Reklama

Siły zbrojne

Kraby już walczą?

Zdjęcie poglądowe
Zdjęcie poglądowe

Jak poinformował jeden z ukraińskich portali o tematyce militarnej, w środę 31 maja 26. Brygada Artylerii zasugerowała, że najnowszy system artylerii samobieżnej 155-mm już w służbie. Informację zilustrowano zdjęciem polskiej sh Krab.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak informuje ukraiński portal, „wkrótce Siły Zbrojne Ukrainy będą miały poważną flotę sh 155-mm. Służba prasowa 26. Brygady Artylerii im. generała Romana Daszkiewicza zasugerowała, że Siły Zbrojne Ukrainy posiadają już polskie jednostki artylerii samobieżnej Krab". Jak zauważył niezależny portal internetowy „Tisk", wczoraj, 31 maja, służba prasowa brygady zamieściła zdjęcie Kraba, a także zdjęcia z ubiegłorocznych międzynarodowych ćwiczeń artyleryjskich w Europe Dynamic Front 2021, w których uczestniczyła wydzielona jednostka Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Sił Zbrojnych Armii z baterią 152-mm haubic samobieżnych 2A36 Hiacynt-B z 26. Brygady.

Portal, informując o polskich Krabach, powołuje się na to, iż wcześniej polskie środki masowego przekazu, m.in. Defence24 (za Polskie Radio 24 - przyp red.), twierdziły, że Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już aż trzema bateriami artylerii samobieżnych Krab w łącznej liczbie 18 dział.

Reklama

Kilka dni wcześniej minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oficjalnie potwierdził w swoich mediach społecznościowych, iż kraj ten odebrał już pierwsze zmodernizowane amerykańskie sh 155 mm M109 Paladin, jednakże nie ujawniono ich dostawcy ani liczby armatohaubic. Według różnych medialnych spekulacji, w grę wchodzić może partia M109 przekazanych przez Norwegię. Kraj ten jest właśnie w fazie przezbrajania swej artylerii w południowokoreański system K9 w wariancie Vidar, niejako „spokrewniony" z naszym Krabem za sprawą wspólnego podwozia. Spekulacje o „norweskim śladzie" zdaje się potwierdzać odnotowana w ostatnim czasie aktywność ciężkich samolotów transportowych An-124-100 Rusłan na trasie pomiędzy Oslo-Gardermoen a portem Rzeszów-Jasionka, który jest hubem w programach dostaw zachodniego uzbrojenia do Ukrainy.

Czytaj też

Jak do tej pory strona polska oficjalnie nie ujawniła żadnych szczegółów związanych z dostawami polskich haubic dla walczącej Ukrainy. Nie wiadomo zatem nic o warunkach finansowych operacji, ani o tym, czy haubice pochodziły z bieżącej produkcji (HSW jest w trakcie wyposażania w DMO Regina 14. das w Jarosławiu), czy może zostały „wypożyczone" z któregoś z pułków artylerii (11, 5 lub 23) wyposażonych w te działa już wcześniej. Brak też informacji, czy wraz ze środkami ogniowymi Ukraińcy otrzymali także (co wydaje się logiczne z punktu widzenia funkcjonalności i skuteczności operacyjnej tej broni) wozy dowodzenia i dowódczo-sztabowe WD i WDSz oraz wozy amunicyjne i remontowe. Nie ma także oficjalnego potwierdzenia, czy – co jest prawdopodobne – dostarczone do Ukrainy Kraby zostały pozbawione pewnych elementów wyposażenia zastrzeżonych dla armii państw NATO.

Jak wiadomo, HSW jest wykonawcą zamówień na DMO Regina obejmujących lącznie dostarczenie do 2024 r. pięciu modułów dywizjonowych plus dwóch sh Krab dla CSUiA w Toruniu. Jak informowaliśmy, oczekiwane jest podpisanie w najbliższym czasie kolejnego kontraktu (aneksu do poprzedniej umowy?), którego przedmiotem ma być dostawa dwóch kolejnych DMO Regina dla Sił Zbrojnych RP.

Czytaj też

Najprawdopodobniej nie było konieczne powiązanie majowej dostawy Krabów do Ukrainy z dostawami dodatkowych bsp FlyEye, jako że te skuteczne środki rozpoznania na rzecz m.in. artylerii są przez Ukraińców używane z powodzeniem od samego początku obecnej fazy konfliktu zbrojnego.

Warto przypomnieć, że oprócz gąsienicowych sh Krab w Polski i M109, prawdopodobnie z Norwegii, artyleria samobieżna Sił Zbrojnych Ukrainy posiada już w użyciu francuskie Caesary (12 szt.) i ma otrzymać niemieckie PzH2000 (także 12 szt.). Na razie nic nie wiadomo, aby miały zostać sfinalizowane awizowane kilka tygodni temu dostawy brytyjskich AS90, o czym informowały media nie tylko ukraińskie, ale również brytyjskie. AS90, warto przypomnieć, też ma wspólne „geny" z Krabem, jako że z tego brytyjskiego rozwiązania pochodzi, udoskonalony i gruntownie zmodyfikowany w zakresie przede wszystkim oprzyrządowania elektronicznego, system wieżowy polskiej haubicy. Przedmiotem transferu do Ukrainy miały być jednak AS90 w starszej wersji, z armatą u lufie 39-kalibrowej a nie, jak w nowszych rozwiązaniach, w tym w Krabie, 52-kalibrowej. Niemniej stanowiłyby one znaczące wzmocnienie siły rażenia ukraińskiej artylerii. Niezależnie od wspomnianych typów uzbrojenia w standardzie NATO artylerzyści ukraińscy otrzymali bądź otrzymają w najbliższym czasie od partnerów z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego kołowe sh wz. 1977 Dana (ponad 20 dział 152 mm) z Czech i Zuzana 2 (8 dział 155 mm) ze Słowacji oraz, w znacznej liczbie, holowane M777 i FH-70 z kilku „starych" państw NATO.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (14)

  1. Gregorius

    Czytam, że Krab jest najnowocześniejszą i najlepszą haubica na świecie, ale już pobieżnie patrząc wydaje się dość przestarzała... Niska liczba strzałów na minutę, brak automatu ładowania, składak elementów z całego świata, wymagana duża liczba wykwalifikowanych żołnierzy do obsługi i bardzo wysoka cena jak na takie możliwości. Niedawno czytałem o kołowych haubicach czeskich czy słowackich to możliwościami tego Kraba biją na głowę i to za połowę ceny, automat, 2-3 osobowa załoga, szybkość. Czy nie można było nawiązać współpracę z Czechami skoro ich przemysł posiada do tego kompetencje, niż bić głową w mur przez 20 lat i robić przestarzały system ?

  2. Buka

    A co z langusta mi czy będzie ich rozwój czy w obliczu Himarsow projekt padnie? Uważam że powinniśmy zamówi około setki żeby tyle samo gradów dać Ukrainie.

  3. Buka

    A co z langusta mi czy będzie ich rozwój czy w obliczu Himarsow projekt padnie? Uważam że powinniśmy zamówi około setki żeby tyle samo gradów dać Ukrainie.

  4. Chyżwar

    @MMir Dlatego właśnie Błaszczak na gwałt stara się w Korei pozyskać podwozia. I dobrze by było, gdyby mu się to udało. Pozwolę sobie dodać, że skoro zamiarowaliśmy wysłać na Ukrainę ten sprzęt, odpowiednie zabiegi w Korei powinny być czynione już wcześniej. Dziwi mnie także, że odwleka się w czasie pozyskanie ZSSW-30. Podwozia Rosomaków są. Wieża jest gotowa do produkcji. Podhalańczycy, którzy jeżdżą na BWP-1 czekają na ten sprzęt. Gdyby Rosomaki z wieżami wprowadzano już sukcesywnie kolejne partie BWP-1 spokojnie mogłyby jechać na Ukrainę.

    1. wert

      Korea może być elementem negocjacji z jankesami. Zakładam że mamy przydzieloną pulę Lend lease i jankesi znacznie chętniej ją wydadzą na swój sprzęt. Każdy chce zyski maksymalizować jeśli Koreańczykami zbijemy cenę, czemu ich nie użyć? Mają lepszą ofertę przemysłową co też trzeba brać pod uwagę. Obstawiam że gra o wielkie pieniądze trwa. ZSSW podobno jest aktualnie najdroższą wieżą na świecie- trwają negocjacje cenowe. Drogo kupić tanio sprzedać głupio się ożenić każdy idiota POtrafi

  5. stary Polak

    ciekawie się robi. cała dyskusja na tym forum jest już nieaktualna. poza 18 skorupiakami które były darem Ukraina zamówiła 9 baterii i prawdopodobnie 54 Kraby oraz nieznaną liczbę sprzętu towarzyszącego. Defence24 właśnie podało.

  6. Żelazny

    To będzie prawdziwy egzamin dla Krabów i mam nadzieje że go zdadzą celująco. Poza tym, to jest reklama, wreszcie nasz sprzęt zostanie zauważony na świecie, bo nasz rząd ani PGZ nie potrafi się promować.

  7. Janka74

    Dobra . Świetna wiadomość. To teraz amunicja . Coś pow 60 km. Nie ma chętnych na sprzedaż licencji?

  8. wert

    najlepszy kierunek eksportowy dla Kraba to UKR. gebelsy nie odważą się zawetować, Koreańczykom nie będzie to wchodzić w drogę. Swoją drogą przydałaby się alternatywa dla MTU. Borsuk też będzie miał schody: blacha Szwecja, powerpack i zawieszenie gebelsy, armata jankesi, Spike- żydzi. Cała międzynarodówka w "polskim" produkcie

    1. X

      To pozostaje nam tylko zamawiać produkty wysokich technogii, z jedynego przyjaznego nam kraju - Węgier... ;///

    2. Chyżwar

      @X Węgry były sojusznikiem Hitlera i w 39 co? Ano jajco. Na Polskę nie uderzyli. Odmówili zgody Niemcom na transport Wermachtu przez swoje terytorium. Mało tego. Horthy polecił zaminować i wysadzić tunele kolejowe jakby Niemcy próbowali na siłę.

    3. tomcio55

      Zgoda, ale w 39 jeszcze takim wielkim sojusznikiem nie byli. Fakt faktem że walczyli u bioku Hitlera do końca.

  9. szczebelek

    To raczej otrzymają lub otrzymali 12 sztuk PzH2000, 12 Caesarów, 18 Krabów i raczej 20 sztuk M109 z Norwegii. Dzisiaj Belgia poinformowała, że po wydaniu zawrotnej kwoty pomocy wojskowej 77 mln euro uznano, że wykup z sektora prywatnego pewnej liczby M109 jest zbyt drogi. Co do AS90 to raczej w liczbie 12 sztuk oraz Zuzany2 w liczbie 8 co da w sumie 82 działa samobieżne 155 mm. Mam nadzieję, że USA wyślą 50 M109 w przyszłości. Działa holowanie to te wysłane przez USA i Włochy czy inne państwa też wyślą?

    1. Valdore

      @szczebelek, Ceasarów jest 6 a nie 12, Krabów może byc wiecej niz 18 wiec tak na serio nei wiadomo ile dział samobieżnych dostałą ukraina. I bardzo dobrze ze nei wiadomo. Wiadomo za to że ma najnowsza amunicje do 155mm którą dostali z USA, w tym najnowsze Excalibury.

  10. Sky

    Cieszmy sie,ze AH Krab pomagaja Ukrainie, miejmy nadzieję,ze nie tylko pomoga UA zwycieżyc ale i ich uzycie będzie przyczynkiem do eksportu . Ile skad i jak - Opuszczamy zasłone milczenia.

    1. Snayper__

      Żadnego eksportu nie będzie. Napęd jest niemiecki. Były już tematy tego typu (eksportowe) i nie było zgody. Niemieckiej rzecz jasna.

    2. MMir

      jakiego eksportu ??? powinniśmy mieć kilkaset takich dział, zamówiono zaledwie 120, a z tej liczby HSW zdołała zrobić dotąd 80... ... (z których właśnie 1/4 nam ubyła). Za chwilę przeczytamy, że to my staramy się interwencyjnie kupić jakieś obce haubice za granicą- tak jak wszystko inne....

    3. Valdore

      @Snayper, po pierwsze nie mogło być eksportu bo nie było podwozi, licencja mówi o 120 podwoziach dla Polski wiec daruj sobie fantazje i brednie.

  11. Szop85

    Pojechali do Korei i podwoją roczną produkcję do max 48 rocznie. Postanowili przetestować cały system wraz z Topazem amunicją i całą resztą w warunkach wojennych. Będą wiedzieli co się zacina co trzeba zmieniać. 18 dział na testach na wojnie z rosją to genialna reklama która robi z działa prestiżowy system . Tak samo klasą światową jest Piorun MSBS Produkty WB. Jak popatrzysz mają zamówienia dzięki reklamie. Na piorunach zarobią podobno 400 mln$ dla USA . Negocjują kilkanaście kontraktów które mogą dać dodatkowego kopa finansowego naszej zbrojeniówce. Ukraina chce się dzielić częscią technologii.

  12. ANDY

    cieszyć się rozbrojenia Polski ... za friko i ryzyko wejścia w konflikt kinetyczny z ruskimi .... co za biznes

    1. Sky

      @ANDY najlepiej wywiesic białą flage i zaprosic do Pałacu Namiestnikowskiego ruskiego genarała by miał piecze nad priwisljanskim krajem. Brawo ty! BTW: nie strasz konfliktem z ru, konwencjonalnie moga obecnie NATO skoczyc. A jezeli zechca uzyc BMR to i tak uzyja, bez wzgledu na to czy nasze Kraby wyeliminuja 200 czy 1500 kacapów.

    2. taka_sobie_prawda

      Generalnie to Kraby robią właśnie to, do czego zostały stworzone, nie widzę problemu. Szkoda tylko, że mogliśmy przekazać ich tak mało... A jeśli przeraża Cię "ryzyko wejścia w konflikt kinetyczny z ruskimi", to może już teraz się im poddaj...

    3. sebaa

      @ANDY zapewne wolał byś żeby te kraby walczyły w Polsce ??. A ruskie zrobią co będą chcieli i im bardziej będziesz podkulał ogon tym większa szansa na wejście w konflikt kinetyczny z nimi :) Twój tok rozumowania pasuje do oddawania Hitlerowi za darmo czego chciał żeby go zaspokoić do czego to doprowadziło wiemy wszyscy. Pobłażanie dyktatorom kończy się tym ze czuja się bezkarni i uważają innych za słabych.

  13. xiomy

    Jeśli w środę, to 1 czerwca, a jak 31 maja to we wtorek.

  14. Tomcat

    Kraby robią to, do czego zostały stworzone, na szczęście nie na polskiej ziemi.

Reklama