Reklama

Siły zbrojne

Jeden z zastępców szefa SWW żegna się ze stanowiskiem [NEWS Defence24.pl]

Ilustracja: SWW
Ilustracja: SWW

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka o odwołanie płk. Eugeniusza Szczęśniaka ze stanowiska zastępcy szefa Służby Wywiadu Wojskowego – poinformował Defence24.pl przewodniczący speckomisji Marek Opioła (PiS).

Jak relacjonował szef komisji, powodem odwołania płk. Szczęśniaka jest fakt, że zrealizował on zadanie, które było przed nim postawione. – Wykonał zadanie w sposób wzorowy. Komisja jest o tym przekonana, bo byliśmy na bieżąco informowani. Teraz są nowe wyzwania przed służbą i potrzebna jest zmiana – powiedział Opioła.

Zgodnie z prawem zastępców szefa SWW, a także Służby Kontrwywiadu Wojskowego, powołuje i odwołuje minister obrony na wniosek szefa danej służby i po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Opinia komisji nie jest dla ministra wiążąca.

Jak poinformował Opioła, do komisji nie wpłynął do tej pory wniosek o powołanie nowego zastępcy szefa SWW.

Płk Szczęśniak został zastępcą szefa SWW wiosną 2017 r. Wniosek o jego powołanie na stanowisko sejmowa speckomisja zaopiniowała pozytywnie 9 marca ub.r. O pułkowniku wiadomo niewiele. Nie jest on funkcjonariuszem SWW, lecz żołnierzem Wojska Polskiego od wielu lat służącym w służbach specjalnych.

Opinia sejmowej komisji ws. odwołania Szczęśniaka nie została wydana jednogłośnie. Z informacji Defence24.pl wynika, że za wnioskiem MON głosowało czworo posłów PiS, natomiast przedstawiciele PO i Nowoczesnej, które mają w komisji po jednym pośle, byli przeciw; reprezentant Kukiz’15 wstrzymał się od głosu.

To pierwsza zmiana w kierownictwie SWW od czasu objęcia teki ministra obrony przez Mariusza Błaszczaka. W styczniu zastąpił on zdymisjonowanego Antoniego Macierewicza. W krótkim czasie nastąpiły wówczas zmiany w kierownictwie Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jej szef Piotr Bączek, bliski współpracownik Macierewicza, odszedł jeszcze w styczniu. W lutym stanowisko stracił jeden z zastępców Bączka płk Tomasz Grudziński. Szefem SKW jest od stycznia Maciej Materka. W lutym jego zastępcami zostali płk Maciej Szpanowski i płk Robert Mucha. Ponadto, na stanowisku wiceszefa SKW pozostał ppłk Marek Utracki.

W ubiegłym roku SKW zasłynęła z zawieszenia a potem odebrania dostępu do informacji niejawnych najwyższemu rangą wojskowemu doradcy prezydenta Andrzeja Dudy gen. bryg. Jarosławowi Kraszewskiemu. Wojskowy kontrwywiad trafił tym samym na pierwszą linię sporu, jaki Macierewicz toczył z prezydentem. Po objęciu MON przez Błaszczaka, który dba o dobre relacje z Dudą, zamiany w SKW nie były więc niczym zaskakującym.

W tym kontekście przetasowania w kierownictwie wywiadu wojskowego raczej nie były spodziewane. Mimo że SWW kierują ludzie wskazani przez Macierewicza, to ich relacje z prezydentem układały się całkiem dobrze. Tak przynajmniej jeszcze w ubiegłym roku twierdzili ludzie z otoczenia Dudy.

Razem ze Szczęśniakiem w 2017 r. wiceszefową SWW została płk Agata Mazur. Pozostaje ona na stanowisku.

Natomiast szefem SWW jest gen. bryg. Andrzej Kowalski. Pełnił on obowiązki szefa Służby od połowy listopada 2015 r., kiedy został sformowany rząd PiS. Trzy miesiące później Kowalski został formalnie pełnoprawnym szefem SWW. W listopadzie 2016 r. odebrał awans do stopnia generała brygady.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bonzur Abazur

    Ciekawe kto bedzie 2 wice

Reklama