Reklama

Siły zbrojne

Fot.  U.S. Army Space and Missile Defense Command

Japonia ważnym elementem amerykańskiej tarczy antyrakietowej

Koncern Northrop Grumman i amerykańskie wojska lądowe zaimplementowały w Japonii zmodernizowany system zbioru informacji o atakujących rakietach balistycznych JTAGS, oparty m.in. innymi o detektory w podczerwieni zainstalowane na satelitach. Podobne rozwiązanie zainstalowano lub będzie zainstalowane na innych stacjach JTAGS rozwiniętych m.in. w amerykańskim CENTCOM (United States Central Command), na Bliskim Wschodzie, w Europie i Korei Południowej.

Wysłanie do Japonii zmodernizowanej stacji JTAGS znacząc podniesie możliwości rozwijanego tam systemu obrony antyrakietowej oraz zwiększy świadomość sytuacyjną jeżeli chodzi o przestrzeń powietrzną. Jest to bowiem rozwiązanie, które odbiera i przetwarza dane z naziemnego i satelitarnego systemu wczesnego ostrzegania, zawczasu alarmując dowódców oraz systemy antyrakietowe o starcie rakiet balistycznych strony przeciwnej, jak również o innych, potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach.

System JTAGS wprowadzono po raz pierwszy 19 lutego 1997 r. z zadaniem rozsyłania ostrzeżeń otrzymanych bezpośrednio z sensorów pracujących w podczerwieni rozmieszczonych na satelitach. Stacja przekazana do Japonii jest wersją zmodernizowaną przez koncern Northrop Grumman, który na te prace otrzymał zlecenie od amerykańskich sił zbrojnych.

Modernizacja polegała zarówna na aktualizacji sprzętu i oprogramowania, jak i na wymianie systemów łączności (przez zastosowanie IBS - Integrated Broadcast Service lub Link 16). Poprawiło to warunki pracy operatorów i zwiększyło ochronę przed cyberatakami.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama