Reklama

Siły zbrojne

Kolejny patrolowiec oceaniczny dla marynarki Indii

W Indiach oddano czwarty okręt patrolowy typu Saryu – fot. Indian Navy/Wikipedia
W Indiach oddano czwarty okręt patrolowy typu Saryu – fot. Indian Navy/Wikipedia

Indyjskie siły morskie otrzymały zbudowany przez państwową stocznię GSL (Goya Shipyard Limited) czwarty w serii okręt patrolowy typu Saryu – INS „Sumitra”.

Okręty typu Saryu to największe, opracowane w Indiach okręty patrolowe (o długości 105 m i wyporności 2300 t). Wcześniej oddano trzy takie jednostki: INS „Saryu”, INS „Sunayana” i INS „Sumedha”, przy czym drugą i trzecią w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

Budowa oceanicznych okrętów patrolowych typu Saryu jest traktowana prestiżowo, ponieważ są to jednostki nie tylko zaprojektowane w Indiach, ale w większości wyposażone w systemy zbudowane na miejscu. Ponadto marynarka indyjska bardzo potrzebuje sukcesu biorąc pod uwagę kilkanaście wypadków, do jakich doszło na pokładzie jednostek pływających w ciągu ostatniego roku.

W rzeczywistości INS „Sumitra” jest to bardziej oceaniczny „koń roboczy” niż wysoko zaawansowana jednostka pływająca. Uzbrojenie artyleryjskie obejmuje standardowo armatę dziobową kalibru 76 mm i dwie armaty wielolufowe AK-630 kalibru 30 mm. Nie zachwyca system obserwacji technicznej – ograniczony do radarów wykrywania celów nawodnych. Zastosowano natomiast system rozpoznania radioelektronicznego oraz system dowodzenia, który pozwala na stworzenie obrazu sytuacji nawodnej w oparciu o źródła zewnętrzne.

Prędkość okrętu to 25 w. Istotnym wzmocnieniem jeżeli chodzi o wykonywanie zadań patrolowych jest lądowisko i hangar dla lekkiego śmigłowca. Hindusi mieli prawdopodobnie problemy z wprowadzeniem automatyzacji, ponieważ załoga składa się z aż 8 oficerów i 105 marynarzy.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama