Siły zbrojne
JLTV dla Słowacji?
Departament Stanu USA w dniu 9 maja poinformował o wydaniu zezwolenia na ewentualną sprzedaż Słowacji wielozadaniowych pojazdów JLTV o wartości do 250 mln USD.
Słowacja miała wyrazić zainteresowanie nabyciem 192 pojazdów JLTV w wariancie M1278A1/A2, wyposażonych w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia M153 CROWS. Zapewne jego uzbrojeniem stałby się wielkokalibrowe karabiny maszynowe M2 kal. 12,7 mm, na których nabycie Departament Stanu USA również wyraził zgodę, ale nie została określona liczba kupowanych egzemplarzy. Innym możliwym wyposażeniem tych ZSMU będą granatniki automatyczne Mk. 19 kal. 40 mm, na które Słowacy także otrzymali zezwolenie. Oprócz tego pakiet ma zawierać m.in. czujniki detekcji skażeń, części zamienne, radiostacje AN/VRC-104 czy pakiet logistyczno-szkoleniowy.
Czytaj też
Za dostawę pojazdów JLTV ma odpowiadać firma Oshkosh Defence LLC, czyli na ten moment jedyny ich producent. Ich zakup miałby pozwolić Słowacji na wycofanie sprzętu postsowieckiego, jednak nie określono jakiego typu. W przypadku decyzji o zakupie pakietu przez Słowację grono państw europejskich użytkujących pojazdy rodziny JLTV zwiększy się do 7, wliczając w to Ukrainę, która miała otrzymać nieokreśloną liczbę w ramach pomocy wojskowej.
Czytaj też
Pojazdy rodziny JLTV firma Oshkosh Defense opracowała na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model tego pojazdów tego rodzaju w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia "floty" tych wozów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Pojazd ten może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/12,7 mm, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w armatę automatyczną 30 mm.