Reklama

Polityka obronna

Słowacja przekaże Ukrainie nowoczesną artylerię

Słowacja AHS Zuzana 2 155 mm
Słowacja AHS Zuzana 2 155 mm
Autor. Słowackie Ministerstwo Obrony

Słowacki minister obrony Jaroslav Naď potwierdził, że obecnie ukraińscy żołnierze szkolą się na samobieżnej armatohaubicy Zuzana 2 155 mm 8x8 produkcji słowackiej. Słowacja dostarczy 8 armatohaubic tego typu na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zuzana 2 to samobieżna kołowa armatohaubica 8x8 bazująca na swojej wcześniejszej wersji Zuzana kalibru 155 mm jednak o krótszym przewodzie lufy (45 kalibrów względem 52 w nowej wersji). W 2018 roku Słowacja zamówiła 25 egzemplarzy Zuzan 2, a pierwsze pojazdy artyleryjskie przekazano armii słowackiej w lipcu 2021 roku. Miały one zastąpić wcześniejszą wersję (16 dział Zuzana 1), jednocześnie zwiększając możliwości prowadzenia ognia przez słowackich artylerzystów. Przekazanie części z nich na Ukrainę może wpłynąć na plan dostaw dla tamtejszej armii.

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu DANA vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 posiada nową, dłuższą lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów), co pozwoliło zwiększyć donośność do 41 km. Została też wyposażona w nową opancerzoną kabinę. Dodatkowo wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni), a dzięki automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z 4 do 3. Haubica posiada automat ładowania, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), czyli zaplanowania ognia tak, by kilka pocisków uderzyło w jednym momencie.

Czytaj też

Dostarczenie Zuzan 2 byłoby wprowadzeniem do ukraińskiej armii kolejnego systemu artyleryjskiego 155 mm po M109 (najprawdopodobniej w różnych wersjach), CAESARach, AHS Krab, M777, FH-70 i w przyszłości Panzerhaubitze 2000. Dochodzą do tego systemy w kalibrach postsowieckich, czyli 122 mm i 152 mm - zarówno znane wcześniej Ukraińcom jak Goździk czy D-30, jak i nowo wprowadzone Dany, z których zresztą wywodzą się haubice Zuzana. Większość dostarczanych armatohaubic to te ciągnione, o znacznie mniejszej mobilności względem systemów samobieżnych, ale - jak widać - na Ukrainę stopniowo mają trafiać także te ostatnie. Coraz większa liczba systemów w kalibrze NATO, pozwala na wysyłanie kolejnych transz amunicji artyleryjskiej od krajów wykorzystujących 155mm aramtohaubice i nie tylko uzupełnić zapasy, ale także zwiększyć donośność ostrzału o kilka, czasem nawet kilkanaście kilometrów.

Choć stosowanie przez Ukraińców takiej "artyleryjskiej mozaiki" może rodzić problemy logistyczne, to w tej sytuacji jest koniecznością, bo żadne z państw NATO nie ani nie może, ani nie chce chce przekazać całego swojego arsenału, a jedynie jego część. Trzeba jednak pamiętać, że haubice 155 mm są standaryzowane (porozumienie JBMoU), dzięki czemu mogą korzystać z wspólnych zapasów amunicji. Zuzana 2, podobnie jak Krab, Caesar i przyszłe PzH 2000, ma lufę o długości 52 kalibrów, co przekłada się na donośność ponad 40 km.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Gregorius

  Czy tylko ja odnoszę wrażenie, że nasz Krab w porównaniu do konstrukcji słowackich czy czeskich wydaje się mocno przestarzały i dużo droższy? Pytanie dlaczego nie próbowano wykorzystać słowackiej wieży, a wiem że Słowacy byli chętni czy jeszcze lepiej klepać licencyjnie u nas cały system, a przynajmniej jego większość skoro Krab to i tak istna mozaika części z całego świata tylko u nas skręcane... Nie mogę przeboleć, że nasz Krab przy wartości ok 50mln za sztukę nie posiada automatu ładowania co wymusza liczniejszą załogę, a już teraz są problemy z liczebnością żołnierzy. Można była już mieć kilka razy więcej haubic i proporcjonalnie mniej żołnierzy za mniejsze pieniądze.

 2. Perun Shogun

  Niezaleznie ile ich wyslali, najwazniejszym plusem jest to, ze jest do niej duzo amunicji i jest na biezaco produkowana praktycznie w kazdym kraju naszego regionu. A zarowno Czechy, Slowacja i Polska chce zawalczyc o Ukrainskie sily zbrojne. Ukraincy maja swoj system artyleryjski ale moze Topaz okaze sie znacznie lepszy a to oznacza, spiecie sporej ilosci sprzetu w jeden system i sprawdzanie go w warunkach realnej walki. Konsekwencje moga byc ogromne i pieniadze dla WB rowniez. Czego zycze kazdej polskiej firmie zbrojeniowej

  1. Chyżwar

   Okazało się chyba, że Krab i Topaz jest znacznie lepszy.

 3. szczebelek

  Myślałem, że wyślą wszystkie Zuzanny, a Zuzanny2 je zastąpią, ale myślą tak jak u nas, że trzeba sprawdzić w polu nowy sprzęt.

  1. mick8791

   A może po prostu są pragmatykami i myślą rozsądnie? Pomyślałeś o tym? Zaraz za swoją granicą mają wojnę. Swoje pododdziały mają przeszkolone i skompletowane na Zuzanach (nie Zuza"nn"ach jak napisałeś) więc po co w krytycznym momencie rozwalać to co działa i mieć na karku przeformowanie i szkolenie swoich sił w całym zakresie artylerii samobieżnej i jeszcze do tego szkolenie Ukraińców? Hallo! Do tego przekazanie Zuzan nie dało by tego oczekiwanego na Ukrainie efektu jaki dają Zuzany 2 - czyli uzyskanie zasięgu ognia większego niż ruska artyleria!

  2. Gugluk

   Słowacja nie ma żadnych szans na obronę swojego terytorium. Ukraina musi wygrać i Słowacy to widzą.

 4. Buka

  Dobrze że nasze Kraby już tam są można dalej promować sprzęt produkowany w HSW

Reklama