Siły zbrojne

Jarosław Kaczyński: Musimy się bardzo dozbroić i rozbudować armię

Fot. Robert Suchy/Defence24.pl
Fot. Robert Suchy/Defence24.pl

Wicepremier Jarosław Kaczyński w rozmowie z PAP, w kontekście pytania o obecne relacje polsko-amerykańskie, odniósł się do spraw związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Zaznaczył, że przede wszystkim należy dozbroić siły zbrojne i zwiększyć ich stan liczebny. To zdaniem wicepremiera ma być ważnym atutem Polski w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

PAP: A jak wpływa ta sprawa na stosunki polsko-amerykańskie [wcześniejsze pytanie odnosiło się do projektu tzw. ustawy medialnej]? Jak pan ocenia obecne stosunki Polski z nową amerykańską administracją i jak na te relacje wpłynęło porozumienie między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi w sprawie Nord Stream 2?

Jarosław Kaczyński - Umowa dotycząca Nord Streamu to element starej koncepcji o partnerstwie między USA a Niemcami i łagodzenia kursu wobec Rosji. Takie pomysły funkcjonowały od lat i były próby ich realizacji, które w jakiejś mierze stabilizowały Europę, tylko że mamy do czynienia z inną Rosją. Jeśli ktoś myśli, że uda się Rosję odciągnąć od Chin to jest w całkowitym błędzie.

Dla nas to porozumienie w sprawie Nord Stream 2 jest trudne do przyjęcia. Oczywiście w dalszym ciągu chcemy podtrzymać sojusz polsko-amerykański, także w sferze zbrojeniowej. 

Musimy się bardzo dozbroić, rozbudować armię - musi ona być lepiej uzbrojona i znacznie liczniejsza - czego nie da się zrobić od razu, ale trzeba to będzie robić sukcesywnie. Sądzę, że to będzie też nasz atut w stosunkach z USA. Polska musi się zacząć zbroić na poważnie i taki program za chwilę też zostanie wniesiony w postaci projektów ustaw do Sejmu. Musimy być bezpieczniejsi, także w kontekście zagrożeń hybrydowych.

Jarosław Kaczyński dla PAP

 

Źródło:
PAP

Komentarze