Reklama

Siły zbrojne

Lotnicze ćwiczenia NATO w Bułgarii. "Wzmocnienie południowo-wschodniej flanki"

fot. www.md.government.bg
fot. www.md.government.bg

W Bułgarii rozpoczęły się trwające dwa tygodnie manewry sił powietrznych NATO „Tracka gwiazda 2016”, w których uczestniczą samoloty bułgarskie, greckie, rumuńskie i amerykańskie. Bułgarzy przygotowują się w ten sposób do aktywnego działania w operacjach lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ćwiczenia lotnicze „Tracka gwiazda 2016” rozpoczęły się 11 lipca 2016 r. i mają trwać do 22 lipca br. Są one realizowane głównie w oparciu o bułgarską bazę lotniczą Graf Ignatiewo. Ale w manewry zaangażowane będą również lotniska Dolna Metropolia, Wrażdebno, Bezmer oraz Krumowo.

Poza statkami powietrznymi wydzielonymi przez państwa sąsiednie (Rumunię i Grecję) biorą w niej udział myśliwce F-15C ze 144. Skrzydła lotniczego Gwardii Narodowej USA z Kalifornii, przebazowane do Europy w ramach Theater Security Package, czyli czasowego wzmocnienia sił powietrznych Stanów Zjednoczonych na kontynencie jednostkami bazującymi na stałe w USA. Działania tego typu rozpoczęto w Europie po wybuchu kryzysu ukraińskiego.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem ministerstwa obrony Bułgarii, celem ćwiczeń jest „osiągnięcie większej interoperacyjności przez bułgarskie siły powietrzne do udziału w operacjach pod auspicjami NATO oraz zwiększenie poziomu wyszkolenia teoretycznego, taktyczno-specjalistycznego i lotniczego personelu bułgarskiego lotnictwa”.

Czytaj więcej: Szatkowski potwierdza: Polskie samoloty wesprą ochronę nieba nad Rumunią i Bułgarią

Jesienią tego roku polskie myśliwce MiG-29 rozpoczną najprawdopodobniej misję wsparcia ochrony przestrzeni powietrznej Bułgarii. Ponadto, w 2015 roku Polska i Bułgaria podpisały porozumienie dotyczące prowadzenia wsparcia logistycznego i technicznego tych maszyn w polskich zakładach, w tym w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 i Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 4. Pierwsze prace w tym zakresie są już prowadzone w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 4, natomiast w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 trwają negocjacje umowy.

Czytaj więcej: Bułgaria wzmacnia lotnictwo i marynarkę. Szansa dla polskiego przemysłu

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama