Reklama

Siły zbrojne

Inspektorat Wsparcia stanie się dowództwem?

Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Możliwość przekształcenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Dowództwo Wsparcia Sił Zbrojnych zapowiedział w czwartek w Bydgoszczy szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł, który uczestniczył uroczystości 10-lecia IWSZ. 

"Jubileusz skłania mnie do refleksji, które, mam nadzieję, będą miały odzwierciedlenie również w toczącym się Strategicznym Przeglądzie Obronnym. (...) bazując na doświadczeniach, jesteśmy skłonni rozpocząć poważną debatę nad zmianą formuły funkcjonowania Inspektoratu Wsparcia nie jako Inspektorat, ale Dowództwo Wsparcia" - powiedział gen. Gocuł.

Szef Sztabu Generalnego podkreślił, że "Inspektorat Wsparcia już pełni takie miejsce w systemie obronnym, podsystemie militarnym". Zaznaczył też, że z prawie 10-letniej obserwacji sił zbrojnych z perspektywy Sztabu Generalnego nie dostrzega zbyt wielu decyzji tak trafnych, jak powołanie Inspektoratu Wsparcia.

Nie ma wątpliwości, że Inspektorat Wsparcia jest tą instytucją, która skutecznie planuje, organizuje i realizuje zadania zabezpieczenia i wsparcia logistycznego Sił Zbrojnych RP w kraju i za granicą, zarówno naszych sił zbrojnych, jak i sojuszniczych.

Gen. Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego WP

Dowódca Inspektoratu Wsparcia gen. bryg. Dariusz Łukowski powiedział, że utworzenie IWSZ pozwoliło odciążyć dowódców jednostek bojowych od spraw finansowo-gospodarczych, a także zintegrować logistykę.

Terytorialny system pozwolił realizować zadania w sposób elastyczny i skuteczny na rzecz wszystkich rodzajów wojsk sił zbrojnych. To był najważniejszy krok w dostosowaniu tego komponentu do nowych potrzeb operacyjnych sił zbrojnych, jak również do standardów obowiązujących w Pakcie Północnoatlantyckim.

Gen. bryg. Dariusz Łukowski, dowódca Inspektoratu Wsparcia

Gen. bryg. Łukowski zaznaczył, że w tym roku jednostki IWSZ uczestniczyły bezpośrednio i we wsparciu logistycznym wielu ćwiczeń, w tym Anakonda-16 oraz zapewniły wsparcie Szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży. Obecnie Inspektorat zaangażowany jest w tworzenie wojsk Obrony Terytorialnej Kraju.

W jubileuszowej uroczystości wzięli udział poprzedni dowódcy Inspektoratu: gen. broni Zbigniew Głowienka, gen. dyw. Zbigniew Tłok-Kosowski i gen. broni Edward Gruszka. Obecni byli też biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek, ewangelicki biskup wojskowy płk Mirosław Wola i zastępca prawosławnego ordynariusza wojskowego ks. płk Aleksy Andrejuk.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy został powołany przez ministra obrony narodowej 6 października 2006 r. Do zadań IWSZ należą m.in. kierowanie systemem wsparcia logistycznego, zarządzanie obroną terytorialną, wydzielonymi siłami inżynierii wojskowej i obrony przed bronią masowego rażenia, dowodzenie podległymi związkami organizacjami i jednostkami wojskowymi, wykonywanie zadań z udziałem wojska w zwalczaniu klęsk żywiołowych likwidacji ich skutków.

W strukturze inspektoratu znajdują się m.in.: dwie brygady logistyczne, cztery regionalne bazy logistyczne, trzy ośrodki badawczo rozwojowe, Centrum Szkolenia Logistyki, Batalion Dowodzenia IWSZ.

Minister obrony Antoni Macierewicz zapowiadał zmianę struktury dowódczej Wojska Polskiego, wprowadzonej z początkiem roku 2014. Powołanie dwóch głównych dowództw - generalnego i operacyjnego przy likwidacji dowództw rodzajów sił zbrojnych i zastąpieniu ich inspektoratami budziło sprzeciw PiS; klub tej partii zaskarżył przepisy reformujące system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi do TK. Przygotowany przez MON projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony przewiduje m. in. że Wojska Obrony Terytorialnej będą miały - jako odrębny RSZ - własnego dowódcę.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (2)

  1. dowódca

    Bałagan, czyli tzw. integracja logistyki. I strata pieniędzy, czasu, nerwów... Z każdym kwitkiem trzeba jeździć do WOGu. Kiedyś załatwiało się to w swojej jednostce w ciągu kilku minut

  2. Yeni

    Może bardziej (przynajmniej na razie) SZEF Inspektoratu Wsparcia, a nie Dowódca?

Reklama