Reklama

Siły zbrojne

Kursy oficerskie 2022

Fot. Uczelnie-Wojskowe.mon.gov.pl
Fot. Uczelnie-Wojskowe.mon.gov.pl

Resort obrony narodowej w nadchodzącym roku planuje realizację szeregu kursów oficerskich w czterech akademiach wojskowych. Kursy adresowane są zarówno do żołnierzy – podoficerów i szeregowych, jak i dla kandydatów z cywila. Sprawdzamy jakie limity i w jakich specjalnościach będą obowiązywały w 2022 roku. Czy nabór został rozszerzony?

6 sierpnia w Dzienniku Urzędowym MON opublikowano decyzję nr 104/MON w sprawie naboru na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów w 2022 r.
Dokument ten z pewnością zainteresuje kandydatów na przyszłych oficerów, osoby związane z akademiami wojskowymi oraz osoby odpowiedzialne za politykę kadrową w siłach zbrojnych i w resorcie obrony narodowej. Czy plany resortu obrony narodowej są ambitniejsze niż założenia i deklaracje z 2020 roku w sprawie naboru na szkolenie wojskowe kandydatów na oficerów w 2021 roku?

W przyszłym roku dla kandydatów z cywila dostępne będą zarówno kursy trzymiesięczne (Akademia Wojsk Lądowych) jak i dwunastomiesięczne (Akademia Marynarki Wojennej oraz Akademia Wojsk Lądowych. Z kolei podoficerowie będą mogli skorzystać z udziału w kursach trzymiesięcznych (AWL), sześciomiesięcznych (Lotnicza Akademia Wojskowa, AWL, Wojskowa Akademia Techniczna oraz AMW). Natomiast szeregowi będą mogli ubiegać się o udział w rocznym kursie oficerskim organizowanym na bazie AWL.

Terminy

Kandydaci z cywila ubiegający się o przyjęcie na kurs oficerski dokumenty składają do Dyrektora Departamentu Kadr za pośrednictwem właściwego komendanta uzupełnień (WKU). Obowiązują tu następujące terminy:

  • trzymiesięczne szkolenie w AWL - do 19 stycznia 2022 r.;
  • dwunastomiesięczne szkolenie w AMW lub w AWL – do 31 maja 2022 r. 

Żołnierze zawodowi także składają dokumenty do Dyrektora Departamentu Kadr, jednak w ich przypadku obowiązuję inna ścieżka wynikająca z drogi służbowej.

Obowiązują tu następujące terminy:

- podoficerowie:

  • trzymiesięczne szkolenie w AWL - do 4 lutego 2022 r.;
  • sześciomiesięczne szkolenie w LAW - do 3 stycznia 2022 r.;
  • sześciomiesięczne szkolenie w AWL - do 7 października 2021 r.;
  • sześciomiesięczne szkolenie w WAT - do 22 października 2021 r.;
  • sześciomiesięczne szkolenie w AMW - do 21 października 2021 r.;

- szeregowi:

  • jednoroczne szkolenie w AWL – do 31 maja 2022 r.

Zapotrzebowanie sił zbrojnych

Ogółem w 2022 roku resort obrony narodowej planuje przeszkolenie w ramach kursów oficerskich 419 osób, w tym 244 w Akademii Wojsk Lądowych, 94 w Wojskowej Akademii Technicznej, 48 w Lotniczej Akademii Wojskowej oraz 33 w Akademii Marynarki Wojennej. Limit na kursach trzymiesięcznych dla podoficerów zawodowych oraz osób z cywila określono na poziomie 36 miejsc. Na kursach półrocznych kursach szkoliło się będzie ogółem 269 podoficerów zawodowych, a na kursach rocznych odpowiednio 54 kandydatów z cywila i 60 szeregowych zawodowych.

Warto zauważyć, że podobna decyzja w sprawie kursów oficerskich na 2021 rok została wydana w sierpniu 2020 roku. Planowano wówczas realizację kursów dla 506 osób, w tym w ramach kursów trzymiesięcznych dla podoficerów i kandydatów z cywila 24 miejsca, 310 miejsc dla podoficerów zawodowych na kursach półrocznych oraz w przypadku rocznych kursów 74 miejsca dla kandydatów z cywila i 91 miejsc dla szeregowych zawodowych, a także 7 miejsc na dwuletnim kursie wyłącznie dla kandydatów z cywila.

Porównując dane z 2020 i 2021 widzimy, że zapotrzebowanie na oficerów po kursach maleje – spadek z 506 na 269. Jest to niewątpliwie rezultat zwiększonych naborów na stacjonarne studia wojskowe realizowane w akademiach wojskowych.

W jakich specjalnościach zaplanowano kursy oficerskie w 2022 roku?

Resort obrony narodowej i siły zbrojne potrzebują oficerów w specjalnościach deficytowych. Największe zapotrzebowanie występuje w grupie pancerno-zmechanizowanej – 86 osób, ogólnologistycznej  – 41 osób, artylerii - 22 osoby, eksploatacji systemów łączności – 22 osoby, rakietowej – 22 osoby, rozpoznania ogólnego – 20 osób, obsługi prawnej – 18 osób, cyberbezpieczeństwa – 15 osób, technicznej – 15 osób, kadrowej – 15 osób, radiotechnicznej – 15 osób, przeciwlotniczych zestawów rakietowych – 15 osób, transportu i ruchu wojsk – 12 osób, eksploatacji systemów informatycznych – 11 osób, lądowych działań specjalnych – 10 osób, ekonomiczno-finansowej – 10 osób, prokuratorskiej – 8 osób, ruchu lotniczego – 7 osób, przeciwlotniczej – 6 osób, artylerii przeciwlotniczej – 5 osób, inżynieryjno-lotniczej – 5 osób, prewencji – 5 osób, weterynarzy – 5 osób, wsparcia i zabezpieczenia działań specjalnych – 4 osoby, infrastruktury – 4 osoby, dentystów – 4 osoby, wywiadu – 3 osoby, kontrwywiadu – 3 osoby, dochodzeniowo-śledczej – 3 osoby, operacyjno-rozpoznawczej – 3 osoby, orkiestr i zespołów estradowych – 3 osoby, ochrony przeciwpożarowej – 3 osoby, fizyko-biochemików – 3 osoby, rozpoznania i likwidacji skażeń – 2 osoby, saperskiej – 2 osoby, farmaceutów – 2 osoby, psychologów – 2 osoby, drogowo-mostowej – 1 osoba, lekarzy – 1 osoba, teologicznej – 1 osoba.

Zapraszamy do zapoznania się z treścią decyzji oraz zestawieniem limitów przyjęć na poszczególne uczelnie.

Reklama

Komentarze

    Reklama