Reklama

Siły zbrojne

Katastrofa greckiego F-4 Phantom II

Autor. McDonnell Douglas F-4E Phantom II Wikimedia Commons

W ostatnich dniach u wybrzeży Grecji doszło do katastrofy myśliwca F-4E Phantom. Z dostępnych informacji wynika, że jeden z pilotów samolotu należącego do Greckich Sił Zbrojnych zginał, natomiast drugi jest poszukiwany przez służby ratunkowe. Do wypadku doszło podczas ćwiczeń lotniczych nad Morzem Jońskim.

Reklama

30 stycznia br. świat obiegły informacje, że u wybrzeży Grecji doszło do katastrofy lotniczej. Podczas ćwiczeń greckich sił powietrznych jeden z pary dwumiejscowych samolotów myśliwskich F-4E Phantom, które ćwiczyły razem rozbił się w Morzu Jońskim powodując śmierć jednego z pilotów. Chwilę przed tragedią piloci poprosili wieżę kontrolną o użycie systemu do katapultowania, lecz wygląda na to, że się to jednak nie udało. Ciało drugiego członka załogi w dalszym ciągu nie zostało odnalezione, więc służby ratownicze kontynuują poszukiwania.

Reklama
Reklama

Do wypadku doszło o godz. 10:30 czasu lokalnego ok. 46 km na południe od bazy lotniczej Andravida, w północno-zachodniej części Peloponezu. Warunki pogodowe były w trakcie ćwiczeń doskonałe, więc przyczyną katastrofy była najprawdopodobniej usterka techniczna myśliwca. Nie jest także wykluczony błąd załogi, gdyż obserwatorzy ćwiczeń opisują, że F-4E Phantom leciał bardzo nisko, gdy wracał do wyznaczonej bazy lotniczej. Drugi F-4 odbywający ten sam lot treningowy poinformował jako pierwszy bazę o upadku myśliwca.

Czytaj też

Z dostępnych informacji wynika, że dwa helikoptery AB-205 greckich sił powietrznych oraz helikopter S-70 greckiej marynarki wojennej zostały natychmiast wysłane do akcji poszukiwawczo-ratowniczej, z kolei samolot C-130 Hercules został postawiony w stan gotowości. Grecka straż przybrzeżna przybyła na miejsce wraz ze swoimi okrętami wojennymi i rozpoczęto zbieranie szczątków maszyny do badań.

Zniszczona maszyna należąca także do sił powietrznych NATO został zidentyfikowany jako F-4E Phantom II o numerze seryjnym 01507 i numerze konstrukcyjnym 4465. Był to jeden z pojedynczej myśliwsko-bombowej eskadry zmodernizowanych samolotów sił powietrznych Grecji (HAF), stacjonujących na Peloponezie w bazie Andrawida.

Czytaj też

F-4 „Phantom" II to jeden z najbardziej rozpowszechnionych samolotów bojowych w krajach będących sojusznikami USA. Pierwszy Phantom wszedł do służby w HAF w 1974 roku w ramach programu zbrojeniowego "Peace Icarus". Maszyny tego typu są wykorzystywane głownie do misji przechwytujących i rozpoznawczych.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (1)

  1. rwd

    Do krakowskiego muzeum powinni Phantoma przekazać, bo ich czas już się skończył.

    1. Ma_XX

      już tam jeden jest

Reklama