Reklama

Siły zbrojne

Modernizacja irańskich Su-22. Dostosowanie do przenoszenia pocisków manewrujących

Fot. Islamic Revolutionary Corps
Fot. Islamic Revolutionary Corps

Irański Korpus Strażników Rewolucji otrzymał dziesięć zmodernizowanych samolotów Su-22, mogących korzystać z nowoczesnego uzbrojenia precyzyjnego, maszyny w "bliskiej przyszłości" zostaną też wyposażone w pociski manewrujące o zasięgu 1500 km.

O "bliskim" wyposażeniu samolotów w pociski manewrujące o zasięgu 1500 km poinformował dowódca lotnictwa Korpusu Strażników Rewolucji gen. Amir Ali Hadżizadeh w trakcie ceremonii przekazania dziesięciu Su-22 zmodernizowanych siłami przemysłu irańskiego.

Modernizacja samolotów, zdaniem irańskiego wojskowego, pozwoli tym maszynom na przenoszenie i skuteczne używanie także bomb konwencjonalnych i kasetowych oraz pocisków powietrze-powietrze i powietrze-ziemia, jak również na wymianę danych z systemami bezzałogowymi odległymi o kilka kilometrów.

Iran uzyskał te samoloty po operacji "Pustynna Burza" na początku lat 90. minionego wieku, gdy samoloty uciekły z Iraku przed zniszczeniem przez lotnictwo koalicji antyirackiej. Teheran nie zwrócił ich jednak po zakończeniu walk, traktując je jako częściowe reparacje za straty poniesione podczas wojny iracko-irańskiej. Ze względu na brak części zapasowych Su-22 nie nadawały się jednak do bezpiecznego latania, maszyny pozostawały więc uziemione.

image
Fot. Islamic Revolutionary Corps

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.