Siły zbrojne

Kosmos przestrzenią operacyjną NATO. "Niezbędna do obrony i odstraszania"

Fot. US Space Command
Fot. US Space Command

Szef NATO Jens Stoltenberg oczekuje, że NATO na środowym spotkaniu ministerialnym w Brukseli uzna kosmos za przestrzeń operacyjną, która dołączy do powietrza, lądu, morza i cyberprzestrzeni. "Przestrzeń kosmiczna jest niezbędna do obrony i odstraszania Sojuszu" - powiedział.

"W szybko zmieniającym się świecie NATO nadal dostosowuje się do strategicznych wyzwań. Jutro zrobimy kolejny ważny krok. Oczekuję, że ministrowie zgodzą się uznać przestrzeń kosmiczną za obszar działalności operacyjnej, obok powietrza, lądu, morza i cyberprzestrzeni. Przestrzeń kosmiczna jest niezbędna do obrony i odstraszania Sojuszu. Do wczesnego ostrzegania, komunikacji i nawigacji" - powiedział na konferencji.

Ja dodał, obecnie około 2000 satelitów krąży wokół Ziemi. "Około połowa jest własnością krajów NATO. Uznanie przestrzeni kosmicznej za domenę operacyjną będzie więc wyraźnym sygnałem, że nadal wzmacniamy nasze środki odstraszania i obrony we wszystkich obszarach" - wskazał.

Nie będziemy zbroić przestrzeni kosmicznej, nie będziemy rozmieszczać broni w przestrzeni kosmicznej, ale musimy brać pod uwagę, że przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej ważna dla naszych działań militarnych i misji. (...)Przestrzeń kosmiczna jest ważna dla nawigacji, dla komunikacji i wielu innych rzeczy" - powiedział.

Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO

Dlatego, jak mówił, ważna jest współpraca miedzy sojusznikami w tej kwestii. "To pokazuje, że NATO dostosuje się do ewolucji wyzwań dotyczących bezpieczeństwa" - wskazał.

W środę w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO. Posiedzenie wypada kilka dni po wywiadzie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w którym mówił, że brak przywództwa ze strony USA powoduje śmierć mózgu NATO. Polskę będzie reprezentował szef MSZ Jacek Czaputowcz

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.