Reklama

Japonia: smartfon ostrzeże przed atakiem rakiety balistycznej

  • Japonia rozbudowuje system obrony przeciwrakietowej, oparty m.in. na systemach Patriot. System obrony cywilnej pozwoli natomiast na przekazanie informacji obywatelom w celu minimalizacji skutków zagrożenia. Fot. Tokoroten/Wikimedia Commons.
    Japonia rozbudowuje system obrony przeciwrakietowej, oparty m.in. na systemach Patriot. System obrony cywilnej pozwoli natomiast na przekazanie informacji obywatelom w celu minimalizacji skutków zagrożenia. Fot. Tokoroten/Wikimedia Commons.
  • Schemat działania japońskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Niezależnie od systemów rażenia, dane o atakach pociskach balistycznych będą przesyłane obronie cywilnej. Ilustracja. Japan Self-Defense Force.
    Schemat działania japońskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Niezależnie od systemów rażenia, dane o atakach pociskach balistycznych będą przesyłane obronie cywilnej. Ilustracja. Japan Self-Defense Force.

Japoński system alarmowania o zagrożeniach przeznaczony dla użytkowników smartfonów będzie także ostrzegał przed atakiem pociskami balistycznymi.

System ostrzegania japońskiej obrony cywilnej J-Alert będzie zdolny także do przekazywania ostrzeżeń o odpaleniach rakiet balistycznych zagrażających terytorium Japonii. Pozwoli on na przesłanie informacji o ataku pociskami balistycznymi użytkownikom smartfonów działających w sieci operatorów SoftBank, NTT Docomo oraz KDDI.

Podobny system ostrzegania przeznaczony dla użytkowników urządzeń mobilnych o nazwie iOref jest opracowywany w Izraelu. Izraelska aplikacja umożliwi przesyłanie informacji osobom znajdującym się na obszarach zagrożonych atakiem dzięki lokalizacji smartfonów za pomocą systemu GPS. Wcześniejsze niepotwierdzone doniesienia mówiły o pracach nad zbudowaniem podobnego systemu w Republice Korei.

J-Alert to system wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwach przeznaczony dla obrony cywilnej. W ostatnich latach był on modyfikowany w celu usprawnienia przesyłania informacji do zagrożonych obywateli za pośrednictwem urządzeń elektronicznych, w tym komputerów podłączonych do Internetu, smartfonów oraz telewizji kablowej.

(JP)

WIDEO: Rosyjskie bazy wojskowe w Syrii i Afryce Północnej
Reklama

Komentarze (1)

  1. Scooby

    Kupić licencję.

    1. mw

      Po co Ci licencja? Koszt aplikacji na telefon jest pomijalnie mały. Zasadnicza sprawa to integracja z polskimi systemami dowodzenia Łowcza-Rega. Nam w PL przydałaby się aplikacja informująca o wszystkich zagrożeniach dla ludności cywilnej, nie tylko militarnych.

Reklama