Reklama

Siły zbrojne

Kolejne myśliwce Su-35 i Su-30M2 dostarczone lotnictwu Rosji

Su-35 – fot. www.sukhoi.org
Su-35 – fot. www.sukhoi.org

Zakłady Suchoj przekazały rosyjskiemu ministerstwu obrony kolejną partię samolotów Su-35S i Su-30M2. Nie wskazano jednak dokładnie, o ile statków powietrznych wzmocniły się w ten sposób siły powietrzne Rosji.

Uroczystość zorganizowana 10 października br. na fabrycznym lotnisku koncernu Suchoj w zakładach w Komsomolsku nad Amurem była obserwowana przez ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, ale tylko w trybie wideokonferencji. Przekazane samoloty wyprodukowano w ramach zamówień rządowych dla rosyjskich sił powietrznych zgodnie z programem modernizacji na lata 2011-2020.

Specjaliści od razu zauważyli, że Rosjanie tym razem nie przekazali informacji, ile konkretnie samolotów zostało oddanych przez producenta. Łącząc to z nieobecnością ministra obrony Rosji i brakiem informacji o uroczystości na oficjalnej stronie ministerstwa obrony można przypuszczać, że była to liczba mniejsza od zamówionej i prawdopodobnie nie chciano, by teraz zostało to wyciągnięte przez dziennikarzy. Rosyjskie deklaracje o planach modernizacyjnych należy zatem traktować z rezerwą, skupiając się na wyposażeniu faktycznie wdrożonym do służby.

Su-35S to zmodernizowany wielozadaniowy myśliwiec zaliczany przez Rosjan do tzw. generacji „4++”. Według producenta ma mieć on zupełnie nowe możliwości manewrowe i bojowe dzięki zastosowaniu rozwiązań charakterystycznych dla samolotów V generacji.

Su-30M2 to wielozadaniowy samolot bojowy ze zmodernizowanym systemem kierowania ognia, który ma pozwalać również na niszczenie celów naziemnych i nawodnych. Jego kabinę wyposażono między innymi w kolorowe wyświetlacze cyfrowe oraz nowe systemy nawigacji i łączności. Samolot ma 12 zewnętrznych pylonów na uzbrojenie oraz instalację do tankowania w powietrzu.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. szary

    Wrzucam do kociołka znafców :D O wyższości w czasie pokoju decyduje ekonomia i rozwój technologiczny. O wyższości w czasie wojny decyduje zdolność do ciągłej i masowej produkcji. Pomijając prowadzenie wojny w "czasie" pokoju to do analiz (fakt że w innym czasie) mamy jeden dokładnie konflikt. Cóż dały nowoczesne i rozwinięte technologicznie bronie Niemcom wtedy?

  2. Legion

    Aerodynamicznie rozwiniecie bardzo udanego Su-27 ale co do awioniki to dalej są kilometry za EU czy USA oby jak najdłużej... Co do awioniki to wiadomo że Indie wywalają ze swoich Su-30 awionikę rosyską a wsadzają zachodnią...

    1. Piotrek

      Czy mógłbyś tak dokładniej o tych kilometrach napisać?

  3. ooooo

    Poczekajcie jak sankcje zniosą to dopiero będzie tego masowo produkowane.