Siły zbrojne

Koniec odysei "rosyjskich" Mistrali we wrześniu 2016 roku

fot. DCNS
fot. DCNS

Francuzi poinformowali, że przekazanie Egiptowi obu ex-rosyjskich okrętów śmigłowcowych doków typu Mistal nastąpi w czerwcu i we wrześniu 2016 roku. – Dokładnie w rok po anulowaniu kontraktu z Rosjanami.

Oddanie obu jednostek będzie mogło nastąpić dopiero po przeprowadzeniu szkolenia egipskich załóg, które zaczęło się w tym tygodniu. 360 marynarzy ma być dostarczanych partiami do portu Saint-Nazaire. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to zostaną oni przygotowani do działania na okrętach do końca marca br.

Przekazanie obu Mistrali ostatecznie zakończy zamieszanie z kontraktem na dostawę tych jednostek do Rosji za około 1,2 miliarda euro. Pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej Francuzi anulowali ten kontrakt w sierpniu 2015 r., zwracając pieniądze Rosjanom. Dzięki wsparciu finansowemu z Arabii Saudyjskiej obie jednostki kupił ostatecznie Egipt za około 950 milionów euro.

Według nieoficjalnych informacji wszystkie systemy rosyjskie (przede wszystkim łączności) zamontowane wcześniej na Mistralach zostały już zdemontowane i odesłane do Rosji. Zakończył się również montaż urządzeń, które pozwolą na wykorzystanie obu jednostek w egipskich siłach morskich.

Mają one tam służyć głównie do ochrony Kanału Sueskiego, ale mogą być też z powodzeniem wykorzystane do działań wojskowych skierowanych przeciwko islamistom z Daesh, którzy próbują zdestabilizować sytuację w różnych państwach afrykańskich. Egipcjanie będą mogli wówczas zastosować taką samą taktykę działania, jaką zastosowali Francuzi podczas interwencji przeciwko Kadafiemu w Libii.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.