Reklama

Siły zbrojne

Litwa zawiesza kupno niemieckich karabinów G-36

Fot. kam.lt
Fot. kam.lt

Litewskie Siły Zbrojne poinformowały, że w związku z doniesieniami niemieckich mediów i niemieckiego ministerstwa obrony, które mówią o możliwych wadach karabinów G-36, wstrzymują czasowo kupno kolejnych partii tej broni.

Litewski minister obrony Juozas Olekas powiedział, że żołnierze armii jego państwa zdecydowanie chwalą produkt niemieckiej firmy Heckler & Koch, jednak z uwagi na doniesienia niemieckiego resortu obrony i mediów zdecydowano o czasowym wstrzymaniu kupna kolejnych partii tego karabinu, a producent otrzymał zapytanie, w którym poproszono go o ustosunkowanie się do wspomnianych informacji. Mowa w nich o znacząco pogorszonej celności broni tego typu, ujawniającej się w wysokiej temperaturze. Wnioski takie mają wypływać z doświadczeń żołnierzy niemieckich, służących w ramach kontyngentów Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie.

Producent dotychczas nie odpowiedział na pytanie litewskiego ministerstwa obrony, przekazał jedynie informację, że wątpliwości zostaną wyjaśnione być może do jesieni tego roku. 

Reklama

Komentarze (8)

 1. Bakcyl

  Kogo to obchodzi?

  1. Maryan

   Jak widać po komentarzach-wielu ludzi:)

  2. KajaK

   Jak ciebie to nie obchodzi to nie czytaj i nie komentuj, tak trudno to zrozumieć czy z natury musisz wpieprzyć swoje?

  3. Stew

   Niszczyli azerowie sprzęt faktycznie przy odwrocie wojsk Armeni ,zdrada Paszyniana

 2. Extern

  Ta wada widocznie nie ujawnia się w naszych warunkach klimatycznych bo by to wyszło wcześniej. Ciekawe co się dzieje z tymi karabinkami w wyższych temperaturach. Lufy się rozkalibrowują czy może nabierają większej plastyczności i tracą parametry na odkształcenia dynamiczne. Ciekawe.

  1. tyr

   To wyszło wcześniej, było na niemieckich forach.

  2. BG

   ormiańska OPL a właście to OPL górnego Karabachu opierała się tylko o osy i to z warstwową obroną nie ma nic wspólnego, Armenia do Karabachu nie przekazała żadnego zestawu OPL, nie kłam bo to jest sprawdzalne ....

 3. max

  nasze karabinki są lepsze od niemieckich

  1. Extern

   Mają potencjał fakt, ale Łucznik nie ma takiej wyrobionej marki na świecie jak H&K i jeszcze to trochę potrwa zanim choćby w tym dorówna Czeskiej CZ. Długo jeszcze na dźwięk H&K klienci będą mieli mokro w majtkach a nazwę Łucznik będą musieli sprawdzać w internecie. Łucznika ciągle nie stać na żadne błędy a długo jeszcze prestiżu marki H&K nie zabłocą nawet niewłaściwe łoża do karabinków.

 4. gość

  a sami nie potrafili ich przetestować ? Widać to za trudne dla tej armii "z bożej łaski"

  1. tak

   co ty znasz o wojsko Litewskie????? nic,no i niurkuj.Wojsko Litewske zrufnowala komuna ktura byla u wladzy w tym kraju

 5. GTS

  Problemy sa z plastikowymi czesciami tego modelu. Plastikowe loze lufy (choc nie wiem dokladnie czy to tak sie nazyws) odksztalca sie przenoszac naprezenia na lufe ktora ulega minmalnemu zwichrowaniu. Niby nic ale problem niestetety jest juz bardzo wifoczny 300m dalej. Problem jest zauwazalny w wysokiej temperaturze i dlugim strzelaniu.

  1. cYk

   "Plastikowe" łoże G36 nie jest połączone w żadnym miejscu z lufą. Ten karabin posiada "pływającą lufę".

  2. Extern

   To nawet nie musi być żadne zwichrowanie lufy, wystarczy zmiana naprężeń w miejscu osadzenia lufy i już w trakcie strzału lufa drga według innych harmonicznych niż powinna co zwiększa rozrzut na dużych dystansach. To musi być coś naprawdę subtelnego skoro tacy fachowcy jak w H&K tego nie zauważyli.

 6. vvv

  czkeam na pierwszy komentarz o "sprzeac MSBS" itp :) otoz MSBS jest jeszcze w fazie rozwoju i dopiero za rok pojawi sie w WP

  1. Qba

   Najwcześniej za 3 bo kupno pierwszej partii jest planowane w 2018 roku.

 7. 123

  i ok, niech kupią porządny MSBS a nie niemiecki szajs z lufami z plasteliny

  1. Qba

   MSBS pęka i się zacina. Nawet nasz MON czeka na jego dopracowanie.

 8. rastafarajaja

  Takie były ładne, niemieckie :D

Reklama