Reklama

Siły zbrojne

Kontrakt na modernizację koreańskich KF-16 jeszcze w tym roku? Radary AESA od Northrop Grumman

Fot. Staff Sgt. Nick Wilson/U.S. Air Force
Fot. Staff Sgt. Nick Wilson/U.S. Air Force

Lockheed Martin ma podpisać jeszcze w tym roku umowę o wartości szacowanej na 1,9 mld USD na modernizacje 134 myśliwców KF-16 lotnictwa Korei Południowej - donosi serwis The Korea Times. W ramach oczekiwanego kontraktu samoloty zostaną wyposażone m.in. w radary AESA. To już drugie podejście Seulu do modernizacji posiadanej floty samolotów F-16. Poprzedni kontrakt, który zdobyła brytyjska firma BAE Systems został jednak anulowany w listopadzie 2014 roku. 

Lockheed Martin ma podpisać jeszcze w tym roku umowę o wartości szacowanej na 1,9 mld USD na modernizacje 134 myśliwców KF-16 lotnictwa Korei Południowej - donosi serwis The Korea Times. To już drugie podejście Seulu do modernizacji posiadanej floty samolotów F-16. Poprzedni kontrakt, który zdobyła brytyjska firma BAE Systems został jednak anulowany w listopadzie 2014 roku. 

Na mocy poprzedniej umowy BAE Systems miała dostarczyć zmodyfikowaną awionikę, narzędzia do komunikacji i wyświetlacze w kabinie myśliwców. Radary AESA miały natomiast pochodzić od amerykańskiej firmy Raytheon. Rząd USA wydał przy tym zgodę na sprzedaż systemów poprzez program Foreign Military Sales. Umowę anulowano jednak w listopadzie 2014 roku, a DAPA będzie prawdopodobnie musiała zapłacić brytyjskiemu wykonawcy  co najmniej 60 mln USD odszkodowania. Dodatkowo cały program modernizacji koreańskich KF-16 został opóźniony. 

Na mocy nowej umowy, która ma zostać podpisana do końca roku jeśli tylko negocjacje ostatecznej ceny zakończą się sukcesem modernizacji myśliwców ma się podjąć producent F-16 czyli Lockheed Martin. Radary z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA ma z kolei dostarczyć Northrop Grumman. Firma jest producentem radarów tego typu AN/APG-80 dla F-16E/F lotnictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich i AN/APG-83 SABR, które mają zostać dostarczone dla F-16 lotnictwa Tajwanu i prawdopodobnie Singapuru, zostały także wybrane dla USAF (nie ma informacji o zamówieniu seryjnym). Jeśli kontrakt z Lockheed Martin zostanie sfinalizowany to właśnie radary tego typu trafią również do KF-16 Sił Powietrznych Republiki Korei. 

Prace modernizacyjne mają objąć do 134 maszyn, które reprezentują standard zbliżony wersji F-16C/D Block 52. Zgodę na modernizację za kwotę maksymalnie 2,5 mld USD wyraził latem tego roku Departament Stanu.

Czytaj więcej: Koreańskie F-16 do modernizacji w USA. Koszt: 2,5 mld USD

Reklama

Komentarze (1)

 1. młody

  Nie wiem na co czeka nasz Mon dosyć że posiadamy 48 w miarę nowoczesnych maszyn a nie mam zamiaru zakupów nowych myśliwców,zamiast połączyć integracje pocisków JASSM z modernizacją do stanu F16Block 60V

  1. dropik

   Czeka na mannę z nieba i się chyba doczeka, bo prezes wziął bilion zł z sufitu ;)

  2. mobile4you

   F16 Block 60 a F16V to nie są te same samoloty.

Reklama