Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa pakistańskiego F-16. Czarna seria trwa

F-16 pakistańskich sił powietrznych podczas ćwiczenia Red Flag 2010 / Fot. af.mil
F-16 pakistańskich sił powietrznych podczas ćwiczenia Red Flag 2010 / Fot. af.mil

W Islamabadzie rozbił się w środę rano wielozadaniowy samolot myśliwski F-16A MLU - poinformował rzecznik pakistańskich Sił Powietrznych. Do katastrofy doszło podczas próby generalnej przed pokazem lotniczym z okazji Dnia Niepodległości.

Dowództwo zarządziło śledztwo mające na celu wyjaśnienie przyczyn katastrofy. W wypadku zginął pilot Wing Commander (odpowiednik podpułkownika w Polskich Siłach Powietrznych; NATO:OF-4) Noman Akram. Jest to czwarty przypadek utraty samolotu w pakistańskich siłach powietrznych (Pakistan Air Force, PAF) od początku tego roku. 7 stycznia rozbił się dwumiejscowy myśliwiec Chengdu FT-7PG (obaj członkowie załogi zginęli), 7 lutego rozbił się w czasie lotu treningowego myśliwiec Mirage III (pilot się uratował), a 10 tutego spadła przeciwpartyzancka Cessna T-37 (pilot się uratował).

Obecnie na stanie PAF, pozostaje jeszcze 75 samolotów F-16 w wersjach A/B (Block 15 ADF),AM/BM (Block 20 MLU) i C/D (Block 52+).

W środę przed południem w Islamabadzie odbywała się próba przed pokazem lotniczym, jaki ma uświetnić obchody Dnia Niepodległości, zaplanowane na 23 marca z okazji 64. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Pakistan.

Komentarze (7)

 1. KÓKÓŁKA

  Cóż jakby nie patrząc opierając się badaniami Instytutu Aeronautyki Mönzstad koło Oslo w Norwegii bilans z ostatnich 10 lat wynosi bez konfrontacji bojowych to19 utraconych F-16 i 10 utraconych Mig-29 w skali świata

  1. Su

   A ile na świecie lata F-16 i Mig 29

  2. Nie chce mi się za bardzo czas na udowadnianie tego w tej chwili, ale opierajac sie na własnej ułomnej pamięci jestem gotów od razu założyć sie o duuużo rolek papierów toaletowych że w ciagu ostatnich 10 lat to trochę więcej niż 19 rozbiło sie tych F-16. I to troche to jednak nie troszkę.

  3. Gnom

   No ale podobno F-16 nie spadają i to nawet po trafieniu rakietą - przynajmniej tak głosi wiele mediów. Technika pozostaje techniką, robi się wszystko by nie zawodziła, ale konstruktor nie przewidzi każdej sytuacji i głupoty zarówno użytkownika jak i obsługującego.

 2. Anon

  Film z wypadku https://defence-blog.com/news/shocking-pakistan-air-forces-f-16-fighter-crash-caught-on-camera.html

  1. zyzio

   Ewidentny błąd pilota i to banalny. Tak lataja niby ci bardzo dobrzy piloci? Nic dziwnego że hindusi na bisonach ich sprowadzaja do poziomu gleby.

  2. Davien

   Zyzio jak na razie to własnei Bison spadł po spotkaniu z F-16 i nawet nie wiedział ze jest atakowany:)

  3. ito

   Znowu kłamiesz? Stosunek sił 24:8 na korzyść Pakistańczyków. Mig21 zestrzelił F16, pakistański JF-17 zestrzelił indyjskiego MiGa. 27.02.2019.

 3. R

  Gdyby to rozbil sie Rosyjski to trolle by juz pisaly, ze robil sie bo to ruski szmelc.

  1. tyu

   Po prostu cześć ludzi w tym ja uważa rosyjski sprzęt za zacofany względem amerykańskiego. Nie wolno nam mieć takiego zdania? Za to się już jest trollem? Trollem się jest za wierzenie w propagandę Kremla. Tego samego Kremla, który w całej swojej historii tylko Polsce psuł. To Ameryka właśnie, między innymi rękami Ronalda Reagana, uratowała nas od sowieckiej opresji. Dlatego lubimy Amerykę. I znamy też od podszewki jak chamska, upierdliwa i siermiężna potrafi być Rosyjska propaganda. I jak się to wszystko to kupy zsumuje to wychodzi pewien delikatnie powiedziawszy uzasadniony "sceptycyzm" względem Rosyjskiej narracji. Po prostu tylko naiwniak wierzy w te ich bajki o "analogach".

  2. czytelnik D24

   Wystarczy że gdy F-35 zderzył się z ptakiem to kreml-boty pisały że został zestrzelony przez S-200.

  3. January.

   W Jugosławii został zastrzelony przez stare działo jeszcze Z drugiej wojny światowej.

 4. Marcin

  Parę dni temu rozbił się syryjski MiG-29, też około 30 letni a ile było komentarzy jakie to MiGi są zawodne a poziom serwisowania beznadziejny, czemu tu nie ma nic takiego ? Podobnie jak po katastrofach F-35.

  1. Hmmm.... może dlatego że Migi są zawodne a F-16 nie. I jedna czy druga katastrofa tego nie zmienia.

  2. Wymień te katastrofy F-35.

  3. January

   Popieram. Propaganda do potęgi. Czytałem nawet jak to na wojnie rosyjsko tureckiej Turcy mocno upokarzali Rosjan. Dziennikarze beznadziejni, albo prezesi chcą czytać taki ochłap.

 5. Navigator

  Nasze efki nie,spadają bo leżakuja ,w hangarach Obraz 12/48 w sprawności bojowej to PORAŻKA MON

  1. suawek

   Następny Dudley którego nic nie przekona, że czarne jest czadne a białe jest białe?

  2. chateaux

   A kokaina i wychodzenie na ciepłe powietrze na dworze leczy z COVID-19

  3. Meska

   A skąd masz niby takie informacje? Pracujesz w wojsku czy to kolejne bzdury wyssane z palca?

 6. Piotr

  Żar Z Davien twierdzi że tylko Rosyjskie samoloty spadają .

  1. Pakistańskie też.

  2. Danisz

   chciałeś chyba napisać, że tylko ruskie spadaja po trafieniu własną rakietą

  3. R

   I cencik wpadl do skarbonki.

 7. Migeater

  Chyba większość dobrze wyszkolonych pakistańskich pilotów lata dzisiaj pod inną flagą.