Siły zbrojne
Kuba: zatrzymany statek to nie przemyt do Korei Północnej, a dar narodu
Rząd Panamy przekazał szczegóły odnośnie przeznaczenia ładunku, jaki został odkryty pod workami z cukru na statku „ChongChon Gang” płynącym do Korei Północnej.
Rząd kubański potwierdził, że ukryte na statku zatrzymanym w panamskim porcie Colondwa samoloty Mig-21 oraz elementy dwóch radarów systemu rakiet przeciwlotniczych S-75 to nie jest uzbrojenie sprzedane, ale "przekazane jako dar narodu kubańskiego dla narodu północnokoreańskiego".
Więcej: Korea Północna żąda od władz panamskich uwolnienia zatrzymanego okrętu
Wcześniej, pod naciskiem opinii międzynarodowej Kubańczycy twierdzili, że uzbrojenie to jest „przestarzałe” i zostało wysłane do Korei Północnej w celu dokonania naprawy. Inspektorzy panamscy, którzy prowadzili dochodzenie twierdzili jednak, że samoloty wyraźnie śmierdziały paliwem lotniczym, co świadczy o ich niedawnym wykorzystywaniu.
Więcej: Północnokoreański statek przewoził części systemu rakiet plot
Prezydent Panamy Ricardo Martinelli ponownie potwierdził swoje wcześniejsze deklaracje, że żadne niezadeklarowane uzbrojenie ukryte dodatkowo pod innym ładunkiem nie zostanie przepuszczone przez Kanał Panamski. Kiedy Korea Północna poprosiła o zwrot statku i wypuszczenie 34 osobowej załogi rząd Panamy odmówił, a załoga została zaaresztowani za usiłowanie przemytu.
(MD)