Reklama

Siły zbrojne

Izraelskie drony produkowane w Kazachstanie?

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Ministerstwo Obrony Kazachstanu uzgodniło z firmą Elbit Systems kwestie montażu w kraju bezzałogowców Hermes 450 i Skylark II przeznaczonych dla sił zbrojnych. Do końca roku ma zostać zawarta umowa dotycząca transferu technologii i uruchomienia w pobliżu Astany zakładu zajmującego się montażem i serwisowaniem kazachskich dronów.

Rozmowy dotyczące montażu w Kazachstanie bezzałogowców produkcji izraelskiej firmy Elbit System trwały od wielu miesięcy i dotyczyły szczegółów transferu technologii oraz zakresu współpracy i udziału krajowego w montażu i wsparciu eksploatacji maszyn. Jak poinformował 16 września, podczas Forum Kazachskiego Przemysłu Mechanicznego Zanty Mamaszew, szef Departamentu Bezzalogowców w państwowym koncernie Kazakhstan Aviation Industry (KAI), główne kwestie załostały już uzgodnione i do końca roku spodziewane jest podpisanie umowy.

Dotyczy ona uruchomienia w 2017 roku zakładów w pobliżu stolicy kraju Astany, które będą zajmować się montażem i serwisowaniem eksploatowanych przez siły zbrojne Kazachstanu bezzałogowców firmy Elbit System. Chodzi tu o maszyny taktyczne typu Hermes 450 oraz znacznie mniejsze Skylark II. 

Dostawy mają się rozpocząć w ciągu 5-7 miesięcy od podpisania kontraktu i będą początkowo realizowane bezzałogowcami dostarczanymi w całości z Izraela. W miarę uruchamiania nowego zakładu w pobliżu Astany ma on przejąć kompetencje w zakresie montażu, certyfikacji i serwisu nowych maszyn.

Produkcja BSL w Kazachstanie ma osiągnąć wstępnie 5-10 maszyn rocznie z opcją jej zwiększenia do 20 egzemplarzy. Kazachstan wraz z montażem ma też uzyskać dostęp do niesprecyzowanego zakresu know-how i technologii związanych z rozwojem bezzałogowców, ale również awioniki, radarów, pocisków rakietowych i systemów samoobrony. 

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. ostap bender

    Agencja Nowosti, powołując się na źródła w Kazachstanie, podała że polski system bsl FlyEye, produkowany przez spółkę WB Electronics z Ożarowa, przeszedł próby w tym azjatyckim kraju w końcu grudnia 2012. Jednocześnie z polskim bezzałogowcem badano bsl Sylark 1-LE izraelskiej korporacji Elbit Systems. Najwyraźniej pieniądze lepiej służą niż nawet najsurowsza zima, cytat sprzed trzech lat: "Z wypowiedzi kierującego testami operacyjnymi zagranicznych bsl gen.-mjr. Admaza Dżumakijewa – dowódcy stacjonującej w Astanie elitarnej 36. brygady powietrzno-desantowej – wynika, że bsl z Francji i Izraela nie poradziły sobie z warunkami surowej azjatyckiej zimy, w odróżnieniu od FlyEye. Dżumakijew skomentował przebieg prób w obecności grupy obserwujących je zagranicznych dziennikarzy w sposób następujący: Musimy wzmocnić nasze jednostki rozpoznawcze. Będzie rywalizacja, będzie selekcja proponowanych nam rozwiązań. Zobaczymy, co nam się przyda najbardziej i co przetrwa nasz surowy klimat, w starciu z huraganowym wiatrem i zimnem. Wypróbowaliśmy na przykład bsl, który wystartował, przeleciał 20 m i się rozbił, bo było zbyt zimno... Członkami komisji oceniającej przydatność zagranicznych konstrukcji do warunków Kazachstanu są oprócz wojskowych i pograniczników także oficerowie Służby Ochrony Prezydenta i Komitetu Bezpieczeństwa Republiki. Gen. Dżumakijew poinformował, że próby i wybór zagranicznych bsl trwać mają do końca 2013. A już w następnym roku wybrany bezzałogowiec rozpocznie karierę operacyjną w wojsku. – Jeśli mamy budować nasze własne rozpoznanie, to tylko za pomocą odpowiednich bsl – podsumował generał po spotkaniu z prasą 28 lutego 2013. Agencja Nowosti informuje, że od 27 lutego 2013 trwają próby rosyjskiego bsl Irkut-10 spółki IRKUT Egineering. Ponieważ zagraniczne bezzałogowce sprawdzane są w Kazachstanie w parach – na zasadzie bezpośredniego porównania – rosyjski bsl ma rywalizować bezpośrednio z bliżej nie sprecyzowanym bezzałogowcem konstrukcji białoruskiej."

  2. sorbi

    W ten sposó Izrael obchodzi embargo na dostarczanie dronów i związanej z nią technologi sowietom

  3. gosc

    No to ruscy okrezna droga dostana jednak brakujaca im technologie do produkcji i do poznania mozliwosci zaklocania/przejecia od Izraela pomimo sankcji.

  4. KM

    "Kazachstan wraz z montażem ma też uzyskać dostęp do niesprecyzowanego zakresu know-how i technologii związanych z rozwojem bezzałogowców, ale również awioniki, radarów, pocisków rakietowych i systemów samoobrony" - Czy nam by się nie opłacała opcja kupna licencji i polonizacji w zakładach np. PGZ ? Skoro Kazachstan może się dogadać z Izraelem to my nie możemy ?

    1. fx

      Pewnie będzie jak ze SPIKE u nas.

    2. miki89

      A myślisz że co dostarczy PGZ- drony z Izraela...ale bez kodów źródłowych i know-how- zwykły montaż...PGZ będzie tylko pośrednikiem który ma umożliwić wejście na krajowy rynek Elbit...historia zatacza koło

  5. mak

    Ciekawe czy ma to jakiś związek z zakończeniem współpracy Izrael-Rosja, przy produkcji dronów Forpost wytwarzanych w Jekatyrenburgu przez zakłady UZGA.

  6. Maczer

    Kazachstan się dogadał z Izraelem, bo Rosjanie potrzebują tych technologii...

    1. edi

      To że ukradniesz Merca nie znaczy że go sam zrobisz bo nie masz właśnie technologii. Co najwyżej zrobisz dziadowską podróbkę. Po drugie Izrael już produkuje lepsze technologicznie drony ale to tylko dla siebie.