Siły zbrojne
Kompleksowe szkolenie żandarmów
Żandarmeria Wojskowa poinformowała o przeprowadzonym szkoleniu poligonowym Wydzielonych Sił Żandarmerii Wojskowej, w dniach 11-12 maja w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.
Trzon ćwiczących pododdziałów stanowili żołnierze 1 batalionu manewrowego, kompanii logistycznej i kompanii dowodzenia z Oddziału Specjalnego ŻW w Mińsku Mazowieckim, ponadto pododdziały wydzieliły mazowiecki Oddział ŻW oraz Oddział ŻW w Elblągu. Dodatkowo w ramach przygotowania do realizacji zobowiązań międzynarodowych sekcje dochodzeniowo-śledcze z Oddziału ŻW w Krakowie i Oddziału ŻW w Szczecinie.
Celem dwutygodniowego szkolenia było doskonalenie żołnierzy w realizacji wielorakich zadań. Doskonalono dowódców wszystkich szczebli w planowaniu działań i dowodzeniu, natomiast wszystkich żołnierzy w prowadzeniu celnego ognia z etatowego uzbrojenia, posługiwania się posiadanym sprzętem specjalistycznym oraz działania w różnych warunkach w dzień i w nocy. Bardzo ważnym elementem było doskonalenie taktyki współdziałania ze śmigłowcem. Żołnierze żandarmerii w ramach zajęć taktycznych doskonalili zjazdy na linie szybkiej ze śmigłowca, naprowadzanie śmigłowca, zabezpieczenie rejonu lądowania oraz procedury MEDEVAC.
Istotnym elementem w trakcie szkolenia poligonowego było szkolenie ogniowe poszczególnych grup szkoleniowych. Żołnierze odbyli szereg strzelań przygotowawczych, sytuacyjnych i bojowych, wykonali rzut granatem bojowym, a także wykonali szereg norm i zagadnień z zakresu szkolenia ogniowego.
Elementem kończącym szkolenie było ćwiczenie taktyczno-specjalne mające na celu ocenić poziom wyszkolenia (certyfikację) sił wydzielonych do Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (kompania manewrowa oraz CSE MNMPBAT), a także Grupy Bojowej UE do prowadzenia działań zgodnie z przeznaczeniem.
Ponadto ocenie podlegało prowadzenie działań przeciwpartyzanckich, przeciwdywersyjnych, przeciwdziałanie grupom i osobom prowadzącym działalność przestępczą oraz wywiadowczą, a także przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z użyciem broni masowego rażenia (BMR) lub toksycznych środków przemysłowych, realizacji zadań w ramach QRF.
Sekcje dochodzeniowo-śledcze realizowały zadania związane z zabezpieczeniem miejsc zdarzeń w trakcie realizacji zadań przez pododdziały. Element CSE zapewnił funkcjonowanie rejonu bazy pod względem logistycznym jak i systemów dowodzenia. Jeden z epizodów polegający na przeprowadzeniu operacji przeszukania obiektu (cordon and serach) realizowany był wspólnie z żołnierzami batalionu zmechanizowanego z 1 Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, którzy w tym czasie brali udział w ćwiczeniu brygadowym.
zdziwiony Jaś
Na co żandarmerii wojskowej umiejętność zjazdu na linie ze śmigłowca??? Równie sensowne co kurs awaryjnego opuszczania okrętu podwodnego dla podhalańczyków...
K.L
Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał. W razie zagrożenia wolałbyś, aby żandarmi szybko i sprawnie dotarli na miejsce niż mieliby się gramolić. Im szybciej opuszczasz śmigłowiec tym mniejsze narażanie go na zestrzelenie. Im dłużej siedzi w miejscu tym gorzej dla niego.
Renak
Jasiu, przeczytaj uważnie: "prowadzenie działań przeciwpartyzanckich, przeciwdywersyjnych, przeciwdziałanie grupom i osobom prowadzącym działalność przestępczą oraz wywiadowczą".
Kilo
A co jest dzis takiego elitarnego i specjalistycznego w umiejetnosci desantowania sie ze smiglowca na linie? I co jest bezsensownego w kursach ITR czy specjalistycznych ITR dla podhalanczykow, jesli planujesz ich wykorzystac mobilnie? Jakby trzeba bylo wysadzic dyskretnie w fiordzie rozpoznanie, to jakos tych gorali trzeba by tam zawiezc.