Siły zbrojne
Marynarka Wojenna w Święto Wojska Polskiego pokazała swoje najnowsze uzbrojenie
Poza oficjalnymi uroczystościami przeprowadzonymi w Gdyni w Święto Wojska Polskiego bardzo ważnym punktem obchodów był zorganizowany przez Marynarkę Wojenną pokaz sprzętu wojskowego i okrętów.
Pokaz zorganizowano w porcie wojennym w Gdyni- Oksywiu, który został otwarty dla wszystkich chętnych. Dodatkową atrakcją była uroczystość zwodowania ostatniej, ósmej monety z serii „Okręty Polskie” z wizerunkiem fregaty rakietowej ORP „Gen. K. Pułaski”. Każdy mógł ją nabyć na stoisku zorganizowanym na nabrzeżu przy fregacie przez Narodowy Bank Polski.
Czytaj także: 15 sierpnia „wodowanie” ostatniej monety z cyklu wizerunków polskich okrętów
Wcześniej opublikowano monety z wizerunkami jednego współczesnego okrętu transportowo- minowego ORP „Lublin” i sześciu okrętów historycznych (niszczyciela ORP „Błyskawica”, okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, lekkiego krążownika ORP „Dragon”, niszczyciela ORP „Piorun”, kutra rakietowego ORP „Gdynia” i niszczyciela ORP Warszawa”.
Okręty do zwiedzania, ale nie tylko
Marynarka Wojenna udostępniła zwiedzającym cztery okręty: dwie fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry: ORP „Gen. K. Pułaski” i ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz 2 okręty ratownicze ORP „Piast” (projektu 570E) i ORP „Zbyszko” (projektu 5002). Chętni, których zresztą nie brakowało, mogli dodatkowo odbyć wycieczką po porcie wojennym holownikiem Marynarki Wojennej H-8.
Zobacz również- Święto WP: centralne obchody, pokazy sprzętu, wystawy
Równie ciekawy był pokaz zorganizowany na nabrzeżu, na którym prezentowano sprzęt i uzbrojenie jednostek brzegowych Marynarki Wojennej. Swój nowy samochód ciężarowy STAR prezentowali marynarze z Brzegowej Grupy Ratownictwa BGR 2. Nie jest on jeszcze w pełni wyposażony, ale już daje możliwość samodzielnego przemieszczania się wzdłuż całego wybrzeża i szybszego reagowania na ewentualne sygnały pomocy.
W samym samochodzie zwracał uwagę sprzęt inżynierski (w tym narzędzia hydrauliczne HOLMATRO), nurkowy, system łączności podwodnej AQUACOM MK2 DCI oraz miniaturowy, sterowany kablem robot podwodny firmy SeaBotix LBV150 wraz z konsolą sterującą. Marynarze prezentowali dodatkowo filmy podwodne z wykonywanych przez nich zadań.
Drugą grupą sprzętu prezentowanego na nabrzeżu basenu IX – ego było wyposażenie z patrolu rozminowania i zespołu ratownictwa chemicznego 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej Wystawiony został również wóz wojskowej straży pożarnej oraz sanitarka wojskowa z pełnym wyposażeniem.
Dywizjon Przeciwlotniczy i Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy
Jeżeli chodzi o typowe uzbrojenie to było ono reprezentowane przez drużynę przenośnych rakiet przeciwlotniczych oraz wóz dowodzenia (Blenda), wyposażony w głowicę optoelektroniczną z 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego MW.
Niemałą gratką dla zwiedzających były po raz pierwszy publicznie prezentowane elementy Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego MW. W Gdyni pokazano radar wskazywania celów MRV (Mobile Radar Vehicle) typu TRS-15C opracowany w Polsce przez Bumar Elektronika z podniesioną i uruchomioną anteną oraz kompletną jednostką ogniową.
W jej skład wchodziła mobilna wyrzutnia rakiet MLV (Mobile Launch Vehicle) z czterema kontenerami rakietami NSM (Naval Strike Missile) opracowanymi przez norweski koncern Kongsberg oraz wóz kierowania uzbrojeniem i łączności CCV (Command Control Vehicle). Wszystkie elementy NDR były zabudowane na tym samym podwoziu Jelcz.
Maksymilian Dura