Reklama

Siły zbrojne

Javeliny dla Australii

Fot. Departament Obrony USA
Fot. Departament Obrony USA

Departament Stanu USA wydał decyzję zatwierdzającą potencjalną sprzedaż partii przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin wraz z wyposażeniem dodatkowym oraz pakietem wsparcia dla Australii za łączną kwotę ok. 46 mln USD.

Zgoda została wydana po uzyskaniu wymaganej certyfikacji Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego. Łącznie australijskie siły zbrojne mają otrzymać 200 pocisków FGM-148E Javelin (a więc istniejącego typu) pochodzących z zasobów amerykańskiej armii. Australia była jednym z pierwszych państw i odbiorców eksportowych tego systemu, które otrzymały od rządu USA "nieograniczone" zezwolenie na zakup Javelinów. Obecny zakup kolejnej transzy pocisków do posiadanych wyrzutni ppk Javelin ma na celu uzupełnienie krótkoterminowych niedoborów w zakresie zapasów magazynowych Australijskich Sił Obronnych w celu utrzymania odpowiedniego poziomu gotowości bojowej.

Odpowiednio w lipcu i sierpniu br. estońskie i litewskie siły zbrojne odebrały kolejne partie przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-148 Javelin w ramach bezzwrotnej amerykańskiej pomocy wojskowej. Głównym beneficjentem kontraktów na ten system jest Javelin Joint Venture — spółka założona przez Lockheed Martin i Raytheon w celu opracowania ppk Javelin. Kontrakt został zawarty za pośrednictwem Departamentu Obrony USA z uwagi na wymogi procedury Foreign Military Sales (FMS), w ramach której odbywa się eksport uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych.

FGM-148 Javelin to system przeciwpancernych pocisków kierowanych, funkcjonujący na zasadzie „odpal i zapomnij” (F&F), który może zwalczać silnie opancerzone cele zarówno z przedniej, jak i z górnej półsfery. Pociski naprowadzane są z wykorzystaniem termowizyjnej głowicy samonaprowadzającej, a maksymalny ich zasięg jest zależny od wersji i wynosi od 2,5 do ponad 4 km. Obecnie, systemy te znajdują się na wyposażeniu takich państw, jak m.in. USA, Francja, Tajwan, Jordania, Katar, Turcja, Litwa, Czechy, Indonezja, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Oman, Ukraina, Gruzja, Australia, Estonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Wielka Brytania.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama