Reklama

Polityka obronna

Tajwańska armia publikuje podręcznik obrony cywilnej na wypadek inwazji Chin

Tajwańskie M60A3Fot. Kliu1 (Public Domain)
Tajwańskie M60A3Fot. Kliu1 (Public Domain)

Tajwańska armia opublikowała podręcznik, w którym doradza cywilom jak przygotować się na potencjalną chińską inwazję, oraz gdzie znaleźć schron i jak gromadzić zapasy na kryzys – przekazuje agencja Reuters.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Tajwańska armia z powodu obaw związanych z agresywną polityką Chin i chęcią podporządkowania Tajwanu Pekinowi, które w ostatnich latach się zwiększyło, w postaci zintensyfikowanych ćwiczeń w pobliżu wyspy, zmusiło władze Tajwanu do stworzenia podręcznika dla ludności na czas wojny.

Czytaj też

Opublikowany podręcznik obrony cywilnej daje wskazówki obywatelom jak przetrwać w czasie wybuchu wojny. Jednym z powodów stworzenia podręcznika była inwazja Rosji na Ukrainie, a tym samym obawa Tajwanu, że Chiny mogą zrobić to samo. Tajwański podręcznik zawiera szczegółowe informacje o tym, jak znaleźć schrony za pomocą aplikacji na smartfonie, zapasy wody i żywności, a także wskazówki dotyczące przygotowania apteczek pierwszej pomocy w nagłych wypadkach – jak przekazuje agencja.

Reklama

Czytaj też

Rzecznik ministerstwa obronny Tajwaniu Liu Tai-yi, na konferencji prasowej tłumaczył powstanie podręcznika tym, że obywatele powinni w odpowiedni sposób reagować w przypadku kryzysu militarnego i możliwych katastrof. Dodał, że umożliwi to przygotowanie się na niebezpieczeństwo i pomoże ludziom przetrwać w czasie kryzysu czy wojny.

Rzecznik powiedział również, że podręcznik jest wzorowany na wydanych już przez Szwecję i Japonię publikacjach. Podręcznik będzie uaktualniany na temat lokalizacji schronów, szpitali i sklepów z artykułami codziennego użytku.

Czytaj też

W podręczniku znajdują się też komiksy i obrazki ze wskazówkami, jak przetrwać atak wojskowy. W publikacji umieszczono również informację jak rozróżnić syreny przeciwlotnicze i jak schronić się przed pociskami.

Mimo tego, że Tajwan nie zgłaszał ostatnio obaw związanych z zagrożeniem ze strony Chin to jednak podniósł poziom alarmu, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie. Oprócz przedstawionych w zeszłym roku planów reformy szkolenia sił rezerwowych, rząd chce przedłużyć również obowiązkową służbę wojskową o cztery miesiące.

Czytaj też

Na początku kwietnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało poradnik, który opisaliśmy na łamach InfoSecurity24 "Bądź gotowy na kryzys i wojnę - PORADNIK" na czas kryzysu i wojny. RCB przedstawia jak przygotować się na działania kryzysowe i jak unikać zagrożeń. W polskim poradniku nacisk położono na budowanie odporność na poziomie rodziny, żeby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i bliskich, jak chronić się przed dezinformacją, która może spowodować panikę, co oznaczają poszczególne alarmy i jak się w czasie nich zachować oraz jak przygotować się do ewentualnej ewakuacji czy skażenia terenu.

PM

Reklama

Komentarze

    Reklama