbrojne
MON: 26,5 tys. szkoleń rezerwy w przyszłym roku. „Nie planujemy przywrócenia służby zasadniczej”

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w 2017 roku planuje się przeprowadzenie 26,5 tysięcy szkoleń dla rezerwistów, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w tym roku. MON zaznacza, że nie przewiduje się przywrócenia zasadniczej służby wojskowej „ani innych rozwiązań pośrednich”.
Jak poinformował Defence24.pl rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz, w 2017 roku planuje się przeprowadzenie 26,5 tys. szkoleń rezerwistów (z rezerw mobilizacyjnych – na podstawie wezwań na ćwiczenia). Jest to niemal dwukrotnie więcej niż w tym roku – planuje się przeszkolenie 14,8 tys. żołnierzy w ramach obowiązkowych ćwiczeń.
Pracujemy natomiast nad utworzeniem wojsk obrony terytorialnej jako elementu uzupełniającego wojska operacyjne. Do tego w 2013 roku, po krótkiej przerwie związanej z procesem uzawodowienia, powróciliśmy do szkolenia zasobów rezerwowych (2013 – ok. 2.570, 2014 – ok. 6.400, 2015 – ok. 12.800). W kolejnych latach planujemy intensyfikację tego kierunku (2016 – 14.800, 2017 – 26.500).
Rzecznik MON zaznacza, że nie przewiduje się obecnie przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, ani innych rozwiązań pośrednich – czyli na przykład krótkotrwałego, obowiązkowego przeszkolenia, które trwałoby 3-4 miesiące. Resort prowadzi natomiast działania nad budową obrony terytorialnej, jako elementu uzupełniającego wojska operacyjne.
Resort obrony narodowej nie planuje na obecną chwilę przywrócenia zasadniczej służby wojskowej, ani innych rozwiązań pośrednich.
System rezerw Wojska Polskiego ma również być uzupełniony przez szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej. W bieżącym roku planuje się przeprowadzenie trzech czteromiesięcznych cykli szkoleń dla 4000 żołnierzy każdy, co łącznie pozwoli na przeszkolenie około 12000 wojskowych. Z projektu rozporządzenia wyznaczającego limity osób powołanych do służby w 2017 roku wynika, że w przyszłym roku przewiduje się uzupełnienie tego pułapu.
Ostatni żołnierze zasadniczej służby wojskowej w Polsce opuścili koszary w 2009 roku. Od 2010 roku powszechny obowiązek obrony został zawieszony, regulacje prawne pozwalają na jego potencjalne przywrócenie w wypadku zagrożenia. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się jednak dobrowolne formy służby wojskowej, jak służba przygotowawcza, a Wojsko Polskie ma być dodatkowo wzmocnione przez budowane oddziały Obrony Terytorialnej, które będą istnieć w czasie pokoju.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.