Reklama

Siły zbrojne

Kiedy Grecja odbierze pierwsze F-35?

Autor. Israeli Air Force/Facebook

Grecja oprócz modernizacji posiadanych F-16C/D do standardu F-16V jest też w końcowej fazie negocjacji dotyczących zakupu myśliwców 5. generacji Lockheed Martin F-35A Lightning II. Jednak nawet jeśli umowa zostanie zawarta w bieżących roku, to dostawy rozpoczną się dopiero za 5 lat.

Reklama

Czytaj też

Jak informuje Greek City Times, grecki Sztab Generalny i F-35 Joint Program Office doszły do porozumienia w zakresie zakupu przez Ateny 20 samolotów F-35A z opcją na kolejnych 20. Uzgodniono już nawet plan dostaw, czyli de facto umieszczenie samolotów dla Grecji w przyszłych transzach produkcyjnych. O ile Ateny wyasygnują niezbędne środki, pierwsze cztery maszyny mogą zostać dostarczone w 2028 roku. Kolejne dwie w 2029 i po trzy w kolejnych dwóch latach. W 2032 i 2033 mają być dostarczone po cztery maszyny.  

Reklama

Przed podpisaniem umowy nie jest znana jej wartość, ale Grecy szacują, iż nie powinny one kosztować więcej niż 3,5-3,7 mld dolarów, łącznie z szkoleniami pilotów, symulatorami, uzbrojeniem, częściami zamiennymi, a także kosztami infrastruktury. Szacunki te oparte są m. in. na kontrakcie dla Finlandii.

Czytaj też

O ile koszt wydaje się dość realistyczny, a termin dostawy oparty o możliwości produkcyjne, to kluczowym wyzwaniem dla rządu w Atenach może być wyasygnowanie odpowiednich środków. Szczególnie w kontekście licznych realizowanych i planowanych zakupów. Mowa tu zamówieniach bwp, w tym najnowszych KF-41 Lynx, czołgów Leopard 2A4, samolotów Dassualt Rafale ale też modernizacji samolotów F-16.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. DIM1

    Wyasygnują te pieniądze bez problemu, zgodnymi głosami posłów wszystkich partii, minus jedna. W sprawach obrony narodowej i polityki zagranicznej. w Grecji nie ma wielu "totalnych".

    1. Ma_XX

      też biorą na kredyt jak nasi prawicowi-socjaliści

Reklama