Siły zbrojne

Izraelskie radary dla Czech. Projekt Grupy V4 – anulowany

Fot. Major Jan Sulc, General Staff/army.cz
Fot. Major Jan Sulc, General Staff/army.cz

Władze Czech planują pozyskanie w Izraelu trójwspółrzędnych, mobilnych stacji radiolokacyjnych, w celu zastąpienia starzejących się systemów P-37 produkcji sowieckiej. Wcześniej brano pod uwagę wspólne opracowanie systemów w ramach Grupy Wyszehradzkiej – donosi E15.

Jak podaje E15, nowe stacje radiolokacyjne mają zostać pozyskane na podstawie umowy międzyrządowej. Będą dostarczone przez Elta Systems w kooperacji ze spółką Retia z Pardubic. Udział czeskiego przedsiębiorstwa w realizowanych pracach ma wynieść 40%.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez E15 wartość kontraktu na pozyskanie stacji radiolokacyjnych ma wynieść 5,9 mld koron czeskich, czyli około 235 mln USD. Stacje zostaną wprowadzone w miejsce systemów radiolokacyjnych typu P-37. Według planów umowa na ich zakup ma również obejmować usługi z zakresu wsparcia eksploatacji systemów w okresie do 2040 roku.

We wrześniu 2014 roku pojawiły się doniesienia o planach opracowania mobilnego, trójwspółrzędnego radaru wspólnie przez państwa Grupy Wyszehradzkiej. „Financial Times” poinformował w tym samym okresie, iż Polska wycofała się z projektu wspólnego, mobilnego radiolokatora. Doniesieniom o rezygnacji władz RP z kooperacji w omawianym zakresie zaprzeczył jednak rzecznik MON płk Jacek Sońta.

Pozyskanie dziesięciu trójwspółrzędnych, mobilnych stacji radiolokacyjnych jest elementem programu modernizacji sił zbrojnych Republiki Czeskiej, zatwierdzonego niedawno przez władze w Pradze i opisywanego na Defence24.pl. Agencja CTK zaznaczyła, że wcześniej planowano opracowanie radaru wspólnie z Polską, Słowacją i Węgrami, jednak projekt ostatecznie nie został zrealizowany.

Komentarze