Siły zbrojne

"Kostne" zestawy słuchawkowe dla rosyjskiej armii

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Rosyjski przemysł opracowuje dla sił zbrojnych Rosji nowej generacji zestawy słuchawkowo-mikrofonowe, które do przekazania dźwięku nie wykorzystują uszu, ale kości całej czaszki.

Rosjanie za pomocą swojego nowego sprzętu chcą wyeliminować problemy związane z ograniczaniem odbioru dźwięków zewnętrznych przez żołnierzy z założonymi standardowymi słuchawkami. Dodatkowo rozwiązany zostanie problem wpasowania słuchawek i mikrofonów pod hełm lub kask i ich przesuwania się w trakcie szybkich i gwałtownych ruchów.

Nowe rozwiązanie jest opracowywane przez należącą do koncernu Rostec korporację UIC (United Instrument Corporation/Obiedzinionnaja pribostroitielnaja korporacja) z Moskwy. Rosjanie wyjaśniają, że polega ono głównie na przekazywanie dźwięków przez tzw. „kostne słuchawki”. Dzięki temu żołnierz będzie w stanie równocześnie słyszeć informacje przekazywane przez radio i dźwięki dochodzące z zewnątrz (np. strzałów i wybuchów).

Nowe zestawy nie wymagają wprowadzania jakichkolwiek zmian w umundurowaniu i hełmach. Dlatego jeżeli badania zakończą się pozytywnie, to rozpocznie się masowe wprowadzenie nowych zestawów do rosyjskiej armii. Najbardziej optymistyczne plany wskazują na wyposażenie w nowe zestawy nawet 90% żołnierzy w perspektywie roku 2020.

Nowe rozwiązanie ma się opierać jedynie na rozwiązaniach i technologiach opracowanych w Rosji.

Komentarze