Reklama

Geopolityka

Iran grozi odwetem za rozszerzenie embarga na broń

Prezydent Iranu Hasan Rowhani. Fot. Mohammad Ali Marizad/CC BY 3.0
Prezydent Iranu Hasan Rowhani. Fot. Mohammad Ali Marizad/CC BY 3.0

Iran da „miażdżącą odpowiedź”, jeśli embargo na broń zostanie rozszerzone — ostrzegł w środę prezydent tego kraju Hasan Rowhani. Według niego prezydent USA Donald Trump zrobił „głupi błąd”, odstępując od porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Rowhani oświadczył, że jeśli Stany Zjednoczone "chcą wrócić do porozumienia, powinny znieść wszystkie sankcje nałożone na Teheran i zrekompensować ponowne nałożenie sankcji (po wyjściu USA z umowy) (...) Iran da miażdżącą odpowiedź, jeśli embargo na broń, nałożone na Teheran, zostanie rozszerzone". Prezydent dodał, że zakończenie embarga na broń było jednym z osiągnięć porozumienia z 2015 r.

Porozumienie to, zawarte między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami — USA, Chinami, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami — stanowiło, że w zamian za stopniowe znoszenie sankcji gospodarczych Iran zrezygnuje z programu budowy broni nuklearnej, a sektor jądrowy podda pod kontrolę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

W ramach umowy zawartej w lipcu 2015 roku postanowiono również, że embargo ONZ na broń będzie przedłużone o pięć lat. Embargo na dostarczanie Iranowi wyrobów, które mogłyby być wykorzystane do programu rakiet balistycznych, miało pozostać w mocy przez osiem lat. Wycofując swój kraj z porozumienia w maju 2018 roku, prezydent Trump argumentował, że nie było ono wystarczające pod względem ograniczenia programu rakietowego Iranu i jego wpływów w regionie.

Od momentu jednostronnego odstąpienia USA od umowy pozostali jej sygnatariusze, niejednokrotnie potwierdzali, że chcą utrzymać porozumienie w mocy. Na razie nic z tego nie wyszło, a Waszyngton stosuje taktykę wywierania maksymalnej presji na Teheran; USA ponownie nałożyły na Iran sankcje gospodarcze, które obejmują też embargo na irańską ropę. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

  1. ja

    Usa nie tylko ze wyszly ale wymusily na innych krajach takze wyjscie. Czyli np Chiny nie kupuja ropy od Iranu tez.

    1. Davien

      Akuat na Chinach nikt nic nie wymuszał, same się przyłaczyły i do embarga na Iran i do sankcji na Rosje:)

  2. Fanklub Daviena

    Rosja stwierdziła, że od październiku tego roku "sprawa embarga na Iran jest dla Rosji zamknięta", natomiast Trampek twierdzi, że "przekona Rosję", ale nie chce podać w jaki sposób... :)

    1. Ech

      Ten swiat nie jest sprawidiwy. Pewnie sie skonczy tak ze USa przekona Rosje (czyms powaznym w zamian) ale to jak lapowka. Nie chdzi o sprawidiwosc tylko o swoje racje. Szoka

  3. Niuniu

    USA ma sporo ciekawych ofert dla Moskwy w zamian za zachowanie wstrzemięźliwości w kontaktach z Iranem. Ale metoda kija i marchewki nie bardzo sprawdza się w stosunku do takich krajów jak Rosja czy Chiny. To działa na maluczkich. Trump naprawdę musiał by zaoferować Putinowi jkis niesamowity układ. Rosjanie już od dawna szykują się na datę wygaśnięcia ONZ-towskich sankcji zabraniających sprzedaży broni Iranowi. Niektórzy wręcz twierdzą, że kontrakty już zostały uzgodnione i tylko czekają z oficjalnymi podpisami na godzinę X. Podobno MIG35 powstał specjalnie w celu eksportu do Iranu a Iran zamierza nabyć ich 500. Jedyne co może temu zaszkodzić to sytuacja ekonomiczna - czyli brak kasy z powodu sankcji i niskich cen ropy.

Reklama