Reklama

Siły zbrojne

Kryzys amunicyjny w Bundeswehrze. Opozycja żąda wyjaśnień

Autor. Bundeswehr

Wiceszef grupy parlamentarnej opozycyjnej chadecji CDU/CSU Johann Wadephul oskarżył minister obrony Niemiec Christine Lambrecht o bezczynność w sprawie zamówień na amunicję. Jego zdaniem szefowa resortu „najwyraźniej do tej pory nie zrobiła nic”, aby zakończyć kryzys związany z brakami tego elementu wyposażenia Bundeswehry.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Bez wystarczającej ilości amunicji żadna armia na świecie nie jest sprawna. Dlatego niewyobrażalną porażką jest to, że minister Lambrecht najwyraźniej nie zrobiła do tej pory nic, aby zakończyć kryzys amunicyjny Bundeswehry" - powiedział Wadephul w poniedziałek w Berlinie agencji dpa.

Czytaj też

Urząd kanclerski zorganizował spotkanie z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego, "w którym najwyraźniej nie uczestniczy ani kanclerz (Olaf Scholz), ani minister (Lambrecht)" - wytknął polityk CDU. "Dziewięć miesięcy po tym, jak kanclerz postulował "Zeitenwende" (punkt zwrotny w polityce geostrategicznej Niemiec ogłoszony po inwazji Rosji na Ukrainę), widać, że było to przemówienie, które jak na razie nie ma żadnych konsekwencji. Ostatecznie nie ma znaczenia, czy wynika to z niekompetencji, czy braku zainteresowania, ponieważ jest to niszczące dla Bundeswehry i bezpieczeństwa naszego kraju, jak również naszych sojuszników" - ocenił.

Reklama

Czytaj też

W ostatnich latach niemiecki przemysł zbrojeniowy zmniejszył zdolność produkcyjną, po tym jak przez wiele lat dostawał niewielkie zamówienia. W odpowiedzi na pytania dotyczące aktualnych zasobów amunicji rząd federalny powołuje się na wymóg zachowania tajemnicy. Według wcześniejszych informacji w zależności od intensywności walk amunicji mogłoby wystarczyć tylko na kilka dni - przypomina dpa.

Czytaj też

Czytaj też

YouTube cover video
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Ma_XX

  może i mało ale potencjał duży, jak będą decyzje to ammo będzie schodziło taśmowo

  1. easyrider

   @Ma Adwokaci Berlina, jak widać, zawsze się znajdą. Nie wiadomo tylko po co sami Niemcy krytykują siermięgę swojej armii. Lata ideologii pacyfistycznych oszołomów rodzą owoce.

  2. X

   To prawda. "Budzenie" Niemiec - ryzyko, szansa...?

 2. Monkey

  Im mniej amunicji w Bundeswehr, tym lepiej dla Wojska Polskiego i całego naszego kraju.

  1. X

   Raczej waszego kraju.

 3. DDR

  Tak to jest gdy rządzą ludzie którzy całe życie walczyli na ulicach z NATO przemysłem kapitalizmem i energetyką atomową a opozycja w Niemczech niech też spojrzy lepiej w lustro i zapyta swoją byłą już kanzlerz jak to możliwe

Reklama