Siły zbrojne

Leopardy z Wesołej gotowe do działań

Fot. Twitter/Mariusz Błaszczak
Fot. Twitter/Mariusz Błaszczak

Drugi batalion czołgów Leopard 2 z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej osiągnął status „combat ready” i jest gotowy do działań zgodnie z przeznaczeniem zarówno w układzie narodowym, jak i sojuszniczym.

Certyfikacja drugiego batalionu czołgów, jaka odbyła się podczas ćwiczenia Lampart-20, wieńczy trwający dwa lata proces szkolenia batalionu. Ppor. Jacek Piotrowski pełniący obowiązki oficera prasowego brygady przypomina, że w jego ramach najpierw certyfikowano poszczególne pododdziały do szczebla kompanii, a następnie – cały batalion. Jednostka jest więc gotowa do działań zgodnie z przeznaczeniem.

Poszczególne kompanie 2 bcz (podobnie jak wcześniej pierwszego batalionu) uczestniczyły już w działaniach sojuszniczych, wspierając eFP – wzmocnioną wysuniętą obecność na wschodniej flance NATO, czyli grupę batalionową rozmieszczoną w rejonie Orzysza. Teraz do działań w ramach Paktu Północnoatlantyckiego będzie można skierować – gdyby była taka potrzeba – cały batalion, przy czym jak na razie przewiduje się kontynuowanie wydzielania poszczególnych kompanii.

Rok wcześniej podobny proces certyfikacji przeszedł pierwszy batalion czołgów z 1 Brygady, który przezbrojono w 2017 roku w czołgi Leopard 2 (drugi batalion to jednostka nowo formowana). Czołgi przeniesiono z podlegającej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej 34 Brygady Kawalerii Pancernej, wyposażonej obecnie w wozy T-72M/M1.

1 Brygada Pancerna została natomiast włączona w skład nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej. Uzbrojenie batalionów czołgów stanowią (w większości) wozy w wersji Leopard 2A5, a także 2A4 i – od niedawna – zmodernizowane Leopardy 2PL.

Podczas zakończonego już ćwiczenia czołgiści z Wesołej realizowali m.in. strzelania w dzień i w nocy, współpracowali także z przeciwlotnikami, elementami 19 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej czy Wojsk Obrony Terytorialnej. Rolę sił przeciwnika pełnił pluton czołgów T-72 z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Komentarze