Siły zbrojne

Kolejne próby morskie HMS Queen Elizabeth

F-35 na pokładzie HMS Queen Elizabeth. Fot. twitter.com/hmsqnlz
F-35 na pokładzie HMS Queen Elizabeth. Fot. twitter.com/hmsqnlz

Przyszły okręt flagowy Royal Navy, lotniskowiec HMS Queen Elizabeth, odbywa obecnie próby morskie w ramach zadania pod kryptonimem "Westland-19". Miejscem tych prób są wody w pobliżu wschodniego wybrzeża USA.

Na pokładzie lotniskowca znajduje się obecnie sześć samolotów F-35 należących do Royal Air Force i lotnictwa Royal Navy (z połączonej 17. Eskadry Testowej RAF i Royal Navy), a także śmigłowce Merlin Mk.2 do zadań ASW oraz transportowych. Wsparcia udzielają też jednostki U.S. Navy i U.S. Marine Corps. Celem zadania jest wypracowanie rozwiązań i procedur oraz potwierdzenie słuszności założeń dla tych już istniejących - tych o charakterze taktycznym (dla całej grupy lotniskowcowej i zespołu lotniczego, zwłaszcza w obrębie planowania misji) jak i technicznym.

image
F-35 na pokładzie HMS Queen Elizabeth. Fot. twitter.com/hmsqnlz

W tym drugim przypadku chodzi zwłaszcza o unikatowy dla lotniskowców tej klasy system transportu wyposażenia Highly Mechanised Weapon Handling System (HMWHS). Jego zadaniem jest dostarczanie uzbrojenia z umieszczonych wewnątrz okrętu magazynów za pomocą systemu zdalnie sterowanych wózków (tzw. "kretów") poruszających się po torach i wind do miejsc przygotowania go do użycia, a następnie na pokład/do hangarów, gdzie samoloty są przygotowywane do lotu. Automatyzacja i zdalne sterowanie "kretów" pozwala zmniejszyć liczbę osób biorących udział w procedurach.

image
Należąca do grupy lotniskowca HMS Queen Elizabeth fregata HMS Northumberland (F238). Fot. Maxine Davies/MOD

Grupę lotniskowcową tworza też okręty towarzyszące: fregata rakietowa Typu 23 HMS Northumberland (F238),  niszczyciel Typu 45 HMS Dragon (D35), oraz zbiornikowiec typu Tide RFA Tideforce. Zakończenie prób i ogłoszenie wstępnej gotowości operacyjnej zaplanowane jest na koniec 2020 r., a pierwszy rejs po ogłoszeniu gotowości - na rok 2021.

Komentarze