Reklama

Siły zbrojne

Japonia wprowadza śmigłowiec przeciwminowy

fot. AugustaWestland
fot. AugustaWestland

Konsorcjum przedsiębiorstw lotniczych AgustaWestland i Kawasaki Heavy Industries (KHI) poinformowało o przekazaniu dla sił morskich Japonii pierwszego śmigłowca MCH-101 w wersji przystosowanej do zwalczania min.

Wersja przeciwminowa AMCM (Airborne Mine Counter Measures) jest wyposażona w opracowany przez amerykański koncern Northrop Grumman lotniczy, holowany system sonarowy poszukiwania min typu AN/AQS-24A oraz laserowy system detekcji obiektów przeciwminowych ALMDS (Airborne Laser Mine Detection System) typu AN/AES-1. Taka kombinacja zabezpiecza przeszukiwanie zarówno akwenów głębokich jak i płytkich.

Było to możliwe jedynie dlatego, że AW101/MCH-101 jest jednym z dwóch typów śmigłowców, które są zdolne do holowania sonaru AN/AQS-24A.

Helikopter MCH-101 to licencyjna odmiana śmigłowca AgustaWestland AW101. Spółka Kawasaki Heavy Industries była odpowiedzialna za integrację systemu AN/AQS-24A na pokładzie oraz montaż kompleksu wypuszczania i podnoszenia anteny sonaru. AugustaWestland była natomiast odpowiedzialna za modyfikację automatycznego systemu kontroli lotu AFCS (Automatic Flight Control System).

Nowe śmigłowce przeciwminowe będą dostarczane do 51 dywizjonu eksperymentalnego w Iwakuni, przed ich ostatecznym przekazaniem do służby w 2016 r. Pierwszy śmigłowiec w wersji AMCM jest ósmym z trzynastu helikopterów, które mają być zbudowane na przez KHI na licencji AgustaWestland. Sześć z nich to maszyny typu MCH-101 i dwa CH-101 (wykorzystywane do prowadzenia przez Japonię poszukiwań w rejonach arktycznych).

Reklama

Komentarze (1)

  1. Fan AW

    Taki by nam się przydał. A przy okazji znowu AgustaWestland ;)

    1. xxx

      Do czego wg. Ciebie przydałby się w Polsce śmigłowiec przeciwminowy? :O

Reklama