Reklama

Siły zbrojne

Irańskie części w dronach, które zaatakowały saudyjskie rafinerie

Irański bezzałogowiec Ababil-3. Fot. Fars News Agency/Wikimedia/CC BY 4.0
Irański bezzałogowiec Ababil-3. Fot. Fars News Agency/Wikimedia/CC BY 4.0

Części dronów atakujących infrastrukturę energetyczną Arabii Saudyjskiej są identyczne jak te, którymi dysponują jemeńscy rebelianci Huti i które zostały zestrzelone w Iraku i Afganistanie, gdy posługiwał się nimi Iran — donosi w środę agencja Associated Press.

Żyroskopy, które znaleziono w dronach atakujących saudyjskie rafinerie i w urządzeniach należących do rebeliantów z Jemenu są identyczne z elementami znajdującymi się w zestrzelonych irańskich dronach z Iraku i Afganistanu — wynika z cytowanego przez AP raportu eksperckiego organizacji CAR (Conflict Armament Research).

Wnioski z opracowania są zbieżne z tymi, jakie w oddzielnym raporcie sformułowali specjaliści Organizacji Narodów Zjednoczonych. Według AP informacje te pozwalają na przypisanie Iranowi ściślejszych powiązań z atakami na infrastrukturę energetyczną Arabii Saudyjskiej, które zmniejszyły produkcję ropy w tym kraju o połowę. Przełożyło się to na wzrost cen energii do poziomu, którego nie obserwowano od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku — pisze agencja.

Ten typ żyroskopu widzieliśmy wielokrotnie w urządzeniach produkowanych przez Iran i możemy z pewnością powiedzieć, że jego obecność w sprzęcie Hutich sugeruje, że elementy te były dostarczane rebeliantom z Iranu

ekspert CAR Jonah Leff

Dron Kasef-1 Hutich zawiera żyroskop V10, który jest "identyczny" w stosunku do żyroskopu wbudowanego w irańskie drony typu Ababil-3, którymi posługiwali się bojownicy tzw. Państwa Islamskiego w Iraku. Poprzednia wersja tego samego żyroskopu, V9, według ekspertów ONZ została znaleziona w dronach, które we wrześniu wykorzystano do ataku na jedną z najważniejszych saudyjskich rafinerii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Dudley

  No tak. ludzie to powinni oglądać mniej telewizji, piorącej mózgi jak widać poniżej, a więcej myśleć samodzielnie. Skoro można kupić broń i amunicje na czarnym rynku, to nie można kupić żyroskopu który wyrobem stricte militarnym nie jest? To że ten model żyroskopu jest używany przez Irańczyków to jest dowód ze dron był produkcji irańskiej? A jak taki żyroskop byłby zamontowany w polskiej konstrukcji, to automatycznie dowodziło by że dostarczyliśmy bsle do Jemenu? A gdyby nawet dostarczyli drony Hutim to co? Czy ktoś ma pretensje że na całym świecie, ludzie zabijają się z broni rosyjskiej, amerykańskiej, chińskiej czy bóg wie jakiej ? Czy terroryści w Europie strzelają z procy i rodzynkami? A jakoś nikt nie oskarżył producentów broni o współudział w aktach terroru. Ale Iran to czarna owca miłującego pokój świata, a AS to państwo demokratyczne, gdzie przestrzega się praw człowieka i najlepszy sojusznik oświeconej kultury zachodu. Tylko niech mi ktoś przypomni jakiej to narodowości był Bin Laden i większość uczestników zamachów z 11 września, jaki kraj wspomagał finansowo Al Kaidę, w ambasadzie jakiego kraju zamordowano bezkarnie opozycyjnego dziennikarza, jaki kraj sponsoruje i uczy salafickich duchownych i meczety w Europie. I niech mi ktoś powie kto bombarduje w Jemenie cywilów, bo to na pewno nie lotnictwo AS tylko Iranu.

  1. def

   100/100

  2. Davien

   Dudley, sprawa jest taka ze jest embargo ONZ na dostawy broni dla Huti które jak widac Iran z proemedytacja łamie ciagle popieraąc buntowników, A jak na razie to Iran atakuje tankowce, wspiera terrorystów przeciąga wojne w jemenie wiec panie dudley.... AS tez świeta nie jest ale oni akurat walcza w jemenie jako wsparcie legalnego rzadu , no i Huti sami ich wciągnelli w te starcie, zapoznaj sie z genezą tego konfliktu.

 2. Analityk inż. MAZUR

  Mnie nie chodzi że to Iran, ale czemu takie dno ten Dron, ja wiem że Muzułmanie nie zdobyli nagrody Nobla ale wyprodukować takie coś? Śmieszne może to pomroczność jasna, ale z żadnego wzoru takie cóś mi nie wynika, a znam temat od 1986 roku.

 3. Derwisz

  Pamiętam te czerwone flagi w Ryiadzie na powitanie chińskiego premiera a miało byc tak dobrze ROPA ZA BROŃ ale Saudowie zrecznie wykiwali Chińczykow podpisując slynny uklad z Trumpem Iran wykorzystał ten zbieg okoliczności i deal JEST

 4. Gromik

  Zyroskopy seroi v to chinska produkcja co? Wydalo sie? A moze saudowie zrobią embargo ropy chinom?

  1. Davien

   Gromik, jakoś nie przypominam sobie by Chiny zaopatrywały Huti wiec daruj sobie kiepskie manipulacje.

  2. Dudley

   Davien, a ty w ogóle to sobie przypominasz coś, co nie pasuje to twojego profilu wypowiedzi? Bo dostawcy z Chin czy innego państwa to powinni zawiadomić pana Daviena o każdej transakcji na broń, amunicję lub inne materiały mogące być użyte w niecnym celu. Np noże, kapcie pantofle lub żyroskopy. Davien robisz się coraz lepszy, niedługo nie będzie tobie potrzebny żaden sprzęt latający.

  3. Davien

   Dudley, jak widze to teraz pracujesz dla Iranu:)) A dla twojej wiedzy to Iran dostarcza Hutim,pociski, drony i broń nie Chiny alejak widac ci juz tego w gotowcu Strażnicy Rewolucji nei napisali:)

 5. Fan

  Popieram Saudyjczyków koniec z irańskim imperializmem,dobrze że Francja szkoli jednostki specjalne tego arabskiego kraju na własnym terytorium. Armia francuska dozbraja także swego sojusznika i jest jednym z nielicznych krajów wspierających to państwo w jego słusznej walce przeciwko Irańczykom. Armia saudyjska potrafi także pozyskiwać swoje wpływy w Afryce szkoląc tamtejsze armie. Saudyjczycy stabilizują region zatoki a w przyszłości południową flankę NATO.

  1. Adr

   Saudyjczycy nie potrafią ustabilizowac Jemenu a mają stabilizowac cały region. Francuzi niech pomogą im że szkolnictwem podstawowym

  2. asd

   Widzę, że kompletnie nie orientujesz się w geopolityce, historii i bieżącej sytuacji. Zatem przypomnę Ci główny fakt: Saudyjczycy czyli wahabici to główny sponsor i twórca światowego terroryzmu. Także wygłaszanie kłamliwych opinii jak Twoja ma sens tylko w stosunku do przeciętnych lemingów, półdebili itp.

 6. asd

  Cóż skoro saudowie zdecydowali się być amerykańskim popychlem w okolicy i obsztorcowywać Iran, to musieli liczyć się z konsekwencjami.

  1. X

   A mogli poprosić Rosję o opiekę...

  2. jhhkk

   Saudowie blokują irański imperializm szkolą ich np Francuzi w własnym kraju i dobrze robią.

  3. Davien

   To teraz Saudyjczxycy moga obsztorcować wg ciebei Iran a pomoca np DF-3A? Ech skad oni was tam biora?

Reklama