Reklama

Siły zbrojne

Fot. M.Dura

"Kostne" zestawy słuchawkowe dla rosyjskiej armii

Rosyjski przemysł opracowuje dla sił zbrojnych Rosji nowej generacji zestawy słuchawkowo-mikrofonowe, które do przekazania dźwięku nie wykorzystują uszu, ale kości całej czaszki.

Rosjanie za pomocą swojego nowego sprzętu chcą wyeliminować problemy związane z ograniczaniem odbioru dźwięków zewnętrznych przez żołnierzy z założonymi standardowymi słuchawkami. Dodatkowo rozwiązany zostanie problem wpasowania słuchawek i mikrofonów pod hełm lub kask i ich przesuwania się w trakcie szybkich i gwałtownych ruchów.

Nowe rozwiązanie jest opracowywane przez należącą do koncernu Rostec korporację UIC (United Instrument Corporation/Obiedzinionnaja pribostroitielnaja korporacja) z Moskwy. Rosjanie wyjaśniają, że polega ono głównie na przekazywanie dźwięków przez tzw. „kostne słuchawki”. Dzięki temu żołnierz będzie w stanie równocześnie słyszeć informacje przekazywane przez radio i dźwięki dochodzące z zewnątrz (np. strzałów i wybuchów).

Nowe zestawy nie wymagają wprowadzania jakichkolwiek zmian w umundurowaniu i hełmach. Dlatego jeżeli badania zakończą się pozytywnie, to rozpocznie się masowe wprowadzenie nowych zestawów do rosyjskiej armii. Najbardziej optymistyczne plany wskazują na wyposażenie w nowe zestawy nawet 90% żołnierzy w perspektywie roku 2020.

Nowe rozwiązanie ma się opierać jedynie na rozwiązaniach i technologiach opracowanych w Rosji.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Philips

    U niektórych ludzi używanie takiego sposobu odbioru dźwięku powoduje dyskomfort, a często i zakłócenie pracy błędnika, a tym samym równowagi.

  2. wnuczek

    Dzięki wojskowym rozwiązaniom - cywile na tym zyskają . Mam dziadka ma aparat do uszny ale to psuje się i jest słabe , może ich rozwiązanie trafi do cywili - każdemu może grozić utrata słuchu ? Malkontentów to tu co nie miara , a jedni i ci sami znafcy?

    1. Kiks

      Takie słuchawki wcale nie są takie super. Mają kilka wad. Dlatego nie było na nie popytu. A na rynku cywilnym są od dawna.

  3. gegroza

    Takie mikrofony 15 lat temu były stosowane na Mi 24. Zwykłe by nie działały z powodu hałasu.

  4. Kiks

    Co tu badać. Rozwiązania i technologie opracowane w Rosji? I zaraz odtrąbią jaki to odnieśli sukces. A ta technologia jest dobrze poznana i stosunkowo stara. W sprzedaży były nawet cywilne produkty.

    1. Heavy

      Oczywiście! Przecież to zabawka laryngologów od zarania dziejów. Ale rzeczywiście ma to zastosowanie wojskowe, z tego co mi wiadomo, słuch kostny trudniej uszkodzić, jednak "cywilne" słuchawki kostne nie są zbyt wygodne... Chyba że Putni nagle zacznie dbać o wygodę swoich żołnierzy :)

Reklama