Reklama

Siły zbrojne

Korea Południowa tnie budżet obronny z powodu koronawirusa

Fot. Staff Sgt. D. Myles Cullen/U.S. Air Force
Fot. Staff Sgt. D. Myles Cullen/U.S. Air Force

Jak donoszą lokalne media, południowokoreańskie władze zdecydowały się na cięcia w budżecie, w tym puli przeznaczonej na resort obrony w wysokości. Siłom zbrojnym zabrano 900 mld wonów (ok. 733 mln USD) w związku z koniecznością wygospodarowania dodatkowych środków na walkę z pandemią koronawirusa.

Wcześniej południowokoreańskie ministerstwo finansów ujawniło stworzenie drugiego dodatkowego budżetu specjalnego o wysokości 7,6 bilionów wonów (ok. 5,75 mld USD) na łagodzenie skutków kryzysu gospodarczego w tym kraju spowodowanych przez pandemię koronawirusa i towarzyszące jej obostrzenia. W celu wygospodarowania środków na ten cel zdecydowano się na dostosowanie zatwierdzonego już budżetu rocznego państwa poprzez cięcia w poszczególnych resortach zamiast emitowania specjalnych obligacji skarbowych.

Jeśli chodzi o źródła uzyskanej sumy 904,7 mld won z cięć budżetu obronnego, to 192,7 mld wonów pochodzi z budżetu operacyjnego, a 712 mld wonów z budżetu na zakup nowego uzbrojenia. Decyzja ta wywołała pewne kontrowersje w związku z ryzykiem związanym z ciągłością realizowanych obecnie planowych zakupów uzbrojenia w ramach programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Republiki Korei.

Jeśli chodzi o nowe kontrakty, harmonogramy umów, w tym dotyczące testów i ocen zagranicznych, zostały już przesunięte z powodu sytuacji koronawirusa, dlatego zmniejszyliśmy budżet, biorąc pod uwagę takie opóźnienia

dyrektor generalny biuro polityki sił zbrojnych Ministerstwa Obrony Republiki Korei Kim Il-dong

Południowokoreański resort obrony tłumaczy cięcia budżetu tym, że znaczna część przyjętego budżetu ze względu na wprowadzone obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa na szczeblu krajowym i międzynarodowym nie zostanie wykorzystana w br. Modyfikacji mają ulec też już realizowane i dopiero zawarte lub zawierane kontrakty zbrojeniowe. Jeśli chodzi o konkretne przykłady, to zmieni się harmonogram płatności za myśliwce wielozadaniowe F-35A Lightning II i okrętowe systemy walki typu Aegis, która mają być przesunięte z roku bieżącego na kolejny.

Zatwierdzony w tym roku budżet obronny przeznaczony na Siły Zbrojne Republiki Korei miał wynieść  równowartość ok. 41 mld USD, co stanowi wzrost o 7,4% w stosunku do roku poprzedniego i jest podtrzymaniem tendencji wzrostowej, która trwa nieprzerwanie od lat i pozwala na podtrzymanie procesu modernizacji i wzmocnienia potencjału rodzimych sił zbrojnych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Piotr ze Szwecji

    Polska zawsze może pożyczyć na sytuacje szczególne. Nawet te sytuacji szczególne, które dałoby się zaradzić poprzez małe coroczne wydatki, jak ta epidemia wirusa korona. Problem tylko, czy po epidemii polska gospodarka nie dostanie międzynarodowej "zadyszki", która spowoduje mniejsze wpływy do budżetu. Problem Korei Południowej to nie epidemia, lecz ideologia polityków, którzy doszli tam do władzy. Oni wszędzie na świecie zawsze pierwsze cięcia i oszczędności rozpoczynają właśnie od resortu obrony. Maksymalizują zyski dla banksterów, nie bacząc na miejsca pracy utracone w przemyśle, czy bezpieczeństwo państwa. Krótkowzroczna strategia finansowa na której nie tracą tylko banksterzy, których z jakiegoś powodu nawet podatkami z zysków nie chcą rządzący zazwyczaj obłożyć. Rzecz bulwersująca, nie do pomyślenia ani tym bardziej do fizycznego nawet dopuszczenia w kraju zamieszkałym przez całe miliony niebanksterów.

  2. wiarus

    Boże, licencja na K2pl sama się nam pcha do rąk! Żółci wyjdą ze skóry, aby tylko nam sprzedać. W takiej sytuacji można utargować nawet kilkadziesiąt procent!

    1. Leopardzik

      Kolego 59 mln pln za k2 ? Węgrów stać na nowe 2A7 za mniejsza cenę

    2. wiertlo

      Ale przy profesjonalnych negocjacjach mamy szanse na produkcje większości jeśli nie wsyzstkiego u siebie za 5-10 lat. Korea to dobry partner, warto robić z nimi dobre interesy.

    3. I tą mniejszą cenę w całości wyprowadzą od siebie do cudzej gospodarki zyskując jeno czołgi, przy których nie będą robili serwisu.

  3. Gospodarka...

    Żadne K2, żadne F35.... Za te ostatnie APR i Pirat z Mesko, drony z WB, satelity ICEYE, Narew z polskimi radarami i C2.....

    1. Marek

      Nieśmiało pragnąłbym zauważyć, że K2 ewentualnie robione na licencji w Polsce to jak najbardziej gospodarka. Nawet bardziej, jak euroczołg, w którym Niemcy z Francuzami daliby nam umoczyć dziób. Tak samo zresztą jak gospodarką jest robiony w Polsce na licencji Rosomak albo Krab. Narew drogi panie zaś, moim zdaniem WB z Ukraińcami. Interes wspólny, bo każdy ma co drugiej stronie brakuje.

  4. Orthodox

    Nie ma co się tak podniecać okazją chwili na K2. Nie będziemy w stanie tego teraz sfinansować z powodu dokładnie takich samych kłopotów jak w ichniejszym Monie.

  5. Marek

    Czyli dobra okazja jak chcemy K2PL.

    1. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

      A czego nie chcemy?!!!! Wszystko chcemy czołgi samoloty rakiety okręty tylko jak co do czego to jest na wszystko inne tylko nie na to.

    2. Orthodox

      A z czego zapłacimy, skoro u nas taki sam problem. Zmniejszone wpływy do budżetu, nawet przy zachowaniu magicznych 2%, to już mniejsza kasa. A nie mówimy jeszcze o ewentualnych cięciach, które w takich okolicznościach, MON dotykają jako pierwsze.

  6. K2PL - Negocjować !

    I to jest teraz najlepszy moment aby negocjować pozyskanie licencji na K2 PL !!!

    1. Minister finansów

      Teraz jest moment, aby zredukować o połowę budżet MON.

  7. Box123

    To może by to wykorzystać i teraz ponegocjowac warunki na polonizację K2. Prędzej czy później i tak będziemy musieli kupić licencje na czołgi, a oferta koreanska przy założeniu, że czołg zostanie dopancerzony, przeprojektowany mechanizm ładowania i miejsce na amunicję, jest najlepsza opcją. Skoro abramsy i Leo mogą u nas jeździć, to nasz nowy czołg spokojnie moze mieć 65t

    1. Troll z Polszy

      Co wy macie z tym K2 są jeszcze inne opcje dużo korzystniejsze od K2. I pod względem politycznym i gospodarczym szczególnie teraz

    2. Gregor

      To znaczy jakie ? Bo jak mówisz o nowy. Europejskim czlogu to chyba żartujesz .

  8. Darek S.

    Amerykanie i Niemcy nie pozwolą nam kupić czołgów, ani nawet licencji w Korei. Zapomnijcie o tym ludzie. W oczach naszych kochanych przyjaciół kupowanie czegokolwiek na Dalekim Wschodzie jest tak samo niedopuszczalne jak w Rosji.

Reklama