Reklama

Siły zbrojne

Miliard na amerykańską broń hipersoniczną

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

Firma Lockheed Martin Missile and Fire Control otrzymała od Departamentu Obrony USA dodatkowe fundusze na wsparcie krytycznego przeglądu projektu i testy broni hipersonicznej AGM-183A ARRW przeznaczonej dla amerykańskich sił powietrznych. Program ten ma zostać ukończony do 31 grudnia 2022 roku.

Kwota prawie 990 mln USD podniesie ogólne fundusze, ustalone w ramach wcześniej udzielonego kontraktu. W jego ramach ma zostać przeprowadzona krytyczna analiza projektu, testy oraz wsparcie procesu produkcji gotowej już broni hipersonicznej. Zmiany wprowadzone do umowy, wiązały się nie tylko ze zwiększeniem finansowania, ale również z doprecyzowaniem warunków porozumienia i specyfikacji konstruowanego uzbrojenia.

Prace zostaną wykonane w Orlando na Florydzie i powinny zostać zakończone do 31 grudnia 2022 roku.

Ogłoszenie ostatecznego kontraktu następuje po około dziewięciu miesiącach od zakończeniu wstępnego przeglądu projektu AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW) i po pół roku od wykonania pierwszego testu w locie, podwieszonego pod belką podskrzydłową bombowca B-52H Stratofortress.

Dotychczas przeprowadzono testy związane ze zbieraniem danych za pomocą czujników telemetrycznych, dotyczą wpływu oporu powietrza i wibracji na samą broń i jej nosiciela. AGM-183A w trakcie prób nie był wyposażony w głowicę i nie dokonywano jego oddzielenia od nosiciela.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. czepialski

    A to niespodzianka niedawno pan Dura pisał w artykule o fotonice że coś trzeba zmienić w polski prawie przetargowym a tu UPSSS w lead-e co czytamy Departament Obrony USA daje kasę LM na dokończenie badań i ile nie jakieś grosiki tylko prawie miliard dolców. To jest to.

    1. Marek

      Firma jest prywatna a mimo tego jak amerykański rząd chce, żeby mu coś wymyśliła to słono płaci. Pan Dura pisał o tym. Wielu o tym wcześniej wiedziało. Zdaje się, że nie wiedzieli tylko niektórzy fanatycy firm prywatnych.

    2. rmarcin555

      @Marek. LM nie potrzebuje pieniędzy na pense tylko R&D. Firma świetnie zarabia. PGŻ niestety nie. Nie jest nawet zarabianiem zainteresowane. Armia i tak kupi wszystko co wyprodukują. Nie ma wyjścia. Sieroty po PRL tego nie rozumieją, a młodzi nie pamiętają corocznej walki o sznurek do snopowiązałek.

    3. czepialski

      W pracach B+R sądzę że i płace się znajdują. A zarabia między innymi dzięki takiej polityce jaką ma rząd i kasie z budżetu czyli podatnika. Co to przypomina........

  2. antyDavien

    Ta kwota pokazuje, że USA w dziedzinie broni hipersonicznej jest dopiero na początku drogi, czyli pierwsze bojowe systemy hipersoniczne USA będzie miało dopiero za 10 lat --- czyli możemy spać spokojnie, asymetryczna odpowiedź Rosji zadziałała. USA nie ma czym się obronić przed rakietami hipersonicznymi Rosji i jedynie co będzie w stanie robić to podskakiwać politycznie. Wojny między NATO a Rosją i Chinami nie będzie.

  3. Ukulele.

    Broń hipersoniczna to najgorsza bolączka USA zaraz po zalogowych lotach kosmicznych ale ostatni kłopot zostanie rozwiązany w ciągu kilkunastu tygodni. Pozostanie jeszcze dokończenie gbsd i z górki

    1. Wpr

      Na miejscu Rosjan zaczął bym się zastanawiać do czego dąży ich polityka... NATO dzięki Rosji staje się coraz silniejsze, Chiny coraz silniejsze, Turcja ma Rosję gdzieś... A w samej Rosji bida, nędza, rdza i Putin

  4. Wojtekus

    W USA w trzy lata opracuja bron hipersoniczna a u nas nadal nie bedzie Patriotow ani F-35.

  5. Polak

    Brawo Ameryka!

  6. Realista

    miejsca spokojnie na b-83 ...