Reklama

Siły zbrojne

Kolejny okręt rakietowy dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W stoczni Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska (Tatarstan) położono stępkę pod budowę okrętu rakietowego Grajworon (nr. stocz. 639), dziewiątej już jednostki proj. 21631 Bujan-M budowanej przez tę stocznię. Okręt ten jest jedną z sześciu jednostek tego typu przeznaczonych dla Floty Czarnomorskiej, a do służby ma wejść w 2019 r. 

Dwa pierwsze Bujany-M z tej szóstki Zielonyj Doł (nr. stocz. 634) i Sierpuchow (nr. stocz. 635) zostały już zwodowane. Pierwotnie były one przeznaczone dla Flotylli Kaspijskiej, jednak w wyniku konfliktu na Ukrainie ich przydział zmieniono na Flotę Czarnomorską. Szkolenie ich załóg już trwa, planuje się że w lipcu bieżącego roku rozpoczną one próby morskie na Morzu Czarnym.

(AN)

Reklama

Komentarze (7)

 1. kuba18

  Znajomość języka rosyjskiego upada w narodzie, a przydała by się, bo warto znać języki i przyjaciół, i nam niechętnych. Po polsku stocznia im. M. Gorkowo nazywa się im. M. Gorkiego, bo tak nazwisko Gorki odmieniamy. M. Gorki był znanym rosyjskim pisarzem, a w czasach radzieckich się ześwinił wychwalając patos i poezję budowy kanału białomorskiego przy pomocy więźniów systemu GUŁag. Później na cześć tego kanału przez długie lata były produkowane papierosy z ustnikiem "Biełomorkanał" o niezapomnianym aromacie. Niemcy mieli mniej inwencji - nie produkowali papierosów "Auschwitz", np. w odmianach "Auschwitz-Buna" i "Auschwitz-Birkenau".

  1. A

   Maksim Gorki niestety popełnił samobójstwo. Znane są jednak jego ostatnie słowa przed śmiecią. Rzekł: "Towarzysze - nie strzelajcie".

 2. Taki jakis tam

  W przypadku pelnoskalowego konfliktu z NATO zarowno Baltyk jak i Morze Czarne moga stac sie na ruskich swoista pulapka. Oba zbiorniki male, latwe do zamkniecia w ciesninach nalezacych do krajow Sojuszu, otoczone w okolo 70% przez kraje NATO lub ich sojusznikow. Pozniej juz tylko nic, tylko strzelac z ladu jak do kaczek

  1. kzet69

   Dokładnie tak, w ewentualnym konflikcie te akweny nie będą miały najmniejszego znaczenia, więc tylko cieszyć się że Rosja pakuje kasę w kompletnie bezsensowne uzbrojenie, jedna grupa lotniskowca na Morzu Marmara wystarczy by oczyścić Morze Czarne...

  2. ddf

   W przypadku pełnoskalowego konfliktu w celu oczyszczenia cieśnin walnie się ze dwie głowice w cieśninę , i tyle będzie z blokady.

  3. myśliwy

   Strzelanie do kaczek to nic łatwego. Twoja analogia do .... no właśnie tam.

 3. poznaniak

  chciałem się spytać,czy ten typ okrętów ma swoje odpowiedniki we flotach zachodnich?

 4. tadek

  no ..no US Navy może już się zacząć bać...

  1. gość

   tadziu, zrozum wreszcie: Rosja nie buduje tych okrętów (ani czołgów czy samolotów) przeciw USA. To jest na wypadek wojny lokalnej z jakimś sąsiadem (np. Ukraina ?) Na USA to oni mają tylko i wyłącznie nuki :) A ponieważ obie strony doskonale o tym wiedzą, więc póki co (na szczęście) na wojnę USA-FR się nie zanosi

 5. szyderca

  I w ten oto sposób JEDNA rosyjska kanonierka rzeczna (Bujan-M oficjalnie jest klasyfikowany jako "mały okręt artyleryjski typu rzeka-morze") ma większą siłę uderzeniową, lepsze sensory i uzbrojenie niż cała nasza marynarka łącznie... :-)))

  1. kzet69

   kacap wybieraj te rubelki z konta szybkaczem bo tracą strasznie na wartości...

  2. bsh

   No nie wiem. Orkany lub NDR dałyby sobie z nim radę.

  3. echoes

   uhum... i jedna rakieta NSM posle ten cud techniki na dno ;)

 6. edd

  Czy on jest lepszy od ORP Gawron?

 7. Kwasny

  Sporo sprzętu na to morze czarne pchają..

Reklama