Reklama

Siły zbrojne

Mjannma: rebelianci zdobyli bwp z ukraińską wieżą

MT-LB (zdjęcie poglądowe).
MT-LB (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin

Siły Zbrojne Mjanmy miały utracić w wyniku walk z rebeliantami Rebelianci z Armii Sojuszu Narodowo-Demokratycznego Birmy (MNDAA) bojowy wóz piechoty MT-LBMSz. Pojazdy te były dostarczane w latach 2007-2009 do ówczesnej Birmy przez Ukrainę.

Reklama

Do przejęcia przez rebeliantów pojazdu miało dojść w okręgu Chin Shwe Ho, graniczącego z Chinami. Tym samym jest to kolejna strata sprzętu przez żołnierzy Sił Zbrojnych Mjanmy, którzy tracą w wyniku walk nie tylko broń strzelecką, ale także pojazdy opancerzone czy artylerię. Łącznie Siły Zbrojne Mjanmy (wcześniej Birmy) powinny posiadać 26 egzemplarzy MT-LBMSz otrzymanych w 2 transzach (10+16) wyprodukowanych przez Charkowską Fabrykę imienia Małyszewa, które miały miejsce w 2007 oraz 2009 roku. Niewykluczone, że pozyskanych zostało więcej tego typu pojazdów (o czym informowały ukraińskie zakłady) przez ówczesną Birmę, chociaż brak tutaj dowodów w postaci dokumentów czy oficjalnych komunikatów.

Reklama
Reklama

MT-LBMSz to ukraińska modernizacja transportera opancerzonego MT-LB polegająca na montażu ukraińskiego bezzałogowego modułu wieżowego KBA-105 Szkwał, dzięki której wóz ten pod względem zdolności stał się niejako bojowym wozem piechoty. Pojazd ten względem klasycznego transportera opancerzonego/ciągnika artyleryjskiego MT-LB odróżnia się montażem nad przedziałem desantu ukraińskiej produkcji bezzałogowego modułu wieżowego KBA-105 Szkwał opracowanego przez Centrum Naukowo-Techniczne Artylerii i Broni Strzeleckiej i produkowanego przez Żytomierskie Zakłady Pancerne. Z racji na swoje uzbrojenie w postaci armaty automatycznej ZTM-1/2A72A kal. 30 mm z zapasem amunicji wynoszącym 350 nabojów pojazd ten można klasyfikować jako bojowy wóz piechoty.

Czytaj też

Z armatą sprzężony został uniwersalny karabin maszynowy PKT/KT kal. 7,62 mm. Oprócz tego wieża posiada granatnik automatyczny AGS-17/KBA-117 kal. 30 mm z zapasem 116 pocisków. Do eliminacji celów mocno opancerzonych służą dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M113 Konkurs/Barrier. Masa całego modułu wynosi 1300 kg. Napęd wozu pozostał bez zmian i stanowi go 8-cylindrowy silnik wysokoprężny JaMZ 238 o mocy 240 KM pozwalający na osiągnięcie przez MT-LB prędkości maksymalnej 61 km/h po drodze utwardzonej, 30 km/h w terenie oraz 4-5 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych pływaniem.

Czytaj też

MT-LB na torze prób w Hucie Stalowa Wola.
MT-LB na torze prób w Hucie Stalowa Wola.
Autor. Jerzy Reszczyński
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Ma_XX

    po rozpadzie zsrr Ukrainie zostało w spadku 6500 czołgów - które rozeszły się po całym świecie tworząc niejedną fortunę, innych sprzętów też było mnóstwo, a przecież pamiętam misję w Iraku jak ruszyły pogłoski o super kontrakcie dla nas i sprzedaży kilkuset Honkerów do tego kraju - wyszło jak zawsze - w bazie w Al Hillah z dnia na dzień amerykanie przywieźli właśnie z Ukrainy setki UAZów - świeżo pomalowanych farbą w kolorze pustynnym

    1. Tani2

      Podziel przez 3. Dzisiaj to jest 13 stycznia 2024 Ukraina ma ok 800 czołgòw T-64 w zapasie. I co z tego wynika? Nie ma możliwości technicznych ich reaktywacji. Bo podzespoły były z Rosji.

Reklama