Reklama

Siły zbrojne

Jednostki US Army ćwiczą na litewskim poligonie

Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony, oficjalne konto na Twitterze
Fot. Litewskie Ministerstwo Obrony, oficjalne konto na Twitterze

Od 4 września, żołnierze US Army należący do 2 Batalionu 69 Pułku 2 Brygady (2nd Battalion, 69th Regiment, 2nd Brigade) rozpoczynają swoje szkolenie na Litwie. Razem z wojskami litewskimi oraz innymi natowskimi sojusznikami szkolą się na poligonie im. Gen. Silvestrasa Žukauskasa w Pabradė. Zauważa się przy tym, że Amerykanie zabrali ze sobą na litewski poligon czołgi podstawowe Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley oraz inne pojazdy pomocnicze. 

Wojska amerykańskie przyjeżdżają na Litwę w ramach operacji Atlantic Resolve, będącej amerykańską odpowiedzią na potrzeby wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Tym samym stanowiąc potwierdzenie zaangażowania sojuszników NATO w zbiorową obronę wszystkim państw członkowskich oraz w zapewnianie bezpieczeństwa w Europie. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę agresywne działaniach Rosji na Ukrainie, począwszy od zajęcia Krymu. Wobec tego, od wiosny 2014 roku jednostki należące do US Army są obecne w regionie i rotują na kierunku europejskim, gdzie szkolą się w państwach Europy Środkowej i Wschodniej.

Jak podkreślono na oficjalnej stronie internetowej litewskiego resortu obrony, tamtejszy minister obrony narodowej Raimundas Karoblis miał wskazać, że „Stany Zjednoczone są strategicznym transatlantyckim partnerem Litwy w dziedzinie obronności i jednym z głównych sojuszników, zapewniających bezpieczeństwo całego regionu bałtyckiego. Rotacja wojsk amerykańskich na Litwie jest czynnikiem odstraszającym o szczególnym znaczeniu, przyczyniającym się do wysiłków NATO w regionie bałtyckim. Dążymy do zapewnienia odpowiednich warunków do szkolenia wojsk amerykańskich”.

Oczywiście należy podkreślić, że ćwiczenia wojsk amerykańskich na Litwie zostały już wcześniej zaplanowane i nie są związane z żadnymi wydarzeniami w regionie. Odpowiadając tym samym, na propagandowe zarzuty ze strony władz białoruskich, które w trakcie obecnego kryzysu wewnątrz państwa wielokrotnie starały się budować narrację o "nasileniu aktywności NATO" w regionie.

Do dostarczenia ciężkiego sprzętu wojskowego na poligon gen. S. Žukauskasa, amerykańskie wojska mają wykorzystywać ukończoną wiosną tego roku gałąź linii kolejowej Pabradė – Paberžė. Jest ona specjalnie dedykowana właśnie do transportu sprzętu sojuszniczego, nie tylko jednostek US Army i wpisuje się w szerszą poprawę infrastruktury niezbędnej do efektywnego działania sojuszniczego w regionie. 

Zauważa się, że wojska amerykańskie, które wiosną zakończyły swoje szkolenia na terytorium litewskim, wówczas jako pierwsze przetestowały tę gałąź w praktyce. Litewski resort obron zapewnia, że aby zapewnić, że siły sojusznicze na Litwie będą mogły prowadzić skuteczne szkolenia, wspierać szkolenie wojskowe i działać jako środek odstraszający, Litwa inwestuje w rozwój infrastruktury na Poligonie Pabradė i innych poligonach, a także w poprawę innych zdolności państwa-gospodarza. 

JR

Reklama

Komentarze

    Reklama