Reklama

Siły zbrojne

Kolejna holenderska brygada trafi do struktur Bundeswehry

Fot. Bundeswehr/Mandt/flickr.
Fot. Bundeswehr/Mandt/flickr.

Niemcy i Holandia planują włączenie do struktur Bundeswehry holenderskiej brygady zmechanizowanej, po tym jak z niemiecką dywizją szybkiego reagowania została zintegrowana brygada aeromobilna sił zbrojnych Holandii.

Jak donosi Hamburger Abendblatt, 43. Brygada Zmechanizowana holenderskiej armii ma zostać włączona w struktury 1. Dywizji Pancernej należącej do Bundeswehry. Wcześniej do niemieckiej dywizji szybkiego reagowania (Division Schnelle Kräfte) przyporządkowana została licząca około 2100 żołnierzy 11. Brygada Aeromobilna należąca do sił zbrojnych Holandii. Niemiecko – holenderska dywizja reagowania ma osiągnąć gotowość bojową w 2018 roku. W strukturach 1. Dywizji Pancernej znajduje się z kolei 21. Brygada Pancerna, z którą współpracuje polska 10. Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Siły zbrojne Niemiec i Holandii od dłuższego czasu dążą do zacieśnienia współpracy i coraz głębszej integracji struktur wojskowych. Niemcy są zwolennikami inicjatywy „państw ramowych NATO”, w ramach której mniejsze państwa członkowskie Sojuszu miałyby współpracować z najsilniejszymi krajami w ramach rozbudowy konkretnych zdolności. Projekt został zaakceptowany na czerwcowym spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. W tym miejscu warto przypomnieć, że armia Holandii nie ma obecnie na uzbrojeniu czołgów podstawowych i integracja brygady zmechanizowanej z niemiecką dywizją mogłaby potencjalnie umożliwić Holendrom działania w ramach związku taktycznego, wyposażonego w czołgi.

Niemiecki serwis pisze także, że rozważa się wdrożenie podobnych projektów współpracy wojskowej z Polską, przypominając jednocześnie o podjętej już decyzji dotyczącej wzmocnienia Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód. Przewodniczący komisji obrony Bundestagu Hans-Peter Bartels stwierdził przy tym, że w kontekście współpracy z Polską Niemcy muszą wziąć pod uwagę także przyporządkowanie niemieckich jednostek polskiej dywizji. Powiedział on jednocześnie, że rozszerzenie współpracy międzynarodowej jest szczególnie istotne zważywszy na przeznaczanie niewystarczających środków finansowych na obronę oraz pojawianie się nowych wyzwań w obszarze polityki bezpieczeństwa. 

Reklama

Komentarze (13)

  1. Brat

    Czym jest w takim razie Leopard 2 skoro nie czolgiem podstawowym? Armia holenderska dysponuje tymi czolgami.

  2. Pablo

    Pózniej takie państewka staną się nowymi landami Dojczlandu.

  3. baca z gor

    Holandia swoje czasy swietnosci ma za soba. Byc moze jej PKB jest jeszcze wiekszy od polskiego, ale ten kraj sypie sie. Mieli Leopardy 2A6, widocznie je sprzedali. Czy daza do tego zeby zostac kolejnym landem niemieckim? Nie rozumiem ich decyzji. Moze powinni uciszyc niepokornych szkalujacych Polske i Polakow?! Ja rozumiem, ze Holandii nie stac na sily kosmiczne, lotnictwo, ale zeby nie mieli czolgow?! To jakies nieporozumienie.

  4. Wojmił

    No tak... To już Holendrzy też nie zareagują na wojnę bo zdrajca Europy niemiecki minister spraw zagranicznych Steinmeier będzie nawet gdy ruscy staną u wrót Berlina mówił, żeby nie reagować...

  5. Wojmił

    No tak... To już Holendrzy też nie zareagują na wojnę bo zdrajca Europy niemiecki minister spraw zagranicznych Steinmeier będzie nawet gdy ruscy staną u wrót Berlina mówił, żeby nie reagować...

  6. wróg

    W tle słychać śmiech Bismarcka i Adolfa... tak... niewątpliwie Niemcy przegrali dwie wojny :) Widać to przecież na każdym kroku :)

    1. Jac

      Tak, właśnie obydwie przegrali. A drugą totalnie. Przykładów jest dużo. 8 mln trupów, polityczna niewola na 40 lat, rozbicie państwa, brak stałego miejsca w RB ONZ, raczej brak zgody opinii między narodowej na posiadanie broni masowego rażenia, utrata sporej części terytorium, duża cześć gospodarki zniszczona, utracono dużo bardzo zdolnych naukowców, nawet na zjednoczenie zgodę musiały wyrazić inne mocarstwa. Natomiast część celów zrealizowano później przy pomocy gospodarki i wspólnej pracy (a nie podgryzaniu jedni drugich). Udało się bo zrozumieli, że siłą tego nigdy nie uda się im osiągnąć, zrozumieli jak bardzo różniło się ich podejście do dyplomacji od podejścia choćby Brytyjczyków z tego okresu.

    2. przyjaciel

      inne czasy inne zagrożenia (islam) ... przyszłe konflikty powstaną na tle religijnym i walki o zasoby naturalne ...

  7. Jack Bauer

    Na Militaryphotos można było ostatnio przeczytać o holenderskich planach odbudowy wojsk pancernych w sile ... kompanii.

  8. cerg

    Holendrzy to kompletni idioci. Wiedziałem, że wyprzedają swoje Leopardy, ale do głowy mi nie przyszło, że pozbyli się WSZYSTKICH!

    1. akizaszi

      Holendrzy nie są idiotami - po prostu dostosowali wojsko do warunków w jakich mieszkają, czyli terenu w pełni ukształtowanego przez człowieka, gęsto zaludnionego i depresyjnego.

    2. R

      Po co Holandii czołgi, skoro Rosja daleko a z Niemcami i tak nie mieli by szans? Holandii z jej położeniem wystarczy lekka piechota, trochę okrętów i 2-3 eskadry myśliwskie.

    3. lol

      A jaki sens ma posiadanie wojsk pancernych w przypadku Holandii? Tam jest potrzebne lotnictwo i marynarka wojenna, Od południa jak ktoś by zaatakował NATO miał by długą drogę do Holandii, i gdyby udało mu się tą drogę pokonać nie ważne ile czołgów Holandia by miała i tak byli by na straconej pozycji, adekwatna sytuacja jest od wschodu, Gdyby nagle się NATO i UE posypały, to Holandia i tak nie miała by szans w starciu z Niemcami czy Francją, a przed Belgią mogą się bronić bez czołgów ... Holandii czołgi są tak samo potrzebne jak nam zaopatrzeniowce

  9. ito

    I na kiego ten kurdupel z wąsikiem posyłał do Polski jednostki szturmowe? Nie można było tak? Łączymy armie, stajemy się wspólnym obszarem, tam są Niemcy, tu generalne Gubernatorstwo...

  10. Helmut

    Germany najpierw wchłoną Holland a potem Poland.

  11. Libertà Da Cretini

    I tak realizują się pragnienia polskiego(?) ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego "Jedyną przyszłością Europy jest federalizacja pod przywództwem Niemiec".

  12. Marcin

    Jestem przeciwny łączeniu się jakichkolwiek związków taktycznych. W przypadku zagrożenia z Rosji na 100 % niemcy odmówili by posłuszeństwa będąc w naszych strukturach, a gdybyśmy my byli w ich strukturach zapewne przyblokowali by nas.

    1. boloo

      Litwinów, Czechów, Słowaków a nawet Wegrów nie warto wciągać do naszych struktur. Może Rumunów ale i tak mam wątpliwości.

    2. taka prawda

      zgadzam się na 100%

    3. Johan

      Przeciwnie, będą walczyć a potem zostaną na tej ziemi którą wywalczyli.

  13. taka prawda

    Idiotyczny pomysł na potrzeby tzw współpracy w ramach UE ,gdy przyjdzie wojna taka to na pewno zaczna się wątpliwości czy warto umierać albo za Holandie albo za Niemcy widzimy to dziś przy sankcjach wobec Rosji a co będzie gdy przyjdzie wojna aż strach pomyśleć .Tak samo u nas tworzenie wspólnych związków wojskowych to nic innego tylko osłabianie własnej armii po co np. planowana wspólna brygada z Ukrainą skoro i tak Polska nie przystąpi do wojny z Rosją ,podobnie to co dzieje się w Szczecinie ,komu służy i po co taka mieszana jednostka. Niech ktoś mnie przekona jaki to ma sens bo ja tego nie widzę.

Reklama