Siły zbrojne

Miliard na amerykańską broń hipersoniczną

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Firma Lockheed Martin Missile and Fire Control otrzymała od Departamentu Obrony USA dodatkowe fundusze na wsparcie krytycznego przeglądu projektu i testy broni hipersonicznej AGM-183A ARRW przeznaczonej dla amerykańskich sił powietrznych. Program ten ma zostać ukończony do 31 grudnia 2022 roku.

Kwota prawie 990 mln USD podniesie ogólne fundusze, ustalone w ramach wcześniej udzielonego kontraktu. W jego ramach ma zostać przeprowadzona krytyczna analiza projektu, testy oraz wsparcie procesu produkcji gotowej już broni hipersonicznej. Zmiany wprowadzone do umowy, wiązały się nie tylko ze zwiększeniem finansowania, ale również z doprecyzowaniem warunków porozumienia i specyfikacji konstruowanego uzbrojenia.

Prace zostaną wykonane w Orlando na Florydzie i powinny zostać zakończone do 31 grudnia 2022 roku.

Ogłoszenie ostatecznego kontraktu następuje po około dziewięciu miesiącach od zakończeniu wstępnego przeglądu projektu AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) i po pół roku od wykonania pierwszego testu w locie, podwieszonego pod belką podskrzydłową bombowca B-52H Stratofortress.

Dotychczas przeprowadzono testy związane ze zbieraniem danych za pomocą czujników telemetrycznych, dotyczą wpływu oporu powietrza i wibracji na samą broń i jej nosiciela. AGM-183A w trakcie prób nie był wyposażony w głowicę i nie dokonywano jego oddzielenia od nosiciela.

Komentarze