Siły zbrojne

Katastrofa pakistańskiego F-16. Czarna seria trwa

F-16 pakistańskich sił powietrznych podczas ćwiczenia Red Flag 2010 / Fot. af.mil
F-16 pakistańskich sił powietrznych podczas ćwiczenia Red Flag 2010 / Fot. af.mil

W Islamabadzie rozbił się w środę rano wielozadaniowy samolot myśliwski F-16A MLU - poinformował rzecznik pakistańskich Sił Powietrznych. Do katastrofy doszło podczas próby generalnej przed pokazem lotniczym z okazji Dnia Niepodległości.

Dowództwo zarządziło śledztwo mające na celu wyjaśnienie przyczyn katastrofy. W wypadku zginął pilot Wing Commander (odpowiednik podpułkownika w Polskich Siłach Powietrznych; NATO:OF-4) Noman Akram. Jest to czwarty przypadek utraty samolotu w pakistańskich siłach powietrznych (Pakistan Air Force, PAF) od początku tego roku. 7 stycznia rozbił się dwumiejscowy myśliwiec Chengdu FT-7PG (obaj członkowie załogi zginęli), 7 lutego rozbił się w czasie lotu treningowego myśliwiec Mirage III (pilot się uratował), a 10 tutego spadła przeciwpartyzancka Cessna T-37 (pilot się uratował).

Obecnie na stanie PAF, pozostaje jeszcze 75 samolotów F-16 w wersjach A/B (Block 15 ADF),AM/BM (Block 20 MLU) i C/D (Block 52+).

W środę przed południem w Islamabadzie odbywała się próba przed pokazem lotniczym, jaki ma uświetnić obchody Dnia Niepodległości, zaplanowane na 23 marca z okazji 64. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Pakistan.

Komentarze