Siły zbrojne

Korea Południowa tnie budżet obronny z powodu koronawirusa

Fot. Staff Sgt. D. Myles Cullen/U.S. Air Force
Fot. Staff Sgt. D. Myles Cullen/U.S. Air Force

Jak donoszą lokalne media, południowokoreańskie władze zdecydowały się na cięcia w budżecie, w tym puli przeznaczonej na resort obrony w wysokości. Siłom zbrojnym zabrano 900 mld wonów (ok. 733 mln USD) w związku z koniecznością wygospodarowania dodatkowych środków na walkę z pandemią koronawirusa.

Wcześniej południowokoreańskie ministerstwo finansów ujawniło stworzenie drugiego dodatkowego budżetu specjalnego o wysokości 7,6 bilionów wonów (ok. 5,75 mld USD) na łagodzenie skutków kryzysu gospodarczego w tym kraju spowodowanych przez pandemię koronawirusa i towarzyszące jej obostrzenia. W celu wygospodarowania środków na ten cel zdecydowano się na dostosowanie zatwierdzonego już budżetu rocznego państwa poprzez cięcia w poszczególnych resortach zamiast emitowania specjalnych obligacji skarbowych.

Jeśli chodzi o źródła uzyskanej sumy 904,7 mld won z cięć budżetu obronnego, to 192,7 mld wonów pochodzi z budżetu operacyjnego, a 712 mld wonów z budżetu na zakup nowego uzbrojenia. Decyzja ta wywołała pewne kontrowersje w związku z ryzykiem związanym z ciągłością realizowanych obecnie planowych zakupów uzbrojenia w ramach programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Republiki Korei.

Jeśli chodzi o nowe kontrakty, harmonogramy umów, w tym dotyczące testów i ocen zagranicznych, zostały już przesunięte z powodu sytuacji koronawirusa, dlatego zmniejszyliśmy budżet, biorąc pod uwagę takie opóźnienia

dyrektor generalny biuro polityki sił zbrojnych Ministerstwa Obrony Republiki Korei Kim Il-dong

Południowokoreański resort obrony tłumaczy cięcia budżetu tym, że znaczna część przyjętego budżetu ze względu na wprowadzone obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa na szczeblu krajowym i międzynarodowym nie zostanie wykorzystana w br. Modyfikacji mają ulec też już realizowane i dopiero zawarte lub zawierane kontrakty zbrojeniowe. Jeśli chodzi o konkretne przykłady, to zmieni się harmonogram płatności za myśliwce wielozadaniowe F-35A Lightning II i okrętowe systemy walki typu Aegis, która mają być przesunięte z roku bieżącego na kolejny.

Zatwierdzony w tym roku budżet obronny przeznaczony na Siły Zbrojne Republiki Korei miał wynieść  równowartość ok. 41 mld USD, co stanowi wzrost o 7,4% w stosunku do roku poprzedniego i jest podtrzymaniem tendencji wzrostowej, która trwa nieprzerwanie od lat i pozwala na podtrzymanie procesu modernizacji i wzmocnienia potencjału rodzimych sił zbrojnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.