Reklama

Siły zbrojne

Laserowy system samoobrony dla Air India One

Boeing 777-300ER w barwach Air India. Fot. MitRebuad, flickr, CC BY-SA 2.0
Boeing 777-300ER w barwach Air India. Fot. MitRebuad, flickr, CC BY-SA 2.0

Amerykanie wydali pozwolenie na potencjalną sprzedaż systemów samoobrony LAIRCM władzom Indii. W sprzęt wyposażone zostać mają dwie maszyny Boeing 777-300ER, wykorzystywane do przewozu najważniejszych osób w państwie. Za zakup Indie zapłacić mają maksymalnie 190 mln USD. 

LAIRCM, który trafić ma do Indii, obejmuje zestaw AN/AAQ-24(v)N, AN/ALQ-211(v)8, wyrzutnie celów pozornych AN/ALE-47, części zamienne. Jak podkreślają Amerykanie, głównym realizatorem zamówienia będzie Boeing. 

Nowe samoloty do przewozu VIP zastąpią w Indiach dotychczasowe rozwiązanie. Indusi do tej pory bowiem, do transportu najważniejszych osób w państwie, wykorzystywali wypożyczane samoloty Boeing 747–400, które udostępniała im linia Air India (doraźnie, w ramach zapotrzebowania). Zastąpią je dwie maszyny Boeing 777-300ER, które oficjalnie pozyskiwane są za pośrednictwem wspomnianych wyżej linii lotniczych. Samoloty modyfikowane są do wersji VIP w zakładach producenta w USA. 

Boeingami 777, których dostawa ma zostać zrealizowana do 2020 roku, polecą prezydent, wiceprezydent oraz premier Indii. 

LAIRCM to działający aktywnie laserowy system ochrony przed pociskami kierowanymi. Kieruje on wysokoenergetyczny, modulowany promień lasera w stronę głowicy poszukiwawczej pocisku naprowadzanego na podczerwień. Wyposażony jest też w automatycznie odpalane pułapki termiczne. Oba tryby ochrony działają w sposób całkowicie autonomiczny, nie wymagają żadnej interwencji załogi. Systemy tej klasy mogą służyć m.in. do ochrony przed atakiem przenośnych zestawów przeciwlotniczych klasy MANPADS.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Tetryk

    O Indusach nie słyszałem, o Hindusach tak.

Reklama