Reklama

Siły zbrojne

Koniec odysei "rosyjskich" Mistrali we wrześniu 2016 roku

fot. DCNS
fot. DCNS

Francuzi poinformowali, że przekazanie Egiptowi obu ex-rosyjskich okrętów śmigłowcowych doków typu Mistal nastąpi w czerwcu i we wrześniu 2016 roku. – Dokładnie w rok po anulowaniu kontraktu z Rosjanami.

Oddanie obu jednostek będzie mogło nastąpić dopiero po przeprowadzeniu szkolenia egipskich załóg, które zaczęło się w tym tygodniu. 360 marynarzy ma być dostarczanych partiami do portu Saint-Nazaire. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to zostaną oni przygotowani do działania na okrętach do końca marca br.

Przekazanie obu Mistrali ostatecznie zakończy zamieszanie z kontraktem na dostawę tych jednostek do Rosji za około 1,2 miliarda euro. Pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej Francuzi anulowali ten kontrakt w sierpniu 2015 r., zwracając pieniądze Rosjanom. Dzięki wsparciu finansowemu z Arabii Saudyjskiej obie jednostki kupił ostatecznie Egipt za około 950 milionów euro.

Według nieoficjalnych informacji wszystkie systemy rosyjskie (przede wszystkim łączności) zamontowane wcześniej na Mistralach zostały już zdemontowane i odesłane do Rosji. Zakończył się również montaż urządzeń, które pozwolą na wykorzystanie obu jednostek w egipskich siłach morskich.

Mają one tam służyć głównie do ochrony Kanału Sueskiego, ale mogą być też z powodzeniem wykorzystane do działań wojskowych skierowanych przeciwko islamistom z Daesh, którzy próbują zdestabilizować sytuację w różnych państwach afrykańskich. Egipcjanie będą mogli wówczas zastosować taką samą taktykę działania, jaką zastosowali Francuzi podczas interwencji przeciwko Kadafiemu w Libii.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Bolek

  Szkoda że Polska nie kupiła tych okrętów. Wg mnie powinniśmy mieć flote około 35 bardzo dobrych okretów. Być silnym Państwem z silna armią , nowoczesną. Wiem że to marzenia ale mądre decyzje by spowodowały stopniową realizacje unowocześnienia Polskiej armii i przywrócenia jej dawnej chwały.

  1. vvv

   i lotniskowce? a przynajmniej 3 okrety na mazurach!!!

 2. Pilot

  Zamast Caracali mogli byśmy kupić tanio Mistrale 4miliardy zł za dwa .

  1. Rafale

   No pewnie, ja bym do tego dołożył jeszcze ze dwa lotniskowce, okręty podwodne z napędem atomowym, 500 samolotów, 10000 czołgów i w każdej miejscowości baterie Patriot, MEADS, SAMP/T. Hulaj dusza piekła nie ma!

  2. tarzan

   A po kiego grzyba nam Mistrale? Desantować na Gotlandzie chcesz naszą armię?

 3. panzerfaust39

  Później Egipt odsprzeda je Rosji i gitara

  1. Boczek

   Man nadzieję, że to co napisałeś to żart. Spróbuj odsprzedać jednego Leo bez zgody Berlina...., albo jednego F16, albo...

  2. tarzan

   Bzdura, Arabia Saudyjska za nie zapłaciła, rosyjskie wyposażenie dawno zdemontowano...

 4. tadek

  za MISTRALE zapłaciła tak naprawdę ARABIA SAUDYJSKA i to ona jest ich nieoficjalnym właścicielem ,dlaczego nie mogła ich kupić oficjalnie ? gdyż ROSJANIE załączyli listę kupców na których się nie zgadzali aby im je sprzedano....ARABIA SAUDYJSKA to nieprzejednany wróg ROSJI i IRANU ..niskie ceny ropy to zasługa właśnie Arabów..

 5. tom

  spokojnie za następny rok Egipt stwierdzi, że okręty nie pasują do jego strategii, są za drogie itd. Postanowią więc poszukać chętnego na rynku i dziwnym trafem na liście chętnych znajdzie się Rosja 0 sprawa zatoczy koło (Egiptowi nikt nie zarzuci złamania embarga czy innych tego typu bzdur - Francuzi będą mieli "czyste" sumienie Rosjanie okręty a Egipt wdzięczność i jednych i drugich...

  1. fg

   Taki scenariusz już dawno rozważałem, sprzedaż Mistrali Egiptowi to przykrywka tak naprawdę kupuje je Rosja.

  2. rabarbarus

   Francuzi plują sobie w brodę, bo częścią rekompensaty za Mistrale były Caracale dla Polski. A tych nie chce kupić obecne kierownictwo MON. A Egipt nie sprzeda ich Rosji. Nie po to Arabia Saudyjska dała na nie kasę, by teraz miały dostać się sojusznikowi Iranu, a do tego jeszcze może pływać u wybrzeży Syrii, skąd będą bombardować sunnitów?

  3. pasożyt społeczny

   O tym samym pomyślałem

 6. Informator

  Okręty Mistral, okręt desantowy-dok łączących w sobie również cechy śmigłowcowców i okrętów dowodzenia, może transportować m. in. 450 żołnierzy desantu oraz do 70 wozów bojowych (w tym na przykład 13 czołgów). W wewnętrznym hangarze o powierzchni 1600 m² mieści się 16 śmigłowców (NH90, SA330 Puma, AS532 Cougar, EC665 Tigre), a liczący 5000 m² pokład pozwala na jednoczesny start lub lądowanie sześciu z nich. W doku okręty mogą przenosić cztery barki desantowe CTM, cztery łodzie desantowe LCU lub dwa poduszkowce transportowe LCAC. Każdy z okrętów posiada także szpital polowy z 69 łóżkami. Fiu, fiu, no niezłe cacko...

  1. gromek

   no spoko, ale amerykanskie odpowiedniki oprocz helikopterow pomieszcza do 6 av8 i 8 mv22. w sumie to wypornosc maja 2 razy wieksza :)

 7. kor

  rosja wszystko wysyal co najnownsze na syrie a to co ma to 10 % tego co mowi

Reklama