Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Modułowe łóżka INTAP. Propozycja dla szpitali tymczasowych

Fot. INTAP
Fot. INTAP

Polska firma INTAP Advanced Technology oferuje modułowy system łóżek szpitalnych, przeznaczonych do szpitali polowych i tymczasowych. Mogą one być używane zarówno w placówkach tworzonych w ramach walki z pandemią koronawirusa, jak i w innych sytuacjach, na przykład na misjach zagranicznych.

W wyniku obserwacji rozwijającej się w krajach Europy Południowej sytuacji w trakcie pierwszej fali pandemii koronawirusa w firmie INTAP powstał pomysł poszerzenia asortymentu produkowanych wyrobów. Ponieważ kraje takie jak Włochy, Hiszpania borykały się w tym czasie z problemem pojemności i wydolności własnych szpitali, naturalnym wydawało się poszukanie możliwości zaoferowania, oraz podjęcia produkcji wyrobu zwiększającego takie możliwości. Wybór padł na łóżko szpitalne. 

Kolejne wydarzenia, jak eksplozja w bejruckim porcie czy informacje o możliwych kolejnych falach imigracji do Europy z rejonów konfliktów zbrojnych, skonkretyzowały pomysł. W sytuacjach kryzysowych najważniejszym czynnikiem jest czas, stąd koncepcja stworzenia systemu logistycznego łóżek do szpitali polowych. Obecnie są one oferowane zarówno użytkownikom polskim, jak i zagranicznym, m.in. z myślą o pacjentach z COVID-19. W założeniu mają one umożliwiać łatwy transport oraz obsługę i jednocześnie zapewnienie komfortowej opieki dla pacjentów.

image
Fot. INTAP

System łóżek do szpitali polowych

Koncepcja tego systemu sprowadza się do zaoferowania pakietu logistycznego w postaci sześciu, kompletnych gotowych do rozłożenia i użycia łóżek szpitalnych. Są one spakowane na jednej palecie o wymiarach 1000 x 1200 mm. Oprócz łóżka (o wymiarach 2090 x 900 x 686 mm) w skład kompletu wchodzi podkładka z klipsem do notowania wyników, materac, podkład ochronny, pełny komplet pościeli wraz z poduszką i kołdrą oraz koc.

Wszystko to zostaje zapakowane próżniowo, aby zminimalizować wymiary pakietu.

Konstrukcja łóżka została tak pomyślana, aby proces rozkładania odbywał się bez użycia jakichkolwiek narzędzi oraz był możliwy do przeprowadzenia przez dwuosobowy zespół nieprzeszkolonych pracowników w jak najkrótszym czasie.  

W trakcie testów przeprowadzonych przez INTAP, dwuosobowy zespół rozkładał komplet sześciu łóżek w ciągu 15-20 minut. Szczególną uwagę poświęcono również kwestiom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Wynika to z faktu, że INTAP to renomowany producent foteli samochodowych. Stąd w ramach testów prototypowych łóżek, zostały one obciążone statycznie do 350 kg, aby uniknąć jakichkolwiek problemów w trakcie przyszłej eksploatacji. 

Firma deklaruje, że będąc producentem i wykonując większość komponentów konstrukcji łóżka może dość elastycznie dostosowywać się do oczekiwań klienta. 

image
Łóżka są dostarczane w komplecie z materacem i pościelą. Fot. INTAP

Fotele nie tylko do autokarów

INTAP jest polską firmą rodzinną założoną przez Krzysztofa Tobika w 1980 roku, która w 1995 roku zaczęła działać pod obecną nazwą. Swoją pozycję na rynku foteli samochodowych spółka zawdzięcza m.in. wykwalifikowanemu zespołowi inżynierskiemu (od 2004 r. własny dział B+R) oraz produkcyjnemu, a także elastyczności w podejściu do specyficznych potrzeb klientów. Do dyspozycji pracowników (ponad 250 osób) są zarówno nowoczesne narzędzia projektowe, jak i linie produkcyjne. Firma posiada także własne laboratorium do badania wytrzymałości punktów mocowania pasów bezpieczeństwa.

Fotele produkowane przez spółkę spełniają wymogi przepisów, jak regulaminy ECE 14, 17, 80 oraz posiadają homologację na trudnopalność zgodną z ECE 118. INTAP jest dostawcą OEM dla takich producentów, jak Iveco Bus (dawniej Irisbus), Ford of Europe, czy Renault.

Spółka współpracuje także z firmami z grupy PGZ, jak Rosomak S.A., Autosan, PIT-Radwar, WZŁ-2, WZE, HSW, WZM, czy OBRUM. Stąd fotele INTAPu można zobaczyć zamontowane w pojazdach użytkowanych przez Wojsko Polskie: Rosomak w wersji wozu dowodzenia, czy WEM, zmodyfikowane BWR-1S i -1D, wóz dowódczo-sztabowy dywizjonu artylerii DMO Regina, karetki pogotowia czy busy 8-miejscowe.

image
Łóżka spakowane w "sześciopaki" prezentowane w trakcie tegorocznego MSPO. Fot. INTAP

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą INTAP

Reklama
Reklama

Komentarze