Reklama

Siły zbrojne

Irak: rosyjska broń na Abramsach

Fot. Sgt. Chad Menegay, 196th MPAD, 25th Inf. Div., USD-C/US Army.
Fot. Sgt. Chad Menegay, 196th MPAD, 25th Inf. Div., USD-C/US Army.

Siły irackie wykorzystują na amerykańskich czołgach M1A1 Abrams rosyjskie uzbrojenie, w tym karabiny maszynowe i wyrzutnie rakietowe – donosi Defense News.

Jak pisze Defense News, irackie jednostki wyposażone w czołgi M1A1 Abrams wykorzystują jako ich uzbrojenie karabiny maszynowe produkcji rosyjskiej wraz z amunicją pochodzącą z Iranu. Abramsy są tam prawdopodobnie używane nie tylko przez regularne jednostki wojsk rządowych, ale także szyickie milicje, odgrywające istotną rolę w walkach z tzw. Państwem Islamskim.

Dyrektor Iraqi Group for Strategic Studies w rozmowie z Defense News stwierdził ponadto, że wcześniej Irakijczycy wykorzystywali na abramsach rosyjskie systemy przecipwancerne, służące do zwalczania pojazdów wypełnionych materiałami wybuchowymi, używanych przez zamachowców-samobójców. Takie pojazdy są jednym z największych zagrożeń dla wojsk walczących z IS. Kurdyjscy Peszmergowie do ich zwalczania używają z kolei m.in. rakiet przeciwpancernych Milan, dostarczonych przez Niemcy.

Czołgi M1A1 Abrams są obecnie najnowocześniejszym uzbrojeniem irackich wojsk pancernych. Pierwotnie dostarczono Irakowi 140 pojazdów tego typu. Podczas walk z tzw. Państwem Islamskim część z nich została utracona. W grudniu ubiegłego roku wyrażono zgodę na sprzedaż kolejnej partii 175 czołgów (co jednak nie jest równoznaczne z podpisaniem umowy sprzedaży), a sześć kolejnych przekazano władzom w Bagdadzie na początku 2015 roku.

Użycie przez Irakijczyków rosyjskiego uzbrojenia na czołgach M1A1 jest pewnym paradoksem, zważywszy że w trakcie walk z tzw. Państwem Islamskim te same czołgi były atakowane bronią konstrukcji Federacji Rosyjskiej – w tym np. za pomocą przeciwpancernych pocisków Kornet-E, naprowadzanych w wiązce laserowej. Te z kolei trafiły do Iraku przypuszczalnie z Syrii.

Wcześniej abramsy były używane w Iraku przez wojska amerykańskie, zarówno w 2003 roku, jak również w 1991 roku (w ramach operacji Pustynna Burza, podczas której wyzwolono Kuwejt). Wozy starszych wersji (M1, M1A1) brały wtedy, z dużym powodzeniem, udział w walkach m.in. z iracką Gwardią Republikańską.

Irackie wojska pancerne wykorzystują również czołgi rosyjskiej konstrukcji typu T-55 i T-72. W czerwcu br. Bagdad odebrał pierwsze z ponad stu czołgów T-72M1, pochodzących z nadwyżek sił zbrojnych Republiki Czeskiej. Maszyny dostarczyła firma Excalibur Arms, do Iraku przekazano także wozy BMP-1. Na przekazanie przez Czechów BMP-1 pochodzących z nadwyżek armii Szwecji, wcześniej używanych przez siły zbrojne NRD, zgodę wyraził rząd Republiki Federalnej Niemiec.

Czytaj więcej: Czesi sprzedadzą szwedzkie BWP do Iraku. Zgoda Berlina

 

 

Reklama

Komentarze (2)

 1. klon

  I znowu IS da im lanie i straca wiekszosc czolgow. Te dostawy to tylko kolejna finansowa tranzakcja na korzysc USA i niepotrzebne dozbrajanie IS.

  1. kornik

   Dobrze wiedzieć, że nie tylko u nas robią wałki na sprzedaży broni.

  2. antyUSA

   Bo USA Irakowi dostarcza czołgi a islamistom rakiety TOW.

 2. v

  Dostali bana na amunicję czy co? Zrobić z jednego czołowych czołgów świata pomimo że w ubogiej wersji, transporter opancerzony to trzeba mieć jednak fantazję. To może niech już lepiej USA podeśle nam te Abramsy a my im damy w zamian t72, coś z czym sobie poradzą.

Reklama