Reklama

Siły zbrojne

Izraelski nalot na Syrię

Izraelskie Siły Powietrzne / Fot. iaf.org.il
Izraelskie Siły Powietrzne / Fot. iaf.org.il

Izraelskie samoloty ostrzelały rakietami syryjskie cele wojskowe na przedmieściach Damaszku i w rejonie miasta Hims - poinformowały w poniedziałek syryjskie media, źródla wojskowe oraz Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Izrael nie potwierdził tych informacji.

Według syryjskich mediów oraz sił zbrojnych, syryjska obrona przeciwlotnicza "stawiła czoła" tym atakom, które miały być dokonane z przestrzeni powietrznej Libanu. Syryjska agencja SANA podała, że część rakiet zestrzelono, a celem nalotu miały być przedmieścia Damaszku i rejon miasta Hims na zachodzie Syrii, zginęły co najmniej cztery osoby (w tym trzyletnie dzziecko), a 21 zostało rannych. Syryjska telewizja al-Ichbarija poinformowała, że izraelskie pociski uszkodziły kilka budynków na przedmieściach Damaszku i lekko raniły "pewną liczbę osób".

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, organizacji pozarządowej mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii, celem ataku były m. in. ośrodek badawczy i lotnisko wojskowe w rejonie Hims. Stacjonują tam żołnierze irańscy i bojownicy podporządkowanego Iranowi libańskiego Hezbollahu. W nalocie miało zginąć 15 osób: 6 cywili i 9 członków sił proreżimowych w Syrii. Jak sprecyzował szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman, wśród zabitych bojowników jest jeden Syryjczyk, pozostali to obcokrajowcy.

Rzeczniczka sił zbrojnych Izraela odmówiła skomentowania tych doniesień. "Nie odnosimy się do informacji tego rodzaju" - powiedziała. Izraelskie siły zbrojne wielokrotnie dokonywały w przeszłości ataków lotniczych i rakietowych na cele wojskowe w Syrii, w tym na pozycje sił irańskich i Hezbollahu. Iran i Hezbollah wspierają w wojnie domowej w Syrii wojska rządowe prezydenta Baszara el-Asada.

Reklama

Komentarze (7)

 1. GB

  Syryjczycy jak zwykle nieskutecznie się obronili. Do tego ich rakieta kompleksu S-200 spadła na Cypr... Rosjanie mieli szczęście, że nie mieli nad Syrią jakiegoś Iła, bo jak nic syryjska OPL posłałaby takiego Su-57 na ziemie...

  1. miszcz

   zalezy od oatezenia ataki vs natezenia obrony. atak saturacyjny moze przeciazyc obrone plot.

  2. Davien

   Miszcz, a od kiedy pociski z S-200 nadaja się do niszczenia czegos poza dośc duzymi samolotami? Nawet ich jedynego F-16 na koncie zestzrelili przy totalnej głupocie załogi tego Falcona.

 2. Lord Godar

  W odpowiedzi na ten izraelski atak Syria zaatakowała Cypr . A tak na poważnie ... to znowu S 200 zabłysło w akcji , czy to już S 300 ?

  1. Davien

   S-200, co doskonale widac po tylnej części pocisku która ocalała po uderzeniu w ziemie. Ale jak zamiast w samo,ot IAF trafili w wyspę....

 3. Smuteczek

  Jakos ciagle F-35 tam nie widac. Ciagle Lataja starszymi sprawdzonymi samolotami.

  1. GB

   Skąd masz info jakie samoloty brały udział w ataku? Izrael nawet nie potwierdził ataku.

  2. Davien

   Smuteczek, lataja tez i F-35 aże ich nie widac? Wiesz rosyjskie radary raczej miałyby z tym duzy problem a i wzrokowo z kilkudziesieciu kilometrów F-35 nie zobaczysz:)

  3. Navigator

   F35 to latający A2/AD potrzebny na reaktor atomowy w Iranie

 4. Mh

  A s400 śpią ?

  1. GB

   Nie są wstanie odpowiednio wcześniej wykryć nalotu...

  2. Olaf

   A Syria ma S400?

  3. sża

   Śpią, bo Rosjanie mają taki układ z Izraelem, że jeden drugiego nie atakuje.

 5. tyle

  Coś po tym nalocie doleciało do Cypru. Na szczęście nie było ofiar.

  1. Davien

   Tak, syryjski pocisk do systemu S-200.

 6. sża

  Cwaniaki, strzelają rakietkami z nad Libanu. A może by tak tymi F-15 i F-35 wlecieli głębiej nad Syrię?

  1. Cynik

   Włamywali i niszczyli cele. W tym chiński radar antystealth w Damaszku, czy cele na północy Syrii...

  2. GB

   Jak trzeba to wlatują. Całkiem niedawno był nalot na bazę T4 w głębi Syrii, więc musieli. Smaczku dodaje fakt że wtedy w tej bazie byli Rosjanie...

  3. Davien

   Panie sża wlatuja, wlatują , a syryjska OPL zamiast do nich stzrela albo do rosyjskich Iłów albo do odległej o 200km wyspy:) I nawet trafia w przeciwieństwie do stzrelania na wiwat w F-15 i I-35:)

 7. S400

  No nie zapaliła się LAMPKA

Reklama