Reklama

Siły zbrojne

Laserowe bomby dla polskich Jastrzębi

bomby kierowane GBU-12 GBU-24
Kierowane bomby lotnicze (od lewej) GBU-12D/B Paveway II oraz JDAM na ekspozycji Sił Powietrznych podczas MSPO 2020.
Autor. j.Sabak

Agencja Uzbrojenia ogłosiła rozpoczęcie procedury przetargowej dotyczącej dostawy 300 bomb kierowanych laserowo GBU-12D/B Paveway II do września 2026 roku. Kontrakt obejmuje też niezbędne części zamienne i środki materiałowe do eksploatacji tej amunicji lotniczej. Jest to uzbrojenie z którego będą mogły korzystać zarówno samoloty F-16C/D Jastrząb jak też F-35A Lightning II których dostawy powinny zacząć się w 2024 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oferty można składać w dość krótkim czasie, czyli do 20 września 2022 roku po czym będą podlegać ocenie zgodnie z wymaganiami, które zostaną przekazane wykonawcom zaproszonym przez Agencję Uzbrojenia do udziału w postępowaniu. Nie ujawniono terminów dostaw ani innych szczegółów. Zgodnie z ogłoszeniem całkowita wartość umowy przekroczy sumę 431 tys. euro / 1,919 mln PLN.

Czytaj też

Dostawy mają obejmować zestaw w następującej kompletacji:

Reklama
  • przedział kierowania MAU-169L/B lub MAU-209C/B,
  • przedział stabilizujący MXU-650C/B lub MXU-650D/B,
  • zapalnik lotniczy FMU-152A/B,
  • bomba lotnicza Mk-82.

Możliwe jest również zaoferowanie „wyrobów równoważnych", czyli zamienników dla bomb o masie 500 funtów (227 kg) wraz z zestawami do konwersji ich na amunicję kierowaną. Otwiera to możliwość pozyskania na przykład bomb turecki Tabar czy amunicji izraelskiej.

Czytaj też

Zamówienia tego nie należy raczej łączyć z obecną falą zakupów uzbrojenia i systemów bojowych, ze względu na dość planowy, długi okres dostawy. Podobnie wyglądała np. zawarta w 2016 roku przez Inspektorat Uzbrojenia umowy na pięcioletnie dostawy 440 bomb kierowanych tego samego typu. Wówczas jednak dokonano osobnego zakupu samych bomb i zestawów konwertujących je na amunicję kierowaną a sam kontrakt na moduły MAU169 i MXU-650 podzielono na dwie części. Tym razem całość ma zostać zrealizowana przez jednego dostawcę.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze

    Reklama