Reklama

Siły zbrojne

Podwyżki dla żołnierzy Wojska Polskiego. Jest projekt

Zdjęcie ilustracyjne (żołnierze przy pojeździe Żmija).
Zdjęcie ilustracyjne (żołnierze przy pojeździe Żmija).
Autor. Maciej Nędzyński/CO MON

Zapowiadane podwyżki wojskowych uposażeń nabierają realnego kształtu za sprawą projektu rozporządzenia, opublikowanego w serwisie legislacja.gov.pl. Na jakie podwyżki mogą liczyć szeregowi, podoficerowie i oficerowie? O ile wzrosną uposażenia oficerów starszych i generalicji? Ile dodatkowych środków na ten cel przeznaczy resort obrony narodowej?

Reklama

22 lutego w biuletynie informacji publicznej Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia MON w sprawie stawek uposażenia zasadniczego dla żołnierzy zawodowych wraz z uzasadnieniem. 

Reklama

Zgodnie z zapisami ustawy budżetowej na 2022 rok zabezpieczono środki finansowe, które pozwolą na podwyższenie kwoty tzw. mnożnika, czyli wielokrotności kwoty bazowej z poziomu 3,811 do 4,23. Jednocześnie kwota bazowa pozostała na poziomie 1614,69 zł brutto. 

Czytaj też

Projekt przygotowany przez resort obrony narodowej zakłada, że nastąpi wzrost uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w kwocie od 450 do 920 zł brutto.

Reklama

Podwyżki będą uzależnione od stopnia etatowego i wynosiły będą odpowiednio:

 • 450 zł brutto dla szeregowych i starszych szeregowych (odpowiednio 10,9 i 10,8 proc.);
 • od 500 do 720 zł brutto dla podoficerów (od kaprala do starszego chorążego sztabowego, odpowiednio od 10,7 do 13 proc.);
 • od 510 do 920 zł brutto dla oficerów (od podporucznika do pułkownika, odpowiednio od 8,8 do 11,1 proc.)
 • 920 zł brutto dla generalicji (odpowiednio od 5,5 do 8,8 proc.).

Podwyższenie stawek uposażenia zasadniczego skutkowało będzie również podniesieniem otrzymywanych przez żołnierzy dodatków za długoletnią służbę wojskową, a zmiany mają wejść w życie ze skutkiem od 1 stycznia. 

Projekt aktualnie znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych. Planowane zwiększenie wydatków przeznaczonych na uposażenia zasadnicze oraz dodatki za długoletnią służbę oszacowano na poziomie około 856,8 mln zł w 2022 roku i 928,2 mln zł w kolejnych latach. 

Czytaj też

Załącznikiem do projektu jest tabela zawierająca dane nt. stawek uposażenia zasadniczego dla poszczególnych grup uposażenia od szeregowca po czterogwiazdkowego generała – od 4 560 do 17 750 zł brutto. 

Czytaj też

Dokument wraz z uzasadnieniem, tabelą stawek dla poszczególnych grup uposażenia oraz pismem kierującym projekt do uzgodnień międzyresortowych dostępny jest już na  stronie internetowej RCL.

Stawki uposażeń zasadniczych wg projektu rozporządzenia MON
Stawki uposażeń zasadniczych wg projektu rozporządzenia MON
Autor. RCL
Reklama

Komentarze (6)

 1. Starry

  A podwyżki dla sukienkowych to gdzie?, powinny być większe podwyzki dla szeregowych, podoficerów i młodszych oficerów bo to oni są na pierwszej linii a nie spasieni generałowie

  1. kwp

   dlatego jest fala odejść . kierowcy rosomaka/ rak lawinowo odchodzą ,kierowca śmieciarki na start 5 tys netto vs 4000 netto po.podwyzce.. Dodatki dla meneli po ,25 latach nieznających wf,kupujących ocenę za wf ,przez których odchodzą naj doświadczeni po 15 latach to kpina Boleśnie się przekona rząd co szer sądzą o podwyżkach nie wyrównujących nawet inflacji.lawina odejść zamiast 250 tys żołnierzy.Sak

 2. sTERNIK PODLODOWY

  ELIZJUM. Tak się nazywa film, który wam pokaże do czego zmierza świat pod rządami tzw globalistów, którzy w rzeczywistości są plemieniem z Bliskiego Wschodu, które opanowało rynki finansowe naszego świata. Obejrzyjcie i przemyślcie. Ukraina, Rosja i reszta są tylko narzędziami do tego celu.

  1. wert

   tania i bardzo prymitywna wymówka własnych nieudolności

 3. KrzysiekS

  Może skopiuje to co napisałem na YT : 1."To nie jest armia to "ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ"" 2."Proponuję wyłączcie prąd w jednym województwie i wezwijcie żołnierzy w trybie alarmowym do jednostki NIEREALNE!!!!!!!" "Dodam tak dla nie zorientowanych Panowie po pracy poszli do domu wyłączają prąd wtedy nie działają stacje przekaźnikowe i nie zadzwonisz do nikogo Rosjanie wjeżdżają do Polski a tzw. wojsko polskie pije piwo w domu bo jest po pracy." "Sorry poza wyjątkami ale oni są już martwi chociaż o tym nie wiedzą." 3. więcej nie skopiuję za dużo znaków ;-)

  1. wert

   wstąp do służby i daj przykład. A Ty zwyczajnie plujesz

 4. Antonioo

  A prawdziwa reforma? Więcej żołnierzy w armii która nie jest zdolna wyjść z bazy. Tu trzeba wprowadzić zmiany, które realnie przełożą się na zwiększenie efektywności wojska. A na razie to tylko jakieś przypadkowe zakupy sprzętu, a armia jak była niezdolna tak nadal jest niezdolna. Szybkość podejmowania decyzji jest absurdalna, logistyka to porażka, rozpoznania nie ma, przeciwdziałania nie ma, cyberwojsko na papierze

  1. carl fath

   To jest "wojsko" takich jak ty...

 5. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Polscy żołnierze dostali podwyżkę o 2 złote. Stanowi to 800% uposażenia rosyjskiego oficera wysokiego szczebla.

  1. carl fath

   Kup sobie kalkulator...

 6. wert

  w okresie międzypowstaniowym 140 tys. Polaków zginęło "za cara" tłumiąc np powstanie Szamila.. Albo się płaci na swoje wojsko albo swoim zakładają obcy mundur.

Reklama